„Czekając na Kolumba” – recenzja

25 stycznia 2012, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Thomas Trofimuk: „Czekając na Kolumba”
Sięgałam po tę książkę z pewnymi oczekiwaniami. Zaskoczyła mnie więc nieco nietypowa sceneria opisywanych tu wydarzeń.
Akcja powieści toczy się w szpitalu psychiatrycznym w Sewilli, do którego trafia znaleziony w Cieśninie Gibraltarskiej rozbitek. Twierdzi on, że jest Krzysztofem Kolumbem i snuje opowieści o swych piętnastowiecznych dokonaniach. Swą oryginalnością przyciąga uwagę młodej pielęgniarki – Consueli. Pragnie ona dowiedzieć się o swym pacjencie o wiele więcej niż wie na początku…
Sensacyjnej otoczki dodaje Kolumbowi fakt, że interesuje się nim Interpol. Kim okaże się tak naprawdę ten bardzo tajemniczy i zadziwiający otoczenie człowiek i jakie będą konsekwencje tego odkrycia? Zachęcam do lektury tej wciągającej i zaskakującej powieści, która zaprasza nas w alternatywną rzeczywistość, o której na co dzień zapominamy, trzymając się kurczowo przyziemnych spraw tego świata. Tu fantazja miesza się z realnością, a nic nie jest jednoznaczne do końca.
To powieść oddziałująca na wszystkie zmysły i wnikająca w ludzką psychikę poza granice, za którymi kryje się wiele tajemnic. Kolumb jest na swój sposób niezwykły – nie chce być tym, kim jest naprawdę, woli żyć w świecie swej wyobraźni. Marzy o wielkiej przygodzie i przechodzących do historii czynach. To główna przyczyna fascynacji, którą budzi w Consueli.
Interesujące jest również zderzenie realiów życia w XV wieku z czasami nam współczesnymi. Różnice w mentalności i rozwoju cywilizacyjnym są tu uderzające. Skomplikowane relacje międzyludzkie rzutują na przebieg i rozwój wydarzeń, nieuchronnie zmierzających ku końcowi. Wątek miłosny jest obarczony piętnem uczucia zakazanego, a projekcje wielu kobiet obecnych w życiu bohatera powodują, że rozrasta się on do wątku głównego powieści.
Trudno tę książkę zaszufladkować, nadać jej jednoznaczną etykietę – i to jest jej główna zaleta. To pasjonująca opowieść o granicach między fantazją a rzeczywistością, których nie sposób czasem wskazać. Pokazuje siłę ludzkiej indywidualności, której nie unieważnia nawet wszechobecna popkultura, a którą autor świetnie potrafi ukazać. Polecam ją wszystkim miłośnikom rozrywki intelektualnej, skłaniającej do przemyśleń i dyskusji.
Agnieszka K.

Książkę poleca Wydawnictwo PROZAMI – można kupić ją tutaj:
http://prozami.pl/index.php/powiesci-obyczajowe/49-qczekajac-na-kolumbaq-thomas-trofimuk

Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja






FORUM - bieżące dyskusje

Polecane strony w sieci
Ja polecam strony z ciekawostkami historycznymi, np. historykon.pl
Samodzielne matki- 20 proc. wszystk…
To powinno dać części facetów do myślenia, że nie potrafią w większości funkcjonować...
Jak usunąć makijaż permanentny?
Przecież można zamalować go makijażem w innym stylu...
Jak nabrać pewności siebie
Czasem warto brać przykład nawet z facetów jak widać:D