URODA I ZDROWIE

Co warto wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry u dzieci?

26 września 2018, dodał: EKSPERTKA

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – zamiennie określane również jako egzema, wyprysk atopowy lub alergiczne zapalenie skóry – to dolegliwość, która może pojawić się nawet u co piątego malucha już w pierwszych dniach po narodzinach. Objawy AZS są bardzo uciążliwe, szczególnie w przypadku dzieci. Jak je rozpoznać? Na czym polega ich leczenie i działanie profilaktyczne?

Za atopowe zapalenie skóry u dziecka odpowiadać może wiele czynników. Dokładny powód nie jest co prawda znany, jednak specjaliści wskazują tu na parę możliwości. Po pierwsze – ogromny wpływ na pojawienie się AZS może mieć czynnik genetyczny. Gdy członkowie najbliższej rodziny cierpią na jakieś choroby związane z alergią (np. na astmę, nietolerancje pokarmowe, uczulenia), wówczas wzrasta ryzyko zachorowania u dziecka. Przeprowadzone badania wykazały, że jeśli rodzice cierpią na AZS, wówczas przekażą je swojemu potomkowi z prawdopodobieństwem na poziomie 70%. Na pewno atopowe zapalenie skóry u dzieci ma związek z ich odpornością lub budową w obrębie naskórka.

Po czym rozpoznać, że dziecko cierpi na AZS? Główne objawy dotyczą oczywiście zmian skórnych. Najpierw jej powierzchnia staje się czerwona, z charakterystycznym rumieniem. Wkrótce zauważyć można krostki, które po pewnym czasie przekształcają się w wypełnione płynem pęcherzyki. Pojawiają się one najczęściej w okolicach policzków, tułowia, dłoni, stóp, w zgięciu łokci lub kolan, czasem również na głowie i szyi. Jednocześnie skóra tak silnie swędzi, łuszczy się i staje się bardzo sucha, że naturalnym odruchem dziecka jest jej rozdrapywanie. Wywołuje to oczywiście podrażnienia i pękanie krostek. Rodzice zwykle zauważają dodatkowe skutki tych symptomów – swędzenie powoduje u dziecka rozdrażnienie, złość, irytację, podenerwowanie. Maluch nie śpi najlepiej, ponieważ intensywność objawów zwyczajnie budzi go w nocy. W efekcie jest zmęczony, apatyczny i osłabiony. Niekiedy może mieć podwyższoną temperaturę ciała, a także katar sienny, astmę czy zapalenie spojówek.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci wymaga oczywiście leczenia. W tym celu najczęściej lekarze przepisują specjalne maści, a dodatkowo także lek przeciwhistaminowy. Gdy objawy są zaawansowane, wówczas w grę wchodzą środki sterydowe, antybiotyki i fototerapia. Skóra dziecka musi być poddawana odpowiedniej pielęgnacji za pomocą kosmetyków z emolientami (balsamy, oliwki, płyny do kąpieli), które mają właściwości nawilżające i natłuszczające. Bardzo ważne jest również zapobieganie ponownemu występowaniu objawów. W tym celu należy unikać wszystkich czynników, które bezpośrednio wywołują nieprzyjemne oznaki dolegliwości – są to m.in. kurz, sierść, pyłki, roztocza, nieodpowiednie produkty spożywcze (np. cytrusy, mleko, czekolada), wilgoć, drażniące tkaniny, niektóre kosmetyki do higieny (np. mydło), a także dym z papierosów. Zaleca się też stosowanie środków hipoalergicznych (do mycia, pielęgnacji, prania), utrzymywanie pokoju dziecka w odpowiedniej temperaturze i używanie przewiewnej odzieży z naturalnych tkanin.

Źródło: https://www.febumed.com.pl/Atopowe-zapalenie-skory-u-dzieci-i-niemowlat-pielegnacja-blog-pol-1507543778.html

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Odchudzanie przed świętami
Nadprogramowe kilogramy? Wydaje mi się, że na początku powinnaś sobie założyć co chcesz...
Motywacja, odchudzanie jak być fit?…
Odchudzanie nie jest prostą sprawą , ważne, żeby znaleźć sobie dobrą motywację. Jak...
Walka ze zbędnymi kilogramami po św…
Cześć, jakiś czas temu, ku zgrozie, zorientowałam się, że moja waga odbiega od przyjętych...
Sposób na to, jak schudnąć w 1,5 mi…
Zawsze byłam szczupła, nie miałam problemów z wagą. Ważyłam zawsze w granicach 49-52...