URODA I ZDROWIE

Co stosować na pieluszkowe zapalenie skóry?

1 czerwca 2020, dodał: Redakcja

Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny występujący w miejscu przylegania do skóry pieluszki. Należy do najczęstszych schorzeń skóry wieku niemowlęcego i wczesnodziecięcego. Kiedy między fałdami skóry powstaje zbyt dużo wilgoci podczas otarć może dojść do naruszenia struktury naskórka.

zapalenie skóry pieluszkowe

 

Jednym z początkowych objawów odparzenia pieluszkowego jest niewielkie zaczerwienienie. Jeśli wtedy nie podejmiemy odpowiednich kroków w celu zagojenia odparzenia skóry, po kilku dniach może ono rozszerzyć się oraz zaostrzyć swój charakter. Powstaje wtedy ryzyko rozwoju wtórnego zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego.

Pieluszkowe zapalenie skóry zwykle pojawia się na skutek niewłaściwej pielęgnacji delikatnej skóry niemowlęcia. Jest jedną z najczęściej występujących zmian chorobowych skóry okresu niemowlęcego. Zwykle dotyczy niemowląt pomiędzy 7. a 12. miesiącem życia. Najczęstszym powodem jego powstawania jest zbyt rzadkie zmienianie dziecku pieluszek.

Noworodki urodzone przedwcześnie należą do grupy podwyższonego ryzyka. U wcześnie urodzonych dzieci wykazano niemal kompletny brak warstwy rogowej naskórka. Powoduje to zwiększoną utratę wody przez naskórek, a także wzmaga przenikanie wszelkich czynników środowiskowych, jak również tych aplikowanych na powierzchnię skóry, jak np. kosmetyki pielęgnacyjne. Wartość pH skóry noworodka ulega stopniowemu obniżeniu, osiągając ostatecznie wartości 5,0-5,5. Im wcześniejszy etap życia dziecka, tym pH skóry jest bardziej zbliżone do obojętnego, a co za tym idzie, skóra jest bardziej podatna na zakażenia. Wraz z rozwojem dziecka, skóra otrzymuje odczyn kwasowy, który przeciwdziała rozwojowi mikroorganizmów na jej powierzchni.

Do odparzeń może również dojść w wyniku otarć przegrzanej skóry dokonanych przez materiał. Na niebezpieczeństwo uszkodzeń jest wtedy narażona wierzchnia warstwa naskórka. Wrażliwa skóra dziecka może być zaczerwieniona, obrzęknięta i obolała. Pieluszkowe zapalenie skóry to jeden z najczęściej występujących stanów zapalnych skóry we wczesnym dzieciństwie i o ile rodzic podejmie odpowiednie działania, nie powinien być dla niego powodem do niepokoju.

Odparzenia pieluszkowe u niemowlaka, jeżeli dopiero się pojawiły i zostały wcześnie zauważone, należy leczyć samodzielnie. W aptece dostępne są produkty bez recepty, które stosuje się w leczeniu odparzeń. Przy zakupie kremu zwróćmy uwagę, czy w jego skład wchodzi cynk. Ma on działanie antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwzapalne. Dzięki niemu skóra szybciej i łatwiej wraca do normalnego stanu.

Najlepszą profilaktyką wystąpienia odparzeń pieluszkowych u dzieci jest odpowiednia pielęgnacja skóry i przestrzeganie zasad higieny. Pupę dziecka należy codziennie myć wodą i delikatnym środkiem myjącym. Po kąpieli skóra dziecka powinna być dobrze osuszona. Zaleca się wietrzenie pupy niemowlaka poprzez pozostawienie na jakiś czas dziecka bez pampersa. Dostęp powietrza do skóry zapobiega powstawaniu odparzeń i szybciej goi zmiany, które już powstały.

Po kąpieli należy stosować odpowiednio dobrane preparaty natłuszczające i nawilżające skórę, które będą chroniły ją przed czynnikami drażniącymi. Sudocrem Expert (dowiedz się więcej na: http://sudocrempolska.pl/) na odparzenia skóry, stosowany pod pieluszkę, zapobiegnie uszkodzeniom skóry. By przeciwdziałać odparzeniom, wystarczy nałożyć na skórę dziecka cienką warstwę kremu, a następnie małymi, kolistymi ruchami wmasować krem tak, by na skórze pozostała tylko cienka, przezroczysta warstwa. Na koniec wystarczy chwilę poczekać do całkowitego wchłonięcia maści na odparzenia.

Krem tworzy barierę ochronną, która chroni delikatną skórę niemowlęcia przed czynnikami drażniącymi i otarciami. Zabezpiecza przed zakażeniem, a także odżywia skórę noworodka. Stosowanie kremu każdego dnia pozwoli w odpowiedni sposób zadbać o skórę maleństwa i zminimalizuje ryzyko powstania odparzeń. Dzięki zawartemu w nim tlenku cynku, Sudocrem działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i łagodząco. Krem na odparzenia łagodzi podrażnienia już po jednym dniu stosowania, szybko zmniejsza odczuwany przez niemowlę dyskomfort i redukuje zaczerwienienie skóry – więcej informacji znajdziesz na: http://sudocrempolska.pl/sudocrem-na-odparzenia/

Odparzenia pieluszkowe są popularną zmianą chorobową u niemowląt. Na szczęście nie są one szczególnie groźne, a o leczenie i przede wszystkim zapobieganie, możemy zadbać sami. Dzięki odpowiedniej profilaktyce możemy zminimalizować ryzyko ich powstania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Endermologia - warto?
W moim przypadku endermologia dała bardzo dobre efekty. Byłam na serii 12 zabiegów,...
pozycjonowanie
Co do marketingu internetowego to warto rozpocząć współpracę z naprawdę godną uznania agencją reklamową...
Umiecie udzielić pierwszej pomocy w…
Kiedyś umiałam, ale pozapominało mi się szczegółów, muszę tą wiedzę odświeżyć...
Auto na minuty
Ja częściej wypożyczam na kilka godzin, więc na minuty byłoby chyba drożej?