URODA I ZDROWIE

Ciemieniucha: jak szybko i skutecznie się jej pozbyć?

11 grudnia 2018, dodał: Redakcja

Ciemieniucha nie jest groźną chorobą, jednak warto jak najszybciej się jej pozbyć – i to nie tylko ze względu na wątpliwe walory estetyczne. Ciemieniuchę stosunkowo łatwo rozpoznać; przypomina nieco łupież u dorosłego człowieka, tyle że znacznie mocniejszy, a po pewnym czasie przybierający pomarańczową barwę. Jakie są przyczyny ciemieniuchy i jak można z nią walczyć?

Skąd się bierze ciemieniucha?

To, jak wygląda ciemieniucha, może u niektórych rodziców wywołać obawę, że pojawienie się choroby jest wynikiem ich zaniedbań w zakresie higieny niemowlęcia. Okazuje się jednak, że przyczyny ciemieniuchy nie mają nic wspólnego z brakiem dbałości o czystość dziecka. Ciemieniucha to raczej wynik niedojrzałości gruczołów łojowych. W pierwszych tygodniach życia niemowlęcia pracują one bardzo intensywnie, co z kolei skutkuje zbyt mocnym natłuszczeniem głowy dziecka i powstaniem nieprzyjemnie wyglądającej skorupy. Najczęściej ciemieniucha pojawia się między 3. a 6. tygodniem życia dziecka; jest to zresztą schorzenie występujące dość często, dlatego świeżo upieczeni rodzice nie powinni wpadać w panikę lub obwiniać się wzajemnie o pojawienie się dolegliwości.

Objawy i leczenie ciemieniuchy

Na głowie dziecka pojawiają się specyficzne, białe łuski, które nieco przypominają łupież – tyle, że mocniejszy. Łuski zaczynają tworzyć skorupki i z czasem przybierają żółtą lub pomarańczową barwę – z tego względu dość łatwo zorientować się, że mamy do czynienia właśnie z ciemieniuchą. Co ważne, mimo że ciemieniucha nie wygląda zbyt estetycznie, to nie wywołuje u dziecka ani bólu, ani uczucia swędzenia. Warto jednak stosunkowo szybko się jej pozbyć, ponieważ późniejsze usunięcie skorupy może być trudne, a dodatkowo skóra głowy nie oddycha należycie. Jak walczyć z ciemieniuchą? Po pierwsze – codziennie myć głowę, a przed myciem nawilżać skórę głowy oliwką dla niemowląt (sprawdzą się też niektóre kremy, olejki i spraye). Po drugie – dobrze sprawdza się także delikatne szczotkowanie główki miękką szczotką, nawet, jeśli dziecko nie ma jeszcze żadnych włosów. Jeśli ciemieniucha mimo tych zabiegów utrzymuje się na skórze głowy, warto skonsultować się z pediatrą.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Kurtka czy płaszcz?
Osobiście preferuję kurtki z Cross Jeansu zimowe i te wiosenne jeansowe.
jakie są wasze ulubione sklepy z ub…
Ja też często przeglądam oferty producentów na allegro.pl Moim konikiem jest Cross Jeans,...
Jakie kolczyki powinnam nosić, jeśl…
Moim zdaniem małe kuleczki pasują do twarzy okrągłej. Do tego ubrać jakiś ładny sweter...
Ubieranie się zgodnie z wiekiem?
> Zafira napisał/a:> Ja właśnie noszę jeansy Cross i niestety nie podołały wyzwaniu,...