Co zamiast kwiatów? Oryginalne i pomysłowe prezenty ślubne! | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Co zamiast kwiatów? Oryginalne i pomysłowe prezenty ślubne!

9 września 2018, dodał: Balbina Ogryzek
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

W dniu ślubu goście weselni wręczają Nowożeńcom pewną sumę pieniędzy, by łatwiej było im wkroczyć na nową ścieżkę życia. Jeszcze do niedawna, by nie przychodzić jedynie z kopertą, dodatkiem do głównego prezentu były bukiety świeżych kwiatów. Ale kwiaty więdną. Coraz więcej nowoczesnych par rezygnuje z tego zwyczaju i prosi o zamianę bukietów na inne, bardziej potrzebne i wytrzymałe drobiazgi. Można zwrócić się wprost do swoich gości podczas rozdawania zaproszeń, można też zamieścić w zaproszeniu krótki, zabawny wierszyk lub zwykłe zdanie powiadamiające o naszych preferencjach. Co wybrać zamiast kwiatów?

kwiaty1

1. Butelkę wina. Wydaje się to o tyle dobrym pomysłem, o ile nasi goście nie będą czuli się skrępowani z butelką wina w ręce w kościele podczas uroczystości ślubnych. W zależności od tego ilu gości pojawi się na weselu, tyle butelek wina lub innego alkoholu (zadecydują o tym nasze upodobania) zostanie nam na pamiątkę na długie i romantyczne wieczory we dwoje. Dobrym rozwiązaniem jest dołożenie kilku z otrzymanych butelek w trakcie wesela na stoły lub w miejscu do tego przeznaczonym. Obniży to koszty zakupu alkoholu, a goście poczują się wyróżnieni.

Bardzo chcemy wszystkich prosić, by nam kwiatów nie przynosić
Stąd wiadomość ku publice: Chcemy z winem mieć piwnicę!
Nie koniecznie z winnic sławnych, za to pełną win półwytrawnych
Wina włoskie, bądź też z Chile, zapewnią nam urocze chwile.

zamiastkwiatów1

zamiastkwiatów2

zamiastkwiatów3

2. Słodycze. Jeśli jesteście łasuchami, możecie rozważyć prośbę o cukierki, czekoladki czy inne słodkości. Obecnie istnieje wiele możliwości estetycznego przygotowania takiego prezentu – nie trzeba przychodzić z czekoladą w zwykłym, foliowym opakowaniu w ręce. Wystarczy poprosić w kwiaciarni o stworzenie bukietu z cukierków lub kupić już gotowy. Dodatkowo, istnieją miejsca oferujące wyszukaną czekoladę lub pralinki. Młoda Para na pewno doceni oryginalne smaki i wyjątkowy wygląd takich prezentów.

Istnieje zwyczaj przychodzenia z bukietami,
lecz my słodyczy jesteśmy smakoszami,
więc jeśli macie ochotę podarować nam kwiatki,
przynieście zamiast nich wino lub czekoladki.

czekolada1 czekolada4

czekolada8 czkolada9

3. Książkę/ Film/ Muzykę. Prawdziwi koneserzy książek, filmów czy muzyki mogą poprosić właśnie o taki prezent zamiast tradycyjnych kwiatów. Poszerzą swoją kolekcję, co sprawi im na pewno więcej radości niż bukiet, który po dwóch dniach zwiędnie. Minusem tej decyzji jest możliwość powtórzenia się tych samych pozycji, jednak można to rozwiązać umieszczając listę wymarzonych tytułów na specjalnej internetowej stronie. Każda para klika w wybraną pozycję, która od razu znika z listy. Jednak nie wszyscy są na tyle nowocześni, by narzucać swoim gościom konkretne prezenty. 

Zamiast kwiatków do wazonu, które uschną w naszym domu,
Goście Drodzy, Goście Mili, propozycję mamy taką:
Radość byście nam sprawili, zatrzymując czar tej chwili
Nie kupujcie kwiatka z wstążką – obdarujcie jakąś książką
Podpisując z wielką gracją osobistą dedykacją

książka1 książka3 książka6

4. Wyprawkę dla dziecka. Dla przyszłych rodziców dobrym prezentem będą drobiazgi przeznaczone dla ich maleństwa. Zwłaszcza jeśli dziecko jest już w drodze, takie rzeczy jak śpioszki, butelki czy zabawki na pewno będą mile widziane. Odciąży to budżet młodych rodziców, którzy i tak będą mieć wielkie wydatki.

Niech wiadomym Wam się stanie, iż bardziej niż róża, tulipan czy stokrotka, ucieszą nas drobne prezenty dla noworodka.

baby1 baby6 baby7

5. Drzewa/krzewy na działkę. Młodzi, którzy mają w planach wybudowanie własnego domu z radością zobaczą w prezencie coś, co będą mogli posadzić. Krzewy i drzewka to niczym odpowiedniki bukietów, które jednak nie zwiędną w ciągu kilku dni. Problemem może okazać się wręczanie tego prezentu, ale przecież można dostarczyć je w innym terminie niż ślub.

Zamiast kwiatów do wazonów,
które uschną w naszym domu,
propozycje mamy taką:
byście serca uchylili,
konwenanse odrzucili,
dali spokój z kwieciem w dłoni
i przynieśli: krzew jabłoni,
kilka paczek z nasionami
co je posadzimy sami

drzewo1 drzewo2 drzewo3 drzewo5

6. Kwiaty doniczkowe. Pomysł dla tych, którzy niechętnie odchodzą od tradycji, ale doskonale zdają sobie sprawę, jak bukiety ze świeżych, ciętych kwiatów są nietrwałe. Niezależnie od tego, czy Młoda Para planuje zamieszkać w domu czy w mieszkaniu, kwiaty doniczkowe na pewno się przydadzą, będą przypominać ten szczególny w ich życiu dzień i stworzą rodzinną atmosferę.

Zamiast nietrwałych ciętych kwiatów
prosimy Was drodzy Goście
o obdarowanie nas kwiatami doniczkowymi,
które dłużej będą cieszyć nasze oczy.

kwiat1 kwiat2 kwiat3 kwiat5

7. Kupony lotto/zdrapki. Wybierają je osoby, które lubią ryzyko i dreszczyk emocji. Sprawdzenie kilkudziesięciu lub kilkuset (przecież żaden gość nie przyjdzie z jednym świstkiem!) kuponów czy zdrapek sprawi Młodej Parze wiele frajdy. Przy okazji istnieje realna szansa na wygraną i wkroczenie w nowe życie z zapasem pieniędzy na szaleństwa i drobne wydatki.

Goście Drodzy, Goście Mili.
Radość byście Nam sprawili
w szczęście nasze inwestując
kupon totka nam darując,
oszczędzacie kwiatów moc,
co by zwiędły w jedną noc.

a2 a11

8. Wyprawka szkolna dla domów dziecka. Pary Młode w ten jeden szczególny dzień w ich życiu mogą spełnić dobry uczynek i poprosić swoich gości o zamianę bukietów na szkolną wyprawkę. Jednak należy wcześniej skontaktować się z dyrekcją takiej placówki i uzgodnić, czego dokładnie potrzebują, żeby pomoc nie okazała się niedźwiedzią przysługą.

Bardzo byśmy chcieli,
by w tym dniu uroczym,
były uśmiechnięte czyjeś małe oczy.
A więc zamiast kwiatów do życzeń w Kościele,
dołączcie artykuły szkolne, bądź książki nasi przyjaciele.
My do domu dziecka z nimi pojedziemy
i w Waszym imieniu dzieciom przekażemy

szkoła1 ???????????????????????????????????? szkoła3

9. Pomoc dla schronisk. Coraz więcej osób dostrzega krzywdę zwierząt i decyduje się na pomoc. Najlepszym pomysłem jest wsparcie pieniężne, jednak Młode Pary często proszą o karmy, przysmaki, smycze i miski. Idea jest szczytna, jednak wcześniej też należy skontaktować się ze schroniskiem i ustalić czego dokładnie potrzebują.

Bardzo byśmy chcieli,
by w tym dniu uroczym,
były uśmiechnięte jakieś małe oczy.
A więc zamiast kwiatów, do życzeń w kościele,
dołączcie „jedzonko” nasi przyjaciele.
My do piesków z nim pojedziemy
i w Waszym imieniu schronisku przekażemy.

dog4 dog5

10. Pieniądze. Ostatnio popularne stała się prośba o zamianę bukietu kwiatów na dodatkową sumę do koperty. Jakkolwiek wciąż wiele osób uważa domaganie się większej ilości pieniędzy za niestosowne, to jednak takie propozycje padają coraz częściej.

Aby ulżyć Wam udrękę
co za paczkę dać w prezencie
Młoda Para podpowiada,
i zarazem pięknie prosi, zamiast kwiatów i prezentów,
by w kopertę włożyć grosik,
tyle, ile każdy może,
za co z góry
Szczęść Wam Boże!!

grosz

Należy pamiętać, by prezenty o które prosimy były w podobnym przedziale cenowym co bukiety. Dodatkowo, Młoda Para musi się zastanowić, czy jest przekonana o słuszności swojej decyzji. Wciąż spotyka się ludzi, którzy ponad wszystko uwielbiają świeże kwiaty i marzą by spędzić noc poślubną wśród kilkudziesięciu wspaniałych bukietów. A to (miejmy nadzieję) jedyna taka okazja w życiu!

zobacz również:

 1. Wszystkie ślubne inspiracje

 2. Bukiety ślubne – trendy 2014

 3. Jak posadzić gości weselnych?

 4. Ślub z obcokrajowcem – czy warto ryzykować?

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

16 komentarzy do Co zamiast kwiatów? Oryginalne i pomysłowe prezenty ślubne!

 1. avatar magda perzyńska pisze:

  witam. wiem że czas ślubu to zabiegany czas i pełen wysiłku dla młodej pary, wiem też że to czas w którym można zrobić coś dobrego dla innych. Pracuje w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii, który zapewnia opiekę i wychowanie młodzieży w wieku od 13 do 18 roku życia. Nasi podopieczni to chłopcy, którzy nie mają za dużo szczęścia w życiu, to dzieciaki w wieku dojrzewania, którzy z różnych powodów nie chodzili do szkoły, którzy w swoim młodym wieku doświadczyli bardzo trudnych sytuacji rodzinnych takich jak alkoholizm, przemoc, zaniedbanie wychowawcze, rozwód. Mają wiele traumatycznych przeżyć, których młody człowiek nie jest w stanie sam rozwiązać czy poradzić sobie z nimi.
  Chłopcy uwielbiają sport, gotowanie, muzykę, zajęcia plastyczne i mnóstwo innych rzeczy, bardzo chętnie odkrywają nowe sposoby spędzania wolnego czasu. Jeśli tylko mogą Państwo zamiast kwiatów dostać piłki, trampki, jakikolwiek sprzęt sportowy, albo zeszyty, długopisy, farby, to byłby to bardzo dobry uczynek dla moich chłopaków i miejsca w którym pracuje.

 2. avatar monika K pisze:

  Najbardziej nietypowy prezent weselny to chyba voucher na wizytę w winnicy i degustację wina. Koleżanka nie miała kasy za wiele i zamiast dać niecałe 200 zł, podarowała bon prezentowy. Podobno bardzo fajne przeżycie, a sam prezent zrobił świetne wrażenie.

 3. avatar Beata pisze:

  A co powiecie na voucher do spa? Chyba młodej parze przyda się chwila relaksu. Zastanawiam się nad Spa w Zakopanem. Wygląda kameralnie i romantycznie, idealnie na wieczór poślubny. :D Jak myślicie? Był ktoś tam może?

 4. avatar Agnieszka85 pisze:

  Młodej parze można podarować coś bardziej osobistego, cos od serca tak by mieli pamiątkę na lata a jednocześnie by nawiązywała do tej uroczystości , w środku możemy umieścić dedykację , kilka słów od serca lub złotą myśl na dalszą wspólną drogę. Myślę że bardzo oryginalny pomysł

 5. avatar Love Domowe pisze:

  Ależ moc pomysłów :-) super. W mojej pracowni klienci zamiast kwiatów najczęściej kupują butelki wina ręcznie malowane, personalizowane, skarbonki albo niezbędniki małżeńskie ( skrzyneczki z drobnymi prezentami ze szczyptą humoru). I zawsze się wyróżniają, bo prezenty są jedyne w swoim rodzaju.

 6. avatar aLA pisze:

  a ja ostatnio szukając pomysłu na prezent dla kolezanki z pracy odkryłam świetną stronkę z ręcznie robionymi mini albumami. Ktoś z was kojarzy?? Spodobały mi się własnie te ślubne albumiki :)

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czyżby remont?
Uwielbiam remonty,prawdziwą demolkę w domu,by móc później sobie posprzątać i delektować się pięknem wnętrza.
Dom spokojnej starości
Na starość to tylko dom spokojniej starości, przynajmniej będę miała towarzystwo, odpowiednią opiekę medyczną....
Zmarszczki i bruzdy
Zmarszczki i bruzdy to efekt starzenia się skóry. Możemy podzielić je na dwa rodzaje:...