Co wpływa na szybkość regeneracji w procesie rehabilitacji?

12 lutego 2021, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Czym jest rehabilitacja? Rehabilitacja jest formą wsparcia osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie, a na celu ma częściowe lub całkowite przywrócenie sprawności fizycznej lub psychicznej. W zależności od schorzenia rehabilitacja może przybierać różne formy. Inaczej wyglądać będzie rehabilitacja pacjenta po zawale serca, inaczej po udarze mózgu, a jeszcze inaczej po złamaniu kończyny. Z zabiegów rehabilitacyjnych korzystają również osoby, które borykają się z dolegliwościami pourazowymi. Bardzo często rehabilitację zleca się osobom po złamaniach kończyn, bo dzięki niej mogą szybciej się zregenerować po wypadku i ostatecznie wrócić do pełnej sprawności.

Dla osób pragnących powrócić do pełnej lub choćby częściowej sprawności, codzienna rehabilitacja jest niestety koniecznością. Bez tego koniecznego wysiłku nie można powstrzymać rozwoju choroby ani powrócić do sprawności. Codzienne rehabilitowanie się jest przy tym sporym wyzwaniem, i nie tylko dla chorego, ale również dla jego rodziny, jak i dla zespołu rehabilitantów. Naukę rehabilitacji rozpoczyna się bowiem w szpitalu, potem żmudny proces rehabilitacji przenosi się do domu, stąd konieczne jest zaangażowanie rodziny oraz nabycie odpowiedniego sprzętu, który rehabilitację umożliwi. Najbardziej kluczowy w procesie rehabilitacji jest pierwszy rok, w tym okresie osiąga się największe rezultaty, dlatego nie warto w tym czasie szczędzić sił i środków. Ten artykuł pomoże w tym, jak poradzić sobie z kontynuacją procesu rehabilitacyjnego w domu, i odpowie na pytanie, co może w tym procesie pomóc.

Dieta pomagająca przy rehabilitacji

Warto rozpocząć od prawidłowej diety. Jest ona oczywiście zróżnicowana w zależności od przebytej choroby. Nieco inna będzie dieta osoby po udarze, a inna osoby ze złamaniem kończyny.

Dieta po udarze ma szczególne znaczenie, bo w jego wyniku często dochodzi do niedowładów kończyn, nawet całkowitego paraliżu, trudności z połykaniem i utraty apetytu. Warto w związku z tym, aby posiłki dodawały pacjentowi energii, były urozmaicone, a przede wszystkim łatwe w spożywaniu. Należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię: u większości pacjentów po udarze notuje się podwyższone ciśnienie krwi oraz zwiększony poziom cholesterolu. Są to rzecz jasna czynniki predysponujące do następnego udaru. Aby temu zapobiec, należy wyeliminować z diety tłuste mięso, podroby, masło (zawierają dużo nasyconych kwasów tłuszczowych), żywność wysokoprzetworzoną, słone przekąski i konserwy (podwyższają ciśnienie krwi) oraz potrawy ciężkostrawne, smażone i wzdymające. Co zatem powinno podawać się osobom po udarze? Zdecydowanie chude mięso, ryby, mleko, kasze, ryże, makarony oraz warzywa i owoce.

Z kolei dieta po złamaniach powinna być bogata w odpowiednie ilości wapnia, witaminy D i białka. Do odbudowy kości potrzebne są również fluor, potas, a także magnez. Te składniki odżywcze można znaleźć w mleku i jego przetworach, produktach zbożowych, warzywach i fasoli, słoneczniku, migdałach i jajkach. Zdecydowanie należy unikać produktów zawierające substancje utrudniające wchłanianie wapnia. Nie należy pić kawy i herbaty, zabronione są również alkohol i papierosy. Także sól kuchenna nasila wydalanie wapnia, dlatego należy ją zdecydowanie ograniczyć.

Systematyczne ćwiczenia pod okiem rehabilitantów

W skład szerokiego pojęcia rehabilitacji wchodzą różne ćwiczenia oraz zabiegi. Jedna z metod, czyli kinezyterapia, jest rodzajem gimnastyki, opiera się na leczeniu ruchem, jest określana też jako ćwiczenia usprawniające. Wszystkie ćwiczenia opierają się na ruchu, traktowanym jako środek leczniczy mający wpływ na cały organizm. Kolejnym przykładem zabiegu rehabilitacyjnego jest masaż – pobudza krążenie i przemianę materii, a także poprawia funkcjonowanie mięśni i stawów. Ma również korzystny wpływ na psychikę. Warto również wspomnieć o ćwiczeniach izometrycznych – jest to forma ćwiczeń z udziałem skurczu mięśni, bez ruchu w kącie stawów. Mogą być z powodzeniem stosowane w rehabilitacji. Warto również wspomnieć o zabiegach z użyciem wody, na przykład hydroterapia czy balneoterapia. Spośród gamy zabiegów i ćwiczeń łatwo wybrać te, które konkretnemu pacjentowi przyniosą poprawę.

Wygodne i komfortowe łóżka marki ELBUR

Pacjenci pourazowi czy poudarowi są często pacjentami leżącymi. Bardzo ważną kwestią przy pacjencie leżącym jest wybranie takiego łóżka, które będzie dostosowane do całodobowego leżenia. Poszczególne łóżka rehabilitacyjne różnią się typem, sterowaniem, wielkością, wagą oraz akcesoriami. Wyróżniamy łóżka stałe bez regulacji oraz łóżka rehabilitacyjne regulowane (w tym elektryczne). Elektryczne łóżka pozwalają kontrolować wysokość, uniesienie lub opuszczenie zagłówków za pomocą pilotaŁóżko rehabilitacyjne może być również regulowane mechanicznie, ale tu potrzebna jest pomoc drugiej osoby (elektryczne łóżko chory może ustawiać sam za pomocą pilota). Z kolei łóżka stałe bez regulacji jako przestarzałe są coraz częściej zastępowane łóżkami regulowanymi. Wydają się niepraktyczne z racji braku możliwości dostosowywania wysokości.

Łóżko rehabilitacyjne może również posłużyć osobie starszej. Wielu seniorów to osoby obłożnie chore, osoby niechodzące lub unieruchomione poprzez poważne urazy. Z myślą o nich produkuje się łóżka dla seniora. Warto zastanowić się na zakupem łóżka dla seniora, ponieważ funkcjonalność takiego sprzętu rehabilitacyjnego pozwoli osobie starszej na komfortowe poddanie się rehabilitacji we własnym mieszkaniu oraz na wygodne funkcjonowanie w życiu codziennym.

Wygodę i komfort chorym niosą profesjonalne łóżka marki ELBUR. Dzięki sprzętom tej marki pacjent może nie tylko czuć się komfortowo, ale również widzieć oczekiwane efekty rehabilitacji. Urządzenia firmy ELBUR ułatwiają powrót do normalnego funkcjonowania.

Proces rehabilitacji jest procesem żmudnym. Wiele czynników musi złożyć się na to, by zakończył się sukcesem. Duże znaczenie ma praca z rehabilitantem i odpowiednie żywienie, jednak nie mają znaczenia decydującego. Najważniejsze jest poczucie wygody i komfort codziennego życia, bo on wpływa na samopoczucie, na apetyt, chęć do ćwiczeń, a co za tym idzie, daje motywację do walki o zdrowie. Takie poczucie daje sprzęt firmy ELBUR.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

bez czego nie możecie się obejść?…
Bez internetu pewnie długo bym nie pożył. Ale z chęcią bym go wypróbowała...
zabawa - pomagamy spełnić pragnieni…
Pomyśl, jaką nagrodę sobie dasz, jak to zrobisz... Chciałabym mieć dłuższe włosy...
Firmowa impreza
Wg mnie też najlepsza jest grypa żołądkowa, można jej dostać w ostatniej chwili...
Manicure polimerowy
Ciekawa opcja, muszę wypróbować bo niedługo idę na wesele.