Co ciekawego warto zobaczyć w Warszawie | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Co ciekawego warto zobaczyć w Warszawie

20 marca 2020, dodał: jskonka
Artykuł zewnętrzny

Stolica Polski, która urzeka swą historią, a także swym pięknem. Większość ludzi jest tutaj tylko przejazdem, kiedy chcą dostać się na lotnisko Chopina czy Modlin. Niektórzy mieszkańcy innych miejscowości nawet nie mieli szansy pojawić się w stolicy naszego kraju. Czasem warto pomyśleć, by zatrzymać się tutaj na chwilę, zorganizować weekendową wycieczkę do Warszawy i podziwiać zabytki oraz jej piękno, które właśnie to miasto oferuje.

 

 

 

Zamek Królewski i plac Zamkowy

Zamek wraz z kolumną Zygmunta III Wazy, która znajduje się na placu Zamkowym, jest jednym z rozpoznawalnych symboli Warszawy. W XV wieku budowla była siedzibą książąt mazowieckich. Zamek został zniszczony podczas II Wojny Światowej, a jego odbudowa zaczęła się na początku lat 70. W 1984 roku udostępniono go publiczności. 6 lat później odbyła się tutaj symboliczna uroczystość przekazania Lechowi Wałęsie insygniów prezydenckich z okresu międzywojennego. Natomiast budowa placu Zamkowego rozpoczęła się w 1818 roku i trwała do 1821. Niestety uległ dwukrotnemu zniszczeniu, w 1939 i 1944 roku, a odbudowę zaczęto w 1949, a skończono w 1958 roku.

 

     

 

 

Pałac Kultury i Nauki

Budynek ten jest najwyższym w Polsce, jego wysokość całkowita to 237 metrów. Budowa trwała od 1952 do 1955 roku, a jego pomysłodawcą był Józef Stalin. Dlatego do 1956 roku Pałac nosił nazwę im. Józefa Stalina. Styl architektoniczny budynku to socrealizm. Na 43 piętrze budowli gniazdują sokoły wędrowne, a w podziemiach zamieszkują koty, które mają opiekunkę i zapewnione pożywienie przez administrację Pałacu. W 2007 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków.

 

 

 

Muzeum Powstania Warszawskiego

Powstało w 1983 roku jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego, a obecne muzeum otworzono w 2004 roku. W środku budynku znajdziemy różne ekspozycje i dowiemy się o wiele więcej o powstaniu warszawskim.

 

 

Łazienki Królewskie

Pierwotnie w miejscu dzisiejszych Łazienek mieścił się królewski zwierzyniec. Nazwa podchodzi od luksusowego kąpieliska, które zostało wzniesione na tym terenie w połowie XVII wieku przez ówczesnego poetę Stanisława Lubomirskiego. W parku krajobrazowo-geometrycznym znajdziemy Pomnik Chopina, pod którym odbywają się letnie koncerty fortepianowe, a także klasycystyczny pałacyk z połowy XVII wieku, który od 1746 roku należał do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

 

 

Grób Nieznanego Żołnierza

Odsłonięto go 2 listopada 1925 roku (w tym samym roku co łódzki pomnik Nieznanego Żołnierza) i tego samego dnia złożono tu szczątki nieznanego żołnierza. W trakcie wojny został poważnie zniszczony, ale odbudowano go w 1946 roku i odsłonięto na nowo. Pomnik ten ma symbolizować uczczenie pamięci żołnierzy poległych w walce o niepodległą Polskę.

 

 

Warszawa Wilanów

Dzielnica Warszawy, która pierwotnie nosiła nazwę Milanów. Dwór w Milanowie odkupił Jan III Sobieski i postanowił wybudować tutaj swoją rezydencję. Wzniesiona została przez pochodzącego z Włoch architekta – Augustyna Locciego, a także przebudowywano ją dwa razy. Willa nosiła nazwę Villa Nova, co zostało niedługo potem spolszczone i tak powstał Wilanów.

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...
Złomowanie auta
Dziś jest takie zapotrzebowanie na tanie auta że warto je sprzedać całe, np. dla początkującego...
tworzymy opowiadanie - zabawa
.....ale ona natychmiast zaczęła szukać sobie kolejnego męża. ..
Parkiet - trudny wybór
A nie lepsze drewno bez lakieru...?