Co warto wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry u dzieci?

26 września 2018, dodał: EKSPERTKA

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – zamiennie określane również jako egzema, wyprysk atopowy lub alergiczne zapalenie skóry – to dolegliwość, która może pojawić się nawet u co piątego malucha już w pierwszych dniach po narodzinach. Objawy AZS są bardzo uciążliwe, szczególnie w przypadku dzieci. Jak je rozpoznać? Na czym polega ich leczenie i działanie profilaktyczne?

Za atopowe zapalenie skóry u dziecka odpowiadać może wiele czynników. Dokładny powód nie jest co prawda znany, jednak specjaliści wskazują tu na parę możliwości. Po pierwsze – ogromny wpływ na pojawienie się AZS może mieć czynnik genetyczny. Gdy członkowie najbliższej rodziny cierpią na jakieś choroby związane z alergią (np. na astmę, nietolerancje pokarmowe, uczulenia), wówczas wzrasta ryzyko zachorowania u dziecka. Przeprowadzone badania wykazały, że jeśli rodzice cierpią na AZS, wówczas przekażą je swojemu potomkowi z prawdopodobieństwem na poziomie 70%. Na pewno atopowe zapalenie skóry u dzieci ma związek z ich odpornością lub budową w obrębie naskórka.

Po czym rozpoznać, że dziecko cierpi na AZS? Główne objawy dotyczą oczywiście zmian skórnych. Najpierw jej powierzchnia staje się czerwona, z charakterystycznym rumieniem. Wkrótce zauważyć można krostki, które po pewnym czasie przekształcają się w wypełnione płynem pęcherzyki. Pojawiają się one najczęściej w okolicach policzków, tułowia, dłoni, stóp, w zgięciu łokci lub kolan, czasem również na głowie i szyi. Jednocześnie skóra tak silnie swędzi, łuszczy się i staje się bardzo sucha, że naturalnym odruchem dziecka jest jej rozdrapywanie. Wywołuje to oczywiście podrażnienia i pękanie krostek. Rodzice zwykle zauważają dodatkowe skutki tych symptomów – swędzenie powoduje u dziecka rozdrażnienie, złość, irytację, podenerwowanie. Maluch nie śpi najlepiej, ponieważ intensywność objawów zwyczajnie budzi go w nocy. W efekcie jest zmęczony, apatyczny i osłabiony. Niekiedy może mieć podwyższoną temperaturę ciała, a także katar sienny, astmę czy zapalenie spojówek.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci wymaga oczywiście leczenia. W tym celu najczęściej lekarze przepisują specjalne maści, a dodatkowo także lek przeciwhistaminowy. Gdy objawy są zaawansowane, wówczas w grę wchodzą środki sterydowe, antybiotyki i fototerapia. Skóra dziecka musi być poddawana odpowiedniej pielęgnacji za pomocą kosmetyków z emolientami (balsamy, oliwki, płyny do kąpieli), które mają właściwości nawilżające i natłuszczające. Bardzo ważne jest również zapobieganie ponownemu występowaniu objawów. W tym celu należy unikać wszystkich czynników, które bezpośrednio wywołują nieprzyjemne oznaki dolegliwości – są to m.in. kurz, sierść, pyłki, roztocza, nieodpowiednie produkty spożywcze (np. cytrusy, mleko, czekolada), wilgoć, drażniące tkaniny, niektóre kosmetyki do higieny (np. mydło), a także dym z papierosów. Zaleca się też stosowanie środków hipoalergicznych (do mycia, pielęgnacji, prania), utrzymywanie pokoju dziecka w odpowiedniej temperaturze i używanie przewiewnej odzieży z naturalnych tkanin.

Źródło: https://www.febumed.com.pl/Atopowe-zapalenie-skory-u-dzieci-i-niemowlat-pielegnacja-blog-pol-1507543778.html

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Oryginalna forma i intrygujący efekt świetlny - teraz w promocyjnej cenie!
Cena:
699 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Trójwarstwowe dno z aluminiowym dyskiem, miarka, lejek i system odcedzania - wyższa jakość gotowania!
Cena:
649 zł
Pełen wdzięku komplet wykonany ze zmysłowego, szyfonowego materiału
Cena:
96 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Swędząca skóra u dziecka
Czasem swędzenie to po prostu objaw alergii np. po zjedzeniu czegoś uczulającego,...
-50% na wszystko
Ja też, a najczęściej zostają te mniej popularne rozmiary, czyli moje:)
Zawód miłosny
Czytałam, że każdy zawód leczy się po roku, tylko trzeba nie spotykać...
Co zrobić na kolację?
Ostatnio często robię jabłka opiekane w cieście naleśnikowym, trochę posłodzonym i z cynamonem - polecam:)