Skalna kraina, magiczne źródła i wojskowe sekrety – odkrywamy Kotlinę Kłodzką | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Skalna kraina, magiczne źródła i wojskowe sekrety – odkrywamy Kotlinę Kłodzką

2 czerwca 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Ta niepozorna kraina skryta między górami, nadal jeszcze nie zrobiła prawdziwej furory w świadomości Polaków, którzy zdecydowanie chętniej wybierają się nad morze lub w Tatry. Ziemia Kłodzka, bo o niej mowa, skrywa w sobie wiele małych cudów wartych zobaczenia. Razem z Noclegowo.pl pokażemy Wam, że warto wyjść ze swojej strefy komfortu i zaplanować urlop w miejscu, które pobudzi wyobraźnię. Zapraszamy do odkrywania Kotliny Kłodzkiej!

kotlina

Nie tylko skalne grzyby

Zacznijmy od walorów przyrodniczych, których w Kotlinie Kłodzkiej jest w bród, a już na pewno wiedzą o tym fani górskich wycieczek. Pałeczkę pierwszeństwa wśród wszystkich pasm górskich okalających Kotlinę Kłodzką, od lat dzierżą Góry Stołowe. Zaskakujące formacje skalne i unikatowa budowa geologiczna sprawiają, że kto raz się wybierze na Szczeliniec Wielki, ten prędko tam wróci. Wyruszając z leżącej u ich podnóża Kudowy-Zdrój warto pobłądzić w skalnych korytarzach Błędnych Skał lub zrobić sobie piknik niedaleko Skalnych Grzybów. Jeśli pragniecie jednak zachwycić się pięknem gór w nieco mniej tłocznym miejscu, polecamy wspiąć się na Śnieżnik. Góra znajduje się w Masywie Śnieżnika, w południowo-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej i wbrew pozorom warto tam się zapuścić. Szlaki są zdecydowanie mniej uczęszczane, a widokami na pewno nie będziecie zawiedzeni. Szczególnie warto wejść na szczyt o wschodzie słońca, aby przy korzystnej pogodzie zobaczyć panoramę całej okolicy. Schodząc niżej natraficie na Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie. Jako najdłuższa jaskinia sudecka kryje sobie wiele niezwykłych formacji w tym imponujące stalaktyty.

Odczaruj swoje zdrowie

Wspominając magiczne źródła mieliśmy na myśli niezwykle bogatą sieć źródeł mineralnych występujących na tym terenie. Dzięki temu, w Kotlinie Kłodzkiej znajdziecie kilka naprawdę renomowanych uzdrowisk. Jeżeli macie problemy z sercem, wybierzcie się do Kudowy-Zdrój, która uchodzi za jedną z najlepszych miejscowości letniskowych w Polsce. Całkiem niedaleko znajdują się urokliwe Duszniki-Zdrój, gdzie na gruźlicę leczył się sam Fryderyk Chopin. To właśnie z tego powodu, co roku odbywają się tam słynne festiwale chopinowskie. Kolejną perełką na mapie uzdrowisk jest Polanica Zdrój. Leczniczy mikroklimat tej miejscowości wpływa na dobre samopoczucie, a atrakcyjne położenie w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej dodatkowo przyciąga kuracjuszy jak magnes. Nie sposób nie wspomnieć również o Lądku Zdrój, który jest ponoć najstarszym uzdrowiskiem w regionie. Tutaj nie tylko pooddychacie świeżym powietrzem, ale także będziecie mogli podziwiać piękne neobarokowe sanatorium „Wojciech” pijąc kawę w jednej z parkowych kawiarenek.

Podziemne labirynty

Po słodkim uzdrowiskowym lenistwie, pora na prawdziwe odkrycia. Zacznijmy od zachwycającego Kłodzka, które przyciąga nie tylko świetnie zachowaną zabudową średniowiecznego miasta, ale także malowniczym położeniem pośród wzgórz. Korzystając z dogodnego położenia grodu, na jednym ze wzniesień wybudowano bastionową twierdzę, która razem z Nysą i Srebrną Górą stanowiła w XVIII wieku część systemu fortyfikacji zaprojektowaną przez Franciszka II. Na szczególną uwagę zasługuje również Podziemna Trasa Turystyczna. Jest to sieć tuneli, które wykorzystywane były przez wieki głównie przez mieszkańców miasta. Legendy mówią, że w czeluściach „podziemnego miasta” warzono piwo, a także… dokonywano egzekucji i torturowano wrogów. Kto wie, czyje dusze błąkają się w ciemnościach tuneli. Przenieśmy się nieco na wschód i zajrzyjmy do kopalni złota w Złotym Stoku. To kolejna i nie ostatnia podziemna atrakcja Ziemi Kłodzkiej. Tam poznacie historię wydobywania cennych samorodków, a nawet sami będziecie mogli spróbować swoich sił w płukaniu złota. Dużo mniej znaną atrakcją turystyczną jest Podziemne Miasto Osówka. Sieć tuneli została wydrążona w Górach Sowich na rozkaz niemieckich okupantów i do tej pory nie ustalono, czemu owe tunele miały służyć. Krążą jednak domysły, że w kompleksie miała powstać tajna kwatera Hitlera lub fabryka nowej, nieznanej broni. Dzisiaj możemy zwiedzić tajemnicze podziemne tunele z przewodnikiem i na własną rękę, korzystając z własnej wyobraźni, opracować wiarygodną teorię na ten temat.

Baza noclegowa Kotliny Kłodzkiej

Aby zasmakować w pełni uroku Kotliny Kłodzkiej należałoby podróżować po jej zakamarkach tygodniami. Nie stanowi to problemu, gdyż obiektów noclegowych tam nie brakuje. Na Noclegowo.pl znajdziecie noclegi w pobliżu Gór Sowich, w malowniczym Kłodzku lub u podnóża Gór Stołowych, czyli w Kudowie-Zdrój. Bez względu na to, na jaki rodzaj turystyki się skusicie wystarczy, że zadzwonicie lub wypełnicie formularz rezerwacyjny. Kto wie, być może gospodarze chętnie opowiedzą więcej o swojej małej ojczyźnie i polecą Wam jeszcze nieodkryte miejsca zupełnie poza utartym szlakiem.

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz