Co zamiast kwiatów? Oryginalne i pomysłowe prezenty ślubne!

10 sierpnia 2017, dodał: Balbina Ogryzek

W dniu ślubu goście weselni wręczają Nowożeńcom pewną sumę pieniędzy, by łatwiej było im wkroczyć na nową ścieżkę życia. Jeszcze do niedawna, by nie przychodzić jedynie z kopertą, dodatkiem do głównego prezentu były bukiety świeżych kwiatów. Ale kwiaty więdną. Coraz więcej nowoczesnych par rezygnuje z tego zwyczaju i prosi o zamianę bukietów na inne, bardziej potrzebne i wytrzymałe drobiazgi. Można zwrócić się wprost do swoich gości podczas rozdawania zaproszeń, można też zamieścić w zaproszeniu krótki, zabawny wierszyk lub zwykłe zdanie powiadamiające o naszych preferencjach. Co wybrać zamiast kwiatów?

kwiaty1

1. Butelkę wina. Wydaje się to o tyle dobrym pomysłem, o ile nasi goście nie będą czuli się skrępowani z butelką wina w ręce w kościele podczas uroczystości ślubnych. W zależności od tego ilu gości pojawi się na weselu, tyle butelek wina lub innego alkoholu (zadecydują o tym nasze upodobania) zostanie nam na pamiątkę na długie i romantyczne wieczory we dwoje. Dobrym rozwiązaniem jest dołożenie kilku z otrzymanych butelek w trakcie wesela na stoły lub w miejscu do tego przeznaczonym. Obniży to koszty zakupu alkoholu, a goście poczują się wyróżnieni.

Bardzo chcemy wszystkich prosić, by nam kwiatów nie przynosić
Stąd wiadomość ku publice: Chcemy z winem mieć piwnicę!
Nie koniecznie z winnic sławnych, za to pełną win półwytrawnych
Wina włoskie, bądź też z Chile, zapewnią nam urocze chwile.

zamiastkwiatów1

zamiastkwiatów2

zamiastkwiatów3

2. Słodycze. Jeśli jesteście łasuchami, możecie rozważyć prośbę o cukierki, czekoladki czy inne słodkości. Obecnie istnieje wiele możliwości estetycznego przygotowania takiego prezentu – nie trzeba przychodzić z czekoladą w zwykłym, foliowym opakowaniu w ręce. Wystarczy poprosić w kwiaciarni o stworzenie bukietu z cukierków lub kupić już gotowy. Dodatkowo, istnieją miejsca oferujące wyszukaną czekoladę lub pralinki. Młoda Para na pewno doceni oryginalne smaki i wyjątkowy wygląd takich prezentów.

Istnieje zwyczaj przychodzenia z bukietami,
lecz my słodyczy jesteśmy smakoszami,
więc jeśli macie ochotę podarować nam kwiatki,
przynieście zamiast nich wino lub czekoladki.

czekolada1 czekolada4

czekolada8 czkolada9

3. Książkę/ Film/ Muzykę. Prawdziwi koneserzy książek, filmów czy muzyki mogą poprosić właśnie o taki prezent zamiast tradycyjnych kwiatów. Poszerzą swoją kolekcję, co sprawi im na pewno więcej radości niż bukiet, który po dwóch dniach zwiędnie. Minusem tej decyzji jest możliwość powtórzenia się tych samych pozycji, jednak można to rozwiązać umieszczając listę wymarzonych tytułów na specjalnej internetowej stronie. Każda para klika w wybraną pozycję, która od razu znika z listy. Jednak nie wszyscy są na tyle nowocześni, by narzucać swoim gościom konkretne prezenty. 

Zamiast kwiatków do wazonu, które uschną w naszym domu,
Goście Drodzy, Goście Mili, propozycję mamy taką:
Radość byście nam sprawili, zatrzymując czar tej chwili
Nie kupujcie kwiatka z wstążką – obdarujcie jakąś książką
Podpisując z wielką gracją osobistą dedykacją

książka1 książka3 książka6

4. Wyprawkę dla dziecka. Dla przyszłych rodziców dobrym prezentem będą drobiazgi przeznaczone dla ich maleństwa. Zwłaszcza jeśli dziecko jest już w drodze, takie rzeczy jak śpioszki, butelki czy zabawki na pewno będą mile widziane. Odciąży to budżet młodych rodziców, którzy i tak będą mieć wielkie wydatki.

Niech wiadomym Wam się stanie, iż bardziej niż róża, tulipan czy stokrotka, ucieszą nas drobne prezenty dla noworodka.

baby1 baby6 baby7

5. Drzewa/krzewy na działkę. Młodzi, którzy mają w planach wybudowanie własnego domu z radością zobaczą w prezencie coś, co będą mogli posadzić. Krzewy i drzewka to niczym odpowiedniki bukietów, które jednak nie zwiędną w ciągu kilku dni. Problemem może okazać się wręczanie tego prezentu, ale przecież można dostarczyć je w innym terminie niż ślub.

Zamiast kwiatów do wazonów,
które uschną w naszym domu,
propozycje mamy taką:
byście serca uchylili,
konwenanse odrzucili,
dali spokój z kwieciem w dłoni
i przynieśli: krzew jabłoni,
kilka paczek z nasionami
co je posadzimy sami

drzewo1 drzewo2 drzewo3 drzewo5

6. Kwiaty doniczkowe. Pomysł dla tych, którzy niechętnie odchodzą od tradycji, ale doskonale zdają sobie sprawę, jak bukiety ze świeżych, ciętych kwiatów są nietrwałe. Niezależnie od tego, czy Młoda Para planuje zamieszkać w domu czy w mieszkaniu, kwiaty doniczkowe na pewno się przydadzą, będą przypominać ten szczególny w ich życiu dzień i stworzą rodzinną atmosferę.

Zamiast nietrwałych ciętych kwiatów
prosimy Was drodzy Goście
o obdarowanie nas kwiatami doniczkowymi,
które dłużej będą cieszyć nasze oczy.

kwiat1 kwiat2 kwiat3 kwiat5

7. Kupony lotto/zdrapki. Wybierają je osoby, które lubią ryzyko i dreszczyk emocji. Sprawdzenie kilkudziesięciu lub kilkuset (przecież żaden gość nie przyjdzie z jednym świstkiem!) kuponów czy zdrapek sprawi Młodej Parze wiele frajdy. Przy okazji istnieje realna szansa na wygraną i wkroczenie w nowe życie z zapasem pieniędzy na szaleństwa i drobne wydatki.

Goście Drodzy, Goście Mili.
Radość byście Nam sprawili
w szczęście nasze inwestując
kupon totka nam darując,
oszczędzacie kwiatów moc,
co by zwiędły w jedną noc.

a2 a11

8. Wyprawka szkolna dla domów dziecka. Pary Młode w ten jeden szczególny dzień w ich życiu mogą spełnić dobry uczynek i poprosić swoich gości o zamianę bukietów na szkolną wyprawkę. Jednak należy wcześniej skontaktować się z dyrekcją takiej placówki i uzgodnić, czego dokładnie potrzebują, żeby pomoc nie okazała się niedźwiedzią przysługą.

Bardzo byśmy chcieli,
by w tym dniu uroczym,
były uśmiechnięte czyjeś małe oczy.
A więc zamiast kwiatów do życzeń w Kościele,
dołączcie artykuły szkolne, bądź książki nasi przyjaciele.
My do domu dziecka z nimi pojedziemy
i w Waszym imieniu dzieciom przekażemy

szkoła1 ???????????????????????????????????? szkoła3

9. Pomoc dla schronisk. Coraz więcej osób dostrzega krzywdę zwierząt i decyduje się na pomoc. Najlepszym pomysłem jest wsparcie pieniężne, jednak Młode Pary często proszą o karmy, przysmaki, smycze i miski. Idea jest szczytna, jednak wcześniej też należy skontaktować się ze schroniskiem i ustalić czego dokładnie potrzebują.

Bardzo byśmy chcieli,
by w tym dniu uroczym,
były uśmiechnięte jakieś małe oczy.
A więc zamiast kwiatów, do życzeń w kościele,
dołączcie „jedzonko” nasi przyjaciele.
My do piesków z nim pojedziemy
i w Waszym imieniu schronisku przekażemy.

dog4 dog5

10. Pieniądze. Ostatnio popularne stała się prośba o zamianę bukietu kwiatów na dodatkową sumę do koperty. Jakkolwiek wciąż wiele osób uważa domaganie się większej ilości pieniędzy za niestosowne, to jednak takie propozycje padają coraz częściej.

Aby ulżyć Wam udrękę
co za paczkę dać w prezencie
Młoda Para podpowiada,
i zarazem pięknie prosi, zamiast kwiatów i prezentów,
by w kopertę włożyć grosik,
tyle, ile każdy może,
za co z góry
Szczęść Wam Boże!!

grosz

Należy pamiętać, by prezenty o które prosimy były w podobnym przedziale cenowym co bukiety. Dodatkowo, Młoda Para musi się zastanowić, czy jest przekonana o słuszności swojej decyzji. Wciąż spotyka się ludzi, którzy ponad wszystko uwielbiają świeże kwiaty i marzą by spędzić noc poślubną wśród kilkudziesięciu wspaniałych bukietów. A to (miejmy nadzieję) jedyna taka okazja w życiu!

 

zobacz również:

 

 1. Wszystkie ślubne inspiracje
 2. Bukiety ślubne – trendy 2014
 3. Jak posadzić gości weselnych?
 4. Ślub z obcokrajowcem – czy warto ryzykować?


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

15 komentarzy do Co zamiast kwiatów? Oryginalne i pomysłowe prezenty ślubne!

 1. avatar asia napisał(a):

  Jak byłam ostatnio na weselu to para młoda też nie chciała kwiatów. Poprosili o coś co by było bardziej spersonalizowane. Dużo osób podarowało im własnoręcznie robione prezenty, np. malowane kubki, ręczniki z imionami, jakieś dekoracje do domu (bo własnie się wprowadzili do nowego mieszkania). My z chłopakiem kupiliśmy im prawdziwą gwiazdkę z nieba, którą nazwaliśmy ich imionami. Bardzo im się spodobało. Zastanawiamy się teraz co my będziemy chcieli, bo nasz ślub już za rok :)

 2. avatar monika K napisał(a):

  Najbardziej nietypowy prezent weselny to chyba voucher na wizytę w winnicy i degustację wina. Koleżanka nie miała kasy za wiele i zamiast dać niecałe 200 zł, podarowała bon prezentowy. Podobno bardzo fajne przeżycie, a sam prezent zrobił świetne wrażenie.

 3. avatar Agnieszka85 napisał(a):

  Młodej parze można podarować coś bardziej osobistego, cos od serca tak by mieli pamiątkę na lata a jednocześnie by nawiązywała do tej uroczystości , w środku możemy umieścić dedykację , kilka słów od serca lub złotą myśl na dalszą wspólną drogę. Myślę że bardzo oryginalny pomysł

 4. avatar Anka napisał(a):

  To ja podpowiem świetny pomysł co zamiast kwiatów. Moja koleżanka na weselu dostała wielką butelkę (taką 5 litrową) cukierków (wcześniej tam musiała być wódka, ale wylano zawartość i zrobiono swoją etykietę i dodano cukierki). Super to wyglądało a nie jest jakieś trudne :) Z oryginalnych prezentów ślubnych koleżanka na ślubie dostała lampę woskową (różowa do sypialni!!), pufę – piłkę nożną (mąż jest fanem) i wytłaczarkę (Ronic to taki jakby robot, który zamiast robić soki i miąższ to robi pyszną miazgę). A wszyscy inni koperty. Ani jednego serwisu porcelanowego – chyba czasy się zmieniają??

 5. avatar aLA napisał(a):

  a ja ostatnio szukając pomysłu na prezent dla kolezanki z pracy odkryłam świetną stronkę z ręcznie robionymi mini albumami. Ktoś z was kojarzy?? Spodobały mi się własnie te ślubne albumiki :)

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Ekspres do kawy ASCASO DREAM Strawberry Gum
Piękno i praktyczność w jednym!
Cena:
2185 zł
Sok z jagody kamczackiej
polskarozasklep.pl
Cena:
14 zł
Zestaw prezentowy - smakołyki od ETERNO
Możliwość nadruku na skryzneczce
Cena:
120 zł
Forever Fields of Green
Zielone źdźbła młodych zbóż, pszenicy i jęczmienia oraz lucerny
Cena:
54,40 zł
Gorset mocno wyszczuplający talię, brzuch
Kkształtuje talię, górne i dolne partie brzucha
Cena:
31 zł
Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł
gry dla dzieci
W karty niech się nauczy grać.
Jak zająć dziecku czas
Samo niech sobie zajmie czas.
Dodatkowe kursy dla kosmetyczki
Ja na Twoim miejscu poszłabym sobie do szkoły policealnej np. do Żak-a tym bardziej, że jest to opcja darmowa. Jest tam kurs na kosmetyczkę: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/technik-uslug-kosmetycznych uważam, że opcja jest fajna o ile masz w swoim mieście tą szkołę bo mając dziecko może Ci być ciężko dojeżdżać.
Mieszkanie: prywatnie czy od firmy?
Hejka poradźcie mi proszę: lepiej kupić mieszkanie od dewelopera czy od osoby indywidualnej? A jeżeli ta druga opcja, to czy bezpośrednio a może poprzez biuro? Macie jakieś doświadczenia w tych kwestiach? Pytam, bo szukam nowego mieszkania we Wrocławiu lub w okolicach tego miasta. Przejrzałam kilka propozycji, ale to za mało, żebym mogła podjąć decyzję. Czy ktoś może pomóc?
facebook