Większość kobiet spotkała się z oznaczeniem SLS zapewne w szamponach. Dużo się mówi, że szampony nie powinny zawierać SLS, bo są silnie myjące. Ale co to dokładniej oznacza?
Co to jest SLS?
Skrót SLS pochodzi od Sodium Lauryl Sulfatw i oznacza laurylosiarczan sodu. To tani detergent, używany w przemyśle chemicznym. Częsty składnik szamponów, czy płynów do mycia. Dobrze się pieni, przez co wydaje nam się, że lepiej myje i jest skuteczniejszy.
Czy SLS jest szkodliwy?
Substancja SLS może być dodawana do kosmetyków, ale takie kosmetyki trzeba rzadziej używać, krótko trzymać na skórze i dobrze spłukiwać. Niebezpiecznie jest dostanie się takiego kosmetyku do oczu.
Jak SLS działa na skórę i włosy?
Przede wszystkim niszczą warstwę lipidową skóry, co skutkuje przesuszaniem skóry i włosów, zbyt częste stosowanie zaburza wydzielanie łoju i potu, przez co włosy szybciej się przetłuszczają. Może spowodować pojawienie się wyprysków na skórze. Niepolecane są zwłaszcza dzieciom, których skóra jest jeszcze delikatniejsza. Kosmetyki dla dzieci często są właśnie pozbawione SLS. Watro więc z nich korzystać i to głównie takimi szamponami i płynami się myć, na zmianę z tymi z dodatkiem SLS, których powinnyśmy używać mniej więcej raz na tydzień dla lepszego oczyszczenia. Pamiętajcie o czytaniu składu produktów, nawet tych dla dzieci!
zobacz również:
- Wiosenne smoky w odcieniach fioletu
- Sandbagging – nowy trik w makijażu
- Asymetryczne cięcia – fryzura na wiosnę 2016
- Ćwiczenia izometryczne dla osób po 50 roku życia