Czy dorośli także mogą cierpieć na owsicę?

6 grudnia 2016, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Owsica to choroba pasożytnicza, która kojarzy nam się z wiekiem dziecięcym, jest zresztą dosyć powszechna, bo rozprzestrzenia się bardzo łatwo. Czy to oznacza, że po osiągnięciu dojrzałości owsiki przestają nam zagrażać? Niestety, przypadki zachorowania na owsicę zdarzają się w każdym wieku.

Man Awake In Bed Suffering With Insomnia

Dlaczego dorośli też mogą chorować na owsicę?

Choć owsiki częściej atakują dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym, ich jaja bardzo łatwo rozsiewają się w środowisku. Mechanizm jest prosty – samice składają jaja w okolicy odbytu, zakażona osoba odczuwa wówczas swędzenie, a gdy zaczyna się drapać, jaja zostają na jej palcach. Z dłoni można natomiast przenieść je na każdy dotykany przedmiot. Do zakażenia dochodzi także poprzez kontakt bezpośredni czy korzystanie z tej samej łazienki. Kiedy więc dziecko „złapie” owsiki, istnieje spore prawdopodobieństwo, że przeniesie je na innych domowników albo np. swoją opiekunkę. Czy owsiki u dorosłych to problem na dużą skalę? Trudno powiedzieć, bo wiele przypadków zakażenia owsicą nie daje symptomów, wobec czego utrudnione jest prowadzenie statystyk.(1)

Kiedy zgłosić się do lekarza z podejrzeniem owsicy?

Gdy u Twojego dziecka zostaną zdiagnozowane owsiki (lub symptomy wskazują, że może być chore), leczyć musi się cała rodzina. Warto więc zachować czujność wobec objawów. Owsiki są na tyle duże, że można zauważyć je nawet gołym okiem – charakteryzują się biało-żółtawą barwą i podłużnym kształtem, osiągając rozmiary do ok. 13 mm. Największą aktywność wykazują w nocy, więc to dobra pora na przeprowadzenie oględzin pupy dziecka. Innym sposobem jest obserwacja kału.

Objawy mogą, ale nie muszą się pojawić, a najbardziej charakterystycznym jest nocny świąd okolic odbytu i powiązane z nim trudności ze snem.

Sposoby na uchronienie się przed owsikami

Nie ma jednej, uniwersalnej metody, która da Ci gwarancję ochrony przed owsicą. Możesz jednak zrobić wiele, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania lub przenoszenia jaj. Trzymaj się poniższych wskazówek:

– często i dokładnie myj dłonie, szczególnie po skorzystaniu z toalety i przed jedzeniem,
– unikaj drapania się w okolicach odbytu,
– nie obgryzaj paznokci,
– przycinaj paznokcie krótko i zadbaj, żeby zawsze były czyste,
– regularnie pierz pościel i piżamy,
– każdego dnia zmieniaj bieliznę na świeżą (to samo dotyczy dziecka),
– regularnie sprzątaj i odkurzaj miejsca zabawy dziecka w domu.(1)

Leczenie owsików wymaga nie tylko przestrzegania higieny, ale też przyjmowania leków przeciwpasożytniczych. Stosuj się do zaleceń lekarza i pamiętaj, że ścisła higiena i inne zachowania profilaktyczne dotyczą wszystkich domowników. Im szybciej wytoczycie owsikom wojnę, tym szybciej przestaną Wam spędzać sen z powiek.

1. Mersch J. Pinworms. http://www.emedicinehealth.com/pinworms/article_em.htm Data dostęp: 25.10.2016