Ciemieniucha: jak szybko i skutecznie się jej pozbyć?
Ciemieniucha nie jest groźną chorobą, jednak warto jak najszybciej się jej pozbyć – i to nie tylko ze względu na wątpliwe walory estetyczne. Ciemieniuchę stosunkowo łatwo rozpoznać; przypomina nieco łupież u dorosłego człowieka, tyle że znacznie mocniejszy, a po pewnym czasie przybierający pomarańczową barwę. Jakie są przyczyny ciemieniuchy i jak można z nią walczyć?
Skąd się bierze ciemieniucha?
To, jak wygląda ciemieniucha, może u niektórych rodziców wywołać obawę, że pojawienie się choroby jest wynikiem ich zaniedbań w zakresie higieny niemowlęcia. Okazuje się jednak, że przyczyny ciemieniuchy nie mają nic wspólnego z brakiem dbałości o czystość dziecka. Ciemieniucha to raczej wynik niedojrzałości gruczołów łojowych. W pierwszych tygodniach życia niemowlęcia pracują one bardzo intensywnie, co z kolei skutkuje zbyt mocnym natłuszczeniem głowy dziecka i powstaniem nieprzyjemnie wyglądającej skorupy. Najczęściej ciemieniucha pojawia się między 3. a 6. tygodniem życia dziecka; jest to zresztą schorzenie występujące dość często, dlatego świeżo upieczeni rodzice nie powinni wpadać w panikę lub obwiniać się wzajemnie o pojawienie się dolegliwości.
Objawy i leczenie ciemieniuchy
Na głowie dziecka pojawiają się specyficzne, białe łuski, które nieco przypominają łupież – tyle, że mocniejszy. Łuski zaczynają tworzyć skorupki i z czasem przybierają żółtą lub pomarańczową barwę – z tego względu dość łatwo zorientować się, że mamy do czynienia właśnie z ciemieniuchą. Co ważne, mimo że ciemieniucha nie wygląda zbyt estetycznie, to nie wywołuje u dziecka ani bólu, ani uczucia swędzenia. Warto jednak stosunkowo szybko się jej pozbyć, ponieważ późniejsze usunięcie skorupy może być trudne, a dodatkowo skóra głowy nie oddycha należycie. Jak walczyć z ciemieniuchą? Po pierwsze – codziennie myć głowę, a przed myciem nawilżać skórę głowy oliwką dla niemowląt (sprawdzą się też niektóre kremy, olejki i spraye). Po drugie – dobrze sprawdza się także delikatne szczotkowanie główki miękką szczotką, nawet, jeśli dziecko nie ma jeszcze żadnych włosów. Jeśli ciemieniucha mimo tych zabiegów utrzymuje się na skórze głowy, warto skonsultować się z pediatrą.