Sukces przyjęcia weselnego w dużej mierze zależy od klimatu. Właściwe rozmieszczenie zaproszonych gości to mimo wszystko trudne zadanie. Co zatem zrobić, aby wszystko poszło po waszej myśli?
Najlepszym sposobem, by uniknąć zamieszania i bałaganu podczas zasiadania gości do stołu jest przygotowanie imiennych wizytówek – tzw. winietek. Możecie je umieścić na talerzu, serwetce lub w innym widocznym miejscu na stole. Dodatkowo, przy wejściu powinniście ustawić rozrysowany plan stołów i miejsc dla poszczególnych osób. Pozwoli to uniknąć zamieszana związanego z poszukiwaniem swego miejsca. Dopilnujcie też, aby w razie potrzeby ktoś pomógł gościom znaleźć swoje miejsce. Najlepiej żeby to byli świadkowie lub osoba z rodziny, która zna większość gości.
Niewątpliwie Państwo Młodzi są najważniejszymi osobami na weselu i bez względu na układ stołów zawsze zajmują honorowe miejsce. Powinni siedzieć na środku stołu, przodem do gości. Przy stołach ustawionych na kształt litery L, T lub U – Państwo Młodzi siedzą w środkowej części stołu. Tuż obok nich, świadków i rodziców, sadza się najbliższą rodzinę. Przy stołach okrągłych – stół Nowożeńców powinien się wyróżniać (np. może mieć większą średnicę). Należy także pamiętać, aby część okrągłego stołu, przy którym siedzą Nowożeńcy nie zastawiać krzesełkami! Zgodnie z obowiązującymi zasadami, obok panny młodej siada ojciec i matka pana młodego, natomiast obok pana młodego ojciec i matka panny młodej. Oczywiście przy stole honorowym mogą również zasiąść świadkowie, dziadkowie oraz rodzeństwo. Wszystko zależy od tego, ile osób jest w stanie pomieścić stół.
Podczas usadzania przy stole Nowożeńców możemy kierować się różnymi schematami: 1. Świadek z osobą towarzyszącą – Matka pana młodego – Ojciec pana młodego – Panna młoda – Pan młody – Matka panny młodej – Ojciec panny młodej – Świadkowa z osobą towarzyszącą.
2. W pierwszej kolejności świadkowie z osobami towarzyszącymi (przy Pannie młodej świadek Pana młodego i odwrotnie), a następnie rodzice.
3. Wersja najmniej oficjalna to posadzenie obok młodej pary i świadków, najbliższych przyjaciół pary młodej.
Obok stołu honorowego siada najbliższa rodzina pana młodego i panny młodej. W pierwszej kolejności dziadkowie, rodzice chrzestni, wujkowie i ciocie oraz kuzynostwo. Gdy już zaplanujecie miejsca dla waszych rodzin, pora pomyśleć o przyjaciołach i znajomych. Zaproszeni goście powinni siedzieć na przemian: mężczyzna, kobieta, mężczyzna. Zapamiętajcie też, aby na końcu stołu nie sadzać kobiet. Pamiętajcie, że gości zagranicznych honorujemy przed gośćmi krajowymi. Jeśli wśród zaproszonych gości będzie sporo dzieci i młodzieży dobrze jest przygotować dla nich osobny stół. Warto, abyście wcześniej powiadomili o tym fakcie ich rodziców. Dzieci, w swoim towarzystwie będą się bawiły najlepiej. Możecie pomyśleć przy okazji o dziecięcym menu w postaci frytek, kawałków kurczaka, naleśników, kanapek i innych dań, za którymi przepadają. Nie możecie zapomnieć o osobach, które przyszły same na wasze wesele. Musicie im poświęcić specjalną uwagę. Powinniście dołożyć wszelkich starań, aby posadzić ich z ludźmi, z którymi mogą się zaprzyjaźnić. W przeciwnym wypadku poczują się odsunięci na bok, skrępowani i onieśmieleni. Sadzając zaproszonych gości musicie pamiętać o kilku prostych, ale bardzo ważnych zasadach. Nie możecie sadzać obok siebie byłych małżonków, teściowych przy zięciach, czy osób o odmiennych poglądach. Posadzenie ich razem to tykająca bomba zegarowa, która prędzej czy później wybuchnie. Etykieta weselna nakazuje także brać pod uwagę wiek zaproszonych gości. Zatem osoby starsze powinny siedzieć dalej od parkietu oraz osób wygłaszających toasty. Podobnie rodzice państwa młodych powinni siedzieć przy jednym stole na znak, że są już, z dniem ślubu, jedną rodziną. Dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie sali, która ma dwa pomieszczenia – w jednym odbywa się przyjęcie, a druga służy do zabawy tanecznej.
Oprócz waszych najbliższych musicie pomyśleć również o rozsadzeniu całej obsługi wesela. Orkiestrę, fotografa i kamerzystę przeważnie usadawia się przy jednym stoliku. Tutaj zazwyczaj lokale wychodzą naprzeciw i organizują specjalny stolik, by goście i obsługa mogli czuć się swobodnie.
Ogólne zasady rozsadzania gości przy stole:
1. „Przeplatamy” gości, tzn. mężczyzna – kobieta – mężczyzna – kobieta, etc.
2. Osoby będące w związku sadzamy koło siebie (dotyczy to zarówno małżeństw, jak i narzeczonych lub luźnych związków, choć etykieta savoir-vivre’u mówi o usadzaniu małżeństw naprzeciwko siebie, ja jednak nie ryzykowałabym takiego rozwiązania).
3. Nie sadzamy obok siebie osób, które pozostają w konflikcie lub się nie lubią.
4. Kierujemy się kryterium wieku – młodych sadzamy koło młodych, etc.
5. Najbezpieczniej jest usadzić gości według kryterium pokrewieństwa, czyli rodzinę Pana Młodego razem, i Panny Młodej razem, ale jeśli Narzeczeni znają swoje rodziny i wiedzą, że ich członkowie łatwo nawiązują kontakty, śmiało można pomieszać gości – ułatwi to znacznie integrację rodzin).
6. Nie sadzamy kobiet na krawędzi stołu!
7. Miejsca najbardziej honorowe to te przodem do reszty sali.
Winietki należy rozłożyć na stołach odpowiednio wcześnie przed weselem – może to zrobić świadek, rodzice, inna bliska osoba lub konsultantka ślubna. Możecie poprosić o to również obsługę restauracji lub hotelu. Ktokolwiek to będzie, musicie zaopatrzyć go w dobrze rozrysowaną mapkę i instrukcję rozłożenia winietek (w tym także informację, czy winietka ma stać na talerzyku, czy obok i po której jego stronie). Winietki mogą być papierowe, dopasowane do charakteru zaproszeń, albo mogą być bardziej pomysłowe i nawiązywać do dekoracji stołu lub motywu przewodniego ślubu, np. mini-krzesełka z upominkiem dla gości w środku, motyle, fortepiany, stojaki na winietki w kształcie serca lub tortu weselnego. Plan usadzenia gości można również umieścić na stronie internetowej na kilka dni przed ślubem (jeżeli zdecydujecie się na własną stronę ślubną).
Pamiętajcie, że nie musicie trzymać się sztywnych reguł. Gości weselnych sadzajcie według własnego uznania i wyobrażenia. Przecież to wy najlepiej ich znacie.
Krótki zestaw powinności, jakie powinni spełnić weselni goście:
1. Po pierwsze goście weselni powinni się na ślub i wesele stawić. Jeśli ślub odbywa się w kościele, powinni przyjść na ceremonię punktualnie (a najlepiej wcześniej, by wszyscy zdążyli zająć miejsca i nie przeszkadzali podczas ceremonii). Tylko naprawdę poważny powód usprawiedliwia brak obecności na ślubie i weselu, na które się jest zaproszonym, zwłaszcza gdy młoda para miała powody spodziewać się gości – w wypadku usprawiedliwionej nieobecności należy jednak wysłać nowożeńcom kartkę z najlepszymi życzeniami.
2. Po drugie goście powinni ofiarować młodej parze prezent. Najlepiej by wykazali się przy tym szczodrobliwością, bo młodym jest na początku ich wspólnego życia często ciężko. Jeśli jednak samym gościom również jest ciężko – mogą podarować drobiazg, byle dobrej jakości i w dobrym guście. Mogą się przy tym usprawiedliwić, że z racji trudności finansowych nie mogli postarać się o nic lepszego, ale takich wyjaśnień należy udzielać taktownie, by za nic nie dać młodej parze odczuć, że przyjazd na wesele był dla gości wielkim wyrzeczeniem. Prezent powinni przygotować także rodzice młodej pary – nawet jeśli finansowali wesele.
3. Po trzecie goście powinni być w odpowiednim stroju i nastroju. Ubranie powinno być nie tylko eleganckie, ale również stosowne do okazji – wysoce niestosowna jest niestety panująca ostatnio wśród pań moda na ubieranie się w suknie balowe na wesele, które to stroje przypominają często suknię ślubną tylko w innym kolorze niż ta, w której występuje panna młoda. A przecież panna młoda może nosić suknię inną niż białą. Na ślubie jest tylko jedna panna młoda i kobieta starająca się konkurować z nią może sprawić jej przykrość.
Goście powinni także postarać się o dobry nastrój, nawet gdy akurat chwilowo nieco gorzej się czują, lub z jakiegoś powodu nie mają ochoty na bal.
4. Po czwarte jak wszędzie – także i na ślubie i weselu obowiązują zasady savoir vivre. Na ślubie w kościele goście powinni oczywiście zająć miejsca wewnątrz, bo pozostawanie na zewnątrz, podczas gdy młoda para ślubuje sobie miłość, jest wysoce niestosowne. Powinni również postarać się – w miarę możliwości – przyjąć Sakrament Komunii, bo jest on wtedy przyjmowany w intencji młodej pary. Rzecz jest oczywista, lecz przypominam, bo coraz więcej osób tego przypomnienia niestety wymaga: podczas ceremonii w kościele telefon komórkowy musi być wyłączony. A jeśli goście zamierzają robić zdjęcia młodej parze, powinni się zachowywać jak najdyskretniej, by nie przeszkadzać. Na weselu, choć to bal, balować też trzeba z umiarem – ani się nie przejadać, ani nie pić za wiele, nie wdawać się w żadne zbyt żarliwe spory (co często zdarza się w rodzinie lub w pewnych kręgach), najlepiej pamiętać o surowym oku kamery czy aparatu fotograficznego – bo na pewno jakieś zdjęcia z imprezy zostaną. Oby więc wszystkie fotografie pokazywały gości w stanie przyzwoitym, nie zaś stały się po czasie powodem do palącego wstydu.
5. Po piąte goście weselni powinni respektować życzenia młodej pary. Jeśli młoda para nie pragnie być zachęcana do całusów, wypada to uszanować, podobnie jeśli zaprasza gości do tańca, wypada się troszkę poruszać itp. Wesele jest dla gości – jak głosi powiedzenie – ale bawić się na nim dobrze ma przede wszystkim młoda para. Bo warto pamiętać, że weselnicy przeżyją jeszcze niejedną zabawę, a młoda para świętować swe wesele będzie tylko raz w życiu!