URODA I ZDROWIE

Co to jest zespół Lamierra?

1 marca 2012, dodał: Redakcja

Bakteryjne zapalenie gardła u młodych osób może prowadzić do niebezpiecznego zakażenia całego organizmu, zwanego zespołem Lemierra – alarmują naukawcy z University of Alabama w Birmingham. Na świecie notuje się dziś lawinowo rosnącą liczbę zakażeń Fusobacterium necrophorum – dawno zapomnianą pałeczką martwicy.


W 1936 roku prof. Andre Lemierre (1875 – 1956) w piśmie „Lancet” po raz pierwszy opisał infekcję gardła bakterią F. necrophorum. Z dwudziestu chorych pacjentów przy życiu udało się zachować dwóch. Gdy zaczęto powszechnie stosować antybiotyki w zapaleniach gardła, syndrom Lemierra stał się bardzo rzadką chorobą. W XX wieku odnotowano zaledwie 170 przypadków w Europie. Od 5 lat liczba zachorowań coraz bardziej wzrasta.
Po stwierdzeniu zapalenia gardła lekarze powinni pobrać wymaz i zlecić badanie na obecność bakterii Fusobacterium necrophorum – apelują na łamach pisma amerykańscy badacze. Szacują, że zarażony jest już nią co dziesiąty chrypiący pacjent. Żyjący w niewielkich ilościach w jamie ustnej każdego człowieka beztlenowiec podejrzewany był do niedawna co najwyżej o wywoływanie nieprzyjemnego zapachu z ust. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat coraz częściej jest sprawcą ogólnoustrojowych zakażeń, w tym sepsy. Przypuszcza się, że wzrost zachorowań wynika z tendencji do ograniczania antybiotykoterapii i niechęci lekarzy do przepisywania tych preparatów w stanach zapalnych gardła.
Pierwsze objawy zakażenia pałeczką martwicy są identyczne u wszystkich. To lekkie osłabienie i stan podgorączkowy, uczucie „zawadzania” w gardle i nieprzyjemny zapach z ust. Mimo niewielkich dolegliwości stan gardła jest fatalny. Okolice migdałków pokryte są czerwonymi wrzodami, a pod nimi ukrywają się głębokie ropnie. Po kilku dniach u dzieci i starszych dorosłych infekcja przechodzi w stan przewlekły, z towarzyszącymi stanami podgorączkowymi do 38 °C. By zlikwidować bakterię, zażywać trzeba antybiotyki walczące z beztlenowcami, np. metronidazol, klindamycynę. Osobom w wieku 15-24 lat, które nie podejmą leczenia tymi antybiotykami, grozi już jednak syndrom Lemierra. Choroba rozpoczyna się po 4 – 5 dniach, gdy bakterie namnożone w ropniach gardła zaatakują organizm. Przenikają w szyi, wywołując zakrzepowe zapalenie żyły szyjnej. Pojawia się obrzęk szyi, gorączka, dreszcze, poty. Gdy zakrzep z bakteriami powędruje do płuc, dołączają: duszność, kaszel i ból. Ropnie mogą utworzyć się zresztą w każdym miejscu wewnątrz ciała. Następstwem postępującego zakażenia jest wstrząs septyczny: niedociśnienie, tachykardia, skąpomocz i przyspieszony oddech. Choroba jest niebezpieczna dla życia: 5% pacjentów umiera.
W diagnostyce syndromu Lemierra istotne są badania laboratoryjne: poziom białka C-reaktywnego, leukocytów i opad krwi. Zakrzepicę żyły szyjnej obrazuje USG, lecz we wczesnym stadium pojawi się ona jedynie na zęciach tomografii komputerowej. RTG klatki piersiowej może wykazać: wysięk w opłucnej, guzki, nacieki, ropnie. Syndrom Lemierra wymaga szpitalnego leczenia i antybiotyków w kroplówkach. Stosuje się agresywne leczenie, tzn. łączenie penicyliny i metronidazolu lub klindamycyny, często potrzebny jest drenaż chirurgiczny ropni.

Co siedzi w gardle?


1. Streptococcus pyogenes – paciorkowiec grupy A, wywołuje anginę. Gardło jest przekrwione, występuje wysoka gorączka. Z krypt migdałków może wydostawać się ropa.
2. Adenowirus – obok zakażenia gardła bywa również sprawcą silnego zapalenia spojówek.
3. Wirus Coxackie A – zasypuje powierzchnię gardła, migdałków i jamy ustnej pęcherzykami, które pękając, pozostawiają bolesne owrzodzenia.
4. Wirus Epstein-Barr – wywołuje wysoką gorączkę, obrzęk migdałków i języczka, biały wysięk na podniebieniu, powiększenie węzłów chłonnych.
5. Wirus Herpes slmplex typ 1 – skutkiem infekcji jest owrzodzenie podniebienia i gardła.

Zobacz również:

  1. Problem suchego gardła – pytanie i odpowiedź
  2. Napary na ból gardła
  3. Ssanie oleju – kontrowersyjna metoda oczyszczania organizmu
  4. Skuteczne sposoby na czkawkę


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Co to jest zespół Lamierra?

  1. avatar sylciar pisze:

    ciekawe, często lapię jakieś bóle gardła i nie zdawałam,sobie sprawy że gardlo moze być zainfekowane taką chorobą…

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Baza pod lakier- czy jej używacie?
Na zniszczone paznokcie to mogę polecić mnóstwo odżywek czy olejków na skórki...
Plamki na paznokciach
Wydaje mi się, że najlepiej rozejrzeć się wśród odżywek, ceny są bardzo niskie,...
wzmocnienie paznokci
Mi najbardziej pasują kosmetyki do paznokci w sam raz na moją kieszeń, a jakość...
Rozdwajająca się płytka
Pozostaję wierna odżywkom , moja szybko wzmacnia paznokcie, nie podrażnia i ma naturalny mleczny...