Co dobrze wiedzieć na temat gastroskopii?

26 lipca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Doskwierają Ci dolegliwości bólowe przewodu pokarmowego? Lekarz zalecił gastroskopie, ale nie jesteś pewien na czym ona polega? Poniżej opisujemy kiedy warto poddać się zabiegowi i jak się do niego przygotować.

gastroskopia

Czym jest gastroskopia?

Wedle definicji gastroskopia to badanie endoskopowe, które pozwala na ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Dzięki niemu, lekarz otrzymuje informację na temat stanu przełyku, wpustu żołądka, żołądka i dwunastnicy.

Na czym polega badanie?

W trakcie gastroskopii, lekarz wprowadza do przełyku endoskop, czyli giętki przewód zakończony kamerą. Obraz z wnętrza ciała jest następnie przekazywany na monitor urządzenia, co pozwala na dokładną analizę przewodu pokarmowego. Dzięki temu można ocenić stan błony śluzowej, pojawienie się zmian lub innych nieprawidłowości. Jeśli jest to konieczne, pobierany jest fragment błony do diagnostyki.

Zabieg trwa blisko 15-30 minut. W celu zmniejszenia odruchu wymiotnego podczas wprowadzania endoskopu do organizmu, stosuje się zazwyczaj spray z lidokainą, który działa miejscowo znieczulająco na błonę śluzową. Istnieje również możliwość podania leków uspokajających lub wykonania badania w znieczuleniu ogólnym. Badanie jest wykonywane w pozycji leżącej, na lewym boku.

Jak przygotować się do gastroskopii?

Najważniejsze jest by być na czczo. W związku z tym należy co najmniej 6 godzin przed badaniem nie pić, ani nie jeść. Dodatkowo na godzinę przed, nie powinno się palić papierosów i żuć gumy. Jeśli chodzi natomiast o zalecenia po gastroskopii, zaleca się powstrzymać od spożywania posiłków na około 2 godziny. Pomoże to zminimalizować dolegliwości bólowe ze strony gardła.

Kiedy należy zdecydować się na zabieg?

Istnieje wiele zaleceń do badania, jednak przede wszystkim na gastroskopię kieruje się pacjentów z podejrzeniem raka żołądka lub przełyku, bądź w sytuacji, kiedy pojawia się krwawienie z przewodu pokarmowego. Dodatkowe wskazania to: podejrzenie chłoniaka żołądka, choroby wrzodowe, czy bóle brzucha o różnym nasileniu.

Grupą ryzyka, u której szczególnie warto zwracać uwagę na możliwość wystąpienia powyższych stanów są osoby po 45. roku życia oraz pacjenci z zaburzeniami jedzenia, anemią lub nagłą utratą masy ciała.

Gastroskopię można wykonać zarówno w ramach NFZ, jak i w prywatnych gabinetach. Przed wykonaniem badania zalecana jest konsultacja ze specjalistą gastrologiem, który wystawi skierowanie. Jeżeli zauważysz u siebie problemy wynikające ze strony układu pokarmowego, jak najszybciej umów się na wizytę do lekarza, który dokładnie przyjrzy się problemowi i zadecyduje czy wymagane jest dalsze leczenie i wykonanie gastroskopii.

Przychodnie NFZ dostępne w Jutro Medical

Kiedy nie zaleca się przeprowadzać badania?

Badanie wykluczają przede wszystkim poważne schorzenia. Należą do nich przykładowo zawał serca, niewydolność serca lub oddechowa. Dodatkowym przeciwwskazaniem jest podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego.

Warto pamiętać, że choć gastroskopia uchodzi za dość nieprzyjemne badanie, to trwa ono stosunkowo krótko, a dodatkowo pacjent szybko o niej zapomina. Zadbaj zatem o swoje zdrowie i nie bój się systematycznie wykonywać badań.

Źródło: https://jutromedical.com

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...