Co to jest zdrowie psychiczne i jak o nie dbać?

24 czerwca 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Dobrostan psychiczny ma olbrzymie znaczenie dla samopoczucia — także tego fizycznego, dlatego troska o niego powinna być priorytetem każdego z nas. Sprawdź, jak definiuje się zdrowie psychiczne i co można zrobić, aby na co dzień czuć się dobrze.

zdrowie psychiczne

Czym jest zdrowie psychiczne?

Zdrowie psychiczne z definicji WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) jest dobrym samopoczuciem mentalnym, które umożliwia radzenie sobie z codziennymi sytuacjami, ale również naukę, rozwój, pozwala podejmować decyzje, budować relacje społeczne. Co ważne, zdrowie psychiczne należy do podstawowych praw człowieka.

Warto zauważyć, że rozumienie definicji może być różne, w zależności od środowiska oraz kultury. Z pewnością jednak zdrowie psychiczne nie jest jedynie pojęciem oznaczającym brak chorób psychicznych. To również poczucie własnej wartości, samorozwój, świadomość odpowiedzialności za siebie i podejmowane decyzje, uczestniczenie w życiu społecznym.

Wyznaczniki dobrostanu psychicznego

Dobrostan psychiczny jest pewnego rodzaju satysfakcją ze swojego życia, poczuciem szczęścia i komfortu. Na ostateczny kształt dobrostanu psychicznego może wpływać bardzo wiele czynników. Wśród nich wyróżnia się:

  • umiejętność radzenia sobie z emocjami,
  • poczucie własnej wartości,
  • posiadanie celu,
  • więź społeczna.

W sytuacji, gdy któryś z powyższych punktów nie pozwala Ci się cieszyć życiem, nie jesteś w stanie wykonywać codziennych obowiązków, wszystko Cię drażni, nie umiesz się odnaleźć w nowej sytuacji, czujesz, że Twój dobrostan psychiczny jest zaburzony, skorzystaj z pomocy specjalistów w Centrum Zdrowia Psychicznego Mind Health. Znajdziesz tu fachowe wsparcie w odzyskaniu równowagi psychicznej.

Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne?

Aby czerpać radość z życia, rozwijać się, czuć dobrze z samym sobą, a także umieć budować relacje z innymi ludźmi, warto stosować się do kilku zaleceń.

  1. Sen i wypoczynek – są podstawą prawidłowego funkcjonowania zarówno ciała, jak i umysłu. W trakcie snu Twój mózg się regeneruje, dlatego zadbaj o to, by zapewnić mu 7-9h snu w ciągu doby. Nie wliczaj w to drzemek. Nie dadzą one takiego rezultatu jak nieprzerwany sen. Pamiętaj, by w trakcie dnia zrobić coś dla siebie. Zapewnij sobie choć kwadrans z kubkiem herbaty na tarasie lub z ulubioną książką w wygodnym fotelu.
  2. Zdrowa dieta – to co jesz, ma niebagatelny wpływ na to, jakie jest Twoje samopoczucie. Braki witamin i mikroelementów mogą utrudniać koncentrację, zaburzać reakcję na bodźce, powodować zmęczenie, apatię. Postaraj się wykluczyć ze swojego jadłospisu chemię, konserwanty. Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone i z jak najprostszym składem. Spożywaj dużo warzyw, owoców. Niech Twoja dieta będzie zbilansowana oraz urozmaicona.
  3. Aktywność fizyczna – nie bez powodu mówi się, że „ruch to zdrowie”, szczególnie że odnosi się to tak samo do ciała, jak i ducha. Postaraj się każdego dnia zapewnić sobie dawkę ruchu. Poza lepszym dotlenieniem całego organizmu, w tym również mózgu, wywołasz wydzielanie hormonów szczęścia.
  4. Rezygnacja z używek – alkohol, papierosy, narkotyki, napoje energetyczne, a nawet popularna kawa, wywierają wpływ na Twój układ nerwowy i mogą zaburzać sposób, w jaki funkcjonujesz.
  5. Pielęgnuj relacje społeczne – utrzymuj regularne kontakty z osobami, które są Ci bliskie, z którymi dobrze się czujesz. Wybieraj tych, którzy Cię wspierają, dopingują, nie próbują zmieniać. Takie znajomości pomogą Ci budować poczucie własnej wartości, zachęcać do realizowania marzeń.

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nadmierne wydzielanie sebum
Latem upały to wzmagają, warto stosować tonik ściągający lub hydrolat
Kamizelki
Ktoś to jeszcze nosi w ogóle..? Ja nie widzę na ulicach:)
Wędkowanie
Ostatnio ciągle słyszę o zaginionych wędkarzach - może też usnęli i wpadli do wody?
Niska samoocena - ktoś wie jak sobi…
Pewność siebie można wyćwiczyć, sama widzę po sobie