Ciasto śliwkowe na kefirze. Robię całą blachę zawsze na weekend
Ciasta domowe to dla mnie pewnego rodzaju wyzwanie. Jestem miłośniczką wytrawnych potraw, które nie ukrywam mają swoich zwolenników. W przypadku deserów jest gorzej, bo wykreowanie smacznego ciasta bez zakalca jest nie lada wyczynem. Moja rodzina jednak sukcesywnie dopomina się wypieków domowych, dlatego stawiam na sprawdzone i szybkie przepisy do popołudniowej kawy.
Takie domowe ciasto to pewność wysokiej jakości składników a także tradycyjnego smaku. Ciasta z sezonowymi owocami zawsze się sprawdzają, bo połączenie kruchego czy biszkoptowego ciasta z kwaskowym dodatkiem jest naprawdę smaczne. Wykorzystuję ostatnio do moich wypieków różne rodzaje śliwek, borówek i jabłek. Nie ukrywam jednak, że te z śliwkami są u nas najbardziej pożądane i wyczekiwane. Tym razem postawiłam na obłędnie puszyste i pyszne ciasto ze śliwkami na bazie kefiru. Właściwie to wychodzi za każdym razem, a jego wykonanie zajmuje mi kilka minut. Po upieczeniu ciacho posypuję cukrem pudrem lub orzeszkami, ale czasem też przygotowuję kruszonkę i zapiekam. Wszystko zależy od Waszej inwencji i ochoty na konkretny dodatek. Nie bez znaczenia jest też ułożenie śliwek, pamiętajcie, aby układać je skórką do dołu, aby sok nie przeniknął w nadmiarze do struktury ciasta. Nasze polskie węgierki i inne odmiany śliwek to prawdziwe dobro narodowe.
Śliwki poza apetycznym wyglądem i pysznym smakiem są niezwykle zdrowe. Im ciemniejszy owoc, tym więcej cennych składników zawiera. Poza składnikami mineralnymi takimi jak magnez, potas, żelazo, fosfor, a nawet bor, śliwki zawierają witaminy A, C, E, K oraz witaminy z grupy B. Śliwki to także bogactwo błonnika, polifenoli a także antocyjany.
Właściwości prozdrowotne śliwek
Dzięki zawartości błonnika, a w szczególności pektyn spożywanie śliwek poprawia pracę jelit i zwalcza zaparcia. Suszone śliwki pomogą także złagodzić nieprzyjemne i bolesne dolegliwości gastryczne. Błonnik ze śliwek działa nie tylko w tej sferze, ale także wpływa korzystnie na stężenie poziomu cukru we krwi. Co skutkuje zmniejszeniem napadów głodu czy ochoty na podjadanie słodyczy. Ponadto błonnik zwarty w śliwkach wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu. Poniżej podaję przepis na to ciasto, ale pamiętajcie, aby wszystkie produkty były w temperaturze pokojowej.
Przepis na szybkie ciasto ze śliwkami
składniki:
2 szklanki mąki pszennej
szklanka kefiru
4 jaja
3/4 szklanki oleju np. rzepakowego
pół szklanki cukru
dwa cukry wanilinowe
płaska łyżeczka proszku do pieczenia
łyżeczka sody oczyszczonej
kilka kropel aromatu ulubionego do ciast
kilogram śliwek wydrążonych
dodatkowo: cukier puder, orzechy, kruszonka
Do miski wbić jajka, ubić na puszystą masę z cukrami, dodać olej, kefir i mąkę przesianą z dodatkiem proszku i sody. Całość zmiksować dodać aromat. Wylać na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia lub wysmarowaną masłem i posypaną bułką tartą. Na wierzch ciasta można dodać posiekane orzeszki włoskie lub wiórki kokosowe. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C około 45 minut.
Po upieczeniu i ostudzeniu posypujemy cukrem pudrem.