Czy interakcje leków mogą być groźne?
Interakcje leków – kiedy zachodzą?
Z interakcjami leków mamy do czynienia wówczas, gdy występuje wzajemne oddziaływanie między danym farmaceutykiem i innymi substancjami. Skutkiem takiej reakcji jest odmienne działanie na organizm, niż pierwotnie deklarował producent. Może się zatem zdarzyć, że przyjmowanie leku w połączeniu z innym farmaceutykiem:
- osłabia lub wzmacnia jego działanie,
- skraca lub wydłuża czas jego działania,
- powoduje wystąpienie nowego działania, również toksycznego.
Pacjenci powinni pamiętać o tym, że lek może przyczynić się do wystąpienia skutków ubocznych niebezpiecznych dla organizmu. Wszelkie informacje na temat działań niepożądanych i interakcji leku umieszczane są w ulotkach. Praktyka pokazuje jednak, że pacjenci czytają je bardzo pobieżnie lub w ogóle tego nie robią. Baza interakcji leków powstała po to, by podnieść świadomość pacjentów na temat interakcji między lekami oraz farmaceutyków z żywnością.
Interakcje między lekami
Równoczesne przyjmowanie kilku preparatów leczniczych rodzi duże zagrożenie. Im więcej leków stosujemy, tym większe ryzyko wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia interakcji. Do grupy ryzyka należą przede wszystkim osoby starsze, które ze względu na współwystępowanie różnych chorób przewlekłych zmuszone są przyjmować nawet kilkanaście leków naraz. Problem interakcji między lekami dotyczy także stosowania leków bez recepty, po które często sięgamy zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Których preparatów nie powinno przyjmować się jednocześnie? Jednym z przykładów jest połączenie ibuprofenu i kwasu acetylosalicylowego. Ibuprofen obniża działanie kardioprotekcyjne i przeciwzakrzepowe kwasu acetylosalicylowego. Znowu aspiryna osłabia działanie ibuprofenu i wzmaga jego niekorzystne działanie na śluzówkę żołądka.
Interakcje leków z pożywieniem
Nie tylko połączenia różnych substancji czynnych mogą wywoływać niekorzystne interakcje. Niektóre produkty żywnościowe mają wpływ na wchłanianie i działanie leków w naszym organizmie. Pacjenci maja świadomość, że łączenie leków z alkoholem jest niebezpieczne. Nie wiedzą już jednak, że sok grejpfrutowy (i z innych cytrusów) wpływa na metabolizm leków, błonnik zawarty w produktach pełnoziarnistych utrudnia wchłanianie niektórych preparatów, witamin czy potrzebnych pierwiastków, a napar z dziurawca może osłabić skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Bazę interakcji leków z żywnością również znajdziemy w serwisie KtoMaLek.pl.
Prowadzenie samochodu a interakcje leków
Przemieszczanie się samochodem jest wygodne i często skraca czas podróży. Nic więc dziwnego, że w dzisiejszych czasach niemal każdy z nas jeździ samochodem. Odpowiedzialny kierowca powinien wiedzieć, że niektóre leki mogą wpływać na jego procesy poznawcze, zmniejszając sprawność niektórych narządów i układów. Takie sytuacje stwarzają realne zagrożenie na drodze! Choć każdy kierowca wie, by przed podróżą nie przyjmować leków nasennych, niekoniecznie wszyscy zdają sobie sprawę, że leki przeciwalergiczne wywołują senność, a część antybiotyków zaburza zdolność widzenia i utrzymania równowagi. Take preparaty mogą znacząco obniżać czas reakcji i utrudniać koncentrację. Dlatego nim wsiądziemy za kółko samochodu upewnijmy się, że stosowane przez nas leki nie wpływają na naszą zdolność prowadzenia pojazdów.
Ciąża a interakcje leków
Istnieje niepisana zasada, by leków w okresie ciąży unikać i przyjmować ich jak najmniej. Działają one bowiem nie tylko na organizm kobiety, ale także i płodu. Są jednak sytuacje, w których przyszła mama musi sięgnąć po leki, na przykład w celu obniżenia wysokiej gorączki czy złagodzenia silnego bólu zęba. Część preparatów można bezpiecznie przyjmować, jednak istnieją takie leki, które mogą doprowadzić do groźnych powikłań, w tym nawet do poronienia. Również w takich sytuacjach baza interakcji leków służy wsparciem i rzetelną wiedzą.