Nieopodal Zakopanego rozciąga się urokliwa wieś Kościelisko, która kryje w sobie wiele zabytków, historii oraz atrakcji dla przyjeżdżających z całego świata turystów. Co warto tam zwiedzić? Na dobry początek wybierz się na spacer oraz poznaj tamtejszą kulturę sakralną.
Zapierające dech w piersiach widoki na szlakach turystycznych
Nie tylko w Zakopanem poznasz uroki pieszych wędrówek. Warto również przetrzeć szlaki w Kościelisku. Gdzie warto pójść?
Dolina Kościeliska
Najpopularniejsza ze wszystkich wymienionych, usytuowana w Tatrach Zachodnich. W środku niej znajduje się Smreczyński Staw – rodzynek wśród zbiorników wodnych w tej części polskich Tatr. Piękne widoki oraz aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu gwarantowane.
Polana Biały Potok
Piękne okoliczności przyrody w sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Droga Królewska
Swoją nazwę wzięła od powtarzanej po dziś dzień legendy, która sugeruje, że ówczesny panujący król Jan Kazimierz uciekał tamtejszymi ścieżkami przed najazdem Szwedów w XVII wieku. Co ciekawe, istnieje jeszcze jeden szlak turystyczny nazwany drogą królewską. Prowadzi przez Białkę Tatrzańską.
Lodowe źródło
Woda w nim jest bardzo zimna, bo ma jedynie 4 stopnie Celsjusza, a samo źródełko leży niedaleko Mroźnej Jaskini, do której również warto się wybrać.
Jedne z najstarszych budynków sakralnych w Polsce
Zarówno w Kościelisku jak i w Zakopanem możesz znaleźć bardzo wiele kościołów z duszą, które warto zobaczyć. Są one integralną częścią bardzo starej miejskiej zabudowy. Funkcjonowała ona na podhalańskich terenach jeszcze przed I Wojną Światową. Kościoły stoją zazwyczaj na wzniesieniach, a więc są równocześnie bardzo dobrymi punktami obserwacyjnymi. Tamtejsze widoki na panoramę Tatr zapierają dech w piersiach. O tym wiedzą przede wszystkim najstarsi, prawdziwi górale!
Kościół pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza
Bardzo dobrym potwierdzeniem powyższego akapitu jest kościół świętego Kazimierza Królewicza. Jego budowę zakończono w 1914 roku. Został w całości zaprojektowany przez zakopiańskiego architekta, a więc dlatego w jego konstrukcji można dopatrzyć się charakterystycznych elementów dla budownictwa oraz wzornictwa ludowego. Ołtarz nawiązuje do stylu zakopiańskiego.
Kościół do tej pory jest czynny. Samodzielna parafia powstała tam w 1923 roku za sprawą księdza Jana Pietraszka.
Co wybrać: apartamenty w Zakopanem czy Kościelisku?
Dobrą alternatywą dla wynajmu apartamentów w Zakopanem są te w Kościelisku. Z zachowaniem najwyższych standardów oraz udogodnień, są po prostu tańsze. Sprawdź ofertę GoralPoleca
Zanim podejmiesz decyzję, który z nich zarezerwować, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Między innymi takie: jedziesz na Podhale autobusem lub samochodem? Zamierzasz zwiedzać również Zakopane czy ograniczysz się jedynie do wsi, które go otaczają? Bardzo wiele zależy również od twoich preferencji, takich jak bliskość stoków narciarskich czy odległość miejsca noclegowego od centrum Zakopanego.