Co nam daje zmysłowy taniec brzucha czyli belly dance?

17 sierpnia 2023, dodał: milkar
Artykuł zewnętrzny

Kultura Wschodu wzbudza nadal tak ogromne zainteresowanie, że popularny stał się nie tylko bollywood, ale także yoga, tai – chi, muay tai, a także taniec brzucha.

taniec brzucha

Taniec brzucha zwany również jako raks sharki, belly dance, to taniec arabski, orientalny. Uważa się go za jeden z najstarszych tańców na świecie. Powstał prawdopodobnie w Egipcie. Tańczyły go kobiety w świątyniach na cześć Bogini Izydy, symbolizującej piękno, kobiecość, magię i tajemnicę. Na początku był on tańcem rytualnym, którego celem było zespolenie tego co boskie z tym co ziemskie. Jednak pod wpływem wydarzeń historycznych, został on upowszechniony, kobiety zaczęły go tańczyć w domach, a także podczas takich uroczystości jak śluby, czy narodziny dziecka. Z czasem zaczął być uznawany również za taniec uwodzicielski.

Kiedy taniec arabski został odkryty przez kulturę Zachodu, jego forma stała się bardziej widowiskowa. Tancerka miała nie tylko zachwycać tańcem, ale także oczarowywać strojem. Kobiety zaczęły występować w zdobionych biustonoszach i szerokich pasach, a twarze zaczęły zasłaniać woalem. Sam taniec również został zmieniony, z dwóch głównych powodów. Po pierwsze cywilizacje zachodnie nie są w stanie prawidłowo opanować ortodoksyjnego tańca egipskiego. Po drugie w kulturach Zachodu taniec brzucha ma przede wszystkim zachwycać, jest on traktowany jako rozrywka. O tym świadczy między innymi skąpy ubiór tancerki służący do prezentowania jej wdzięków. Z kolei w tańcu tancerka ma zakryte nogi, zwłaszcza uda, a także lewą rękę, której nie używa, ponieważ symbolizuje ona seksualność oraz uwodzenie. Zmieniona chociażby forma tańca oraz strój spowodowały, że belly dance w Europie oraz Ameryce zaczął być utożsamiany z erotyką. Jest on odbierany jako taniec kokieteryjny, kobiecy i bardzo efektowny. Tancerka nie tylko przez subtelne ruchy rąk, ale także przez tajemnicze, uwodzicielskie i przyciągające spojrzenie nadaje mu takiego charakteru oraz wyraża swoją niepowtarzalność.

W tańcu brzucha istotną rolę odgrywają wyraziste ruchy bioder oraz subtelne ruchy rąk i ramion. Żaden ruch nie jest jednak przypadkowy. Każdy z nich przekazywany jest od tysięcy lat i ma głęboki duchowy sens. Na przykład okrężne ruchy bioder symbolizują ruch Ziemi dookoła Słońca. Ósemki wertykalne i horyzontalne, które wykonywane są biodrami oznaczają nieskończoność, w której jest tancerka. Poszczególne części ciała również mają ogromne znaczenie. Ciało rozgranicza się na dwie części, na część, która jest połączona z Ziemią od pępka w dół, a także część związana z Kosmosem od pępka w górę. Ręce otrzymują energię ze wszechświata, zaś stopy uzyskują siłę z Matki Ziemi. Taniec zapewnia prawidłowy przepływ energii przez czakramy. Dla doświadczonego tancerza może być on doskonałą medytacją.

Belly dance to taniec, który wpływa pozytywnie na całe ciało. Ujędrnia mięśnie brzucha, ud, łydek. Poprawia krążenie, oddech staje się głębszy, a przez to organizm staje się bardziej dotleniony. Wzmacnia mięśnie grzbietu i jednocześnie usuwa napięcia i bóle kręgosłupa. Polepsza ukrwienie skóry, jest ona bardziej gładsza i odżywiona. Okrężne ruchy dobrze oddziałują na narządy kobiece, a także łagodzą bóle menstruacyjne. Z kolei ruchy koliste i ósemkowe dobrze wpływają na pracę mózgu. Poza tym taniec ten redukuje problemy żołądkowe. Zaparcia, wzdęcia, zgaga są wynikiem stresu, który ogranicza dopływ krwi do podbrzusza i hamuje produkcję enzymów trawiennych. Taniec brzucha umożliwia rozluźnienie się i tym samym usprawnia pracę całego organizmu. Po kilku miesiącach można już zaobserwować jego pozytywny efekt. Kobiety dostrzegają utratę wagi, ich sylwetka staje się smuklejsza, a biodra ujędrniają się.

Taniec brzucha nie tylko pozytywnie oddziałuje na ciało, ale także na umysł. Dodaje on pewności siebie, większej atrakcyjności oraz większej świadomości własnego ciała. Poprzez taniec poznajemy je i jego możliwości. Pomaga on też zajrzeć do wnętrza samego siebie, dostrzec ukryte głęboko pragnienia, przeszkody, które czynią nas nieszczęśliwymi. Uświadamiając sobie to, łatwiej będzie je pokonać. Tańcząc otwieramy się również bardziej na drugiego człowieka, a także stajemy się bardziej radośni, ponieważ kiedy koncentrujemy się na poprawnym wykonaniu kroku, czy gestu nie myślimy o problemach, a to pozwala pozbyć się napięcia nagromadzonego w całym ciele.

Belly dance jest dla osób w każdym wieku. W krajach arabskich taniec brzucha przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Tańczą go prabacie, babcie, matki, córki oraz wnuczki. W Polsce również stał się on na tyle popularny, że na jego naukę zapisują się zarówno dzieci, jak i dojrzałe kobiety. Nie brakuje również chętnych wśród mężczyzn, choć nadal są oni w znacznej mniejszości.

Choć taniec brzucha istnieje już od kilku tysięcy lat, to dopiero teraz przeżywa prawdziwy rozkwit. Mówi się o nim, że potrafi wydobyć z kobiety to, co najpiękniejsze, czyli wdzięk, grację, witalność i umiejętność uwodzenia. Poza tym pobudza seksualność, wzbogaca duchowość, a także uzdrawia. Jest on więc doskonałym lekarstwem, które pomaga kobiecie pozbyć się kompleksów i dzięki temu poczuć się atrakcyjnie oraz wyjątkowo.

Zobacz również:

 

  1. Na czym polega taniec hula?

  2. Zumba: na czym polega i co daje?

  3. Na czym polega taniec bachata i kizomba?

  4. Zostań Sugar Baby i korzystaj z luksusu dzięki relacji sponsorowanej

     

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz