Chrapanie – kogo dotyka i jak je leczyć?

30 listopada 2016, dodał: EKSPERTKA

Wbrew powszechnie panującej opinii, chrapanie jest chorobą, choć ten problem jest często lekceważony. Postrzeganie chrapania jako normalnego elementu życia towarzyszy mylne przekonanie, że leczenie chrapania nie jest konieczne. Tymczasem chrapanie to problem, który może dotyczyć każdego bez względu na wiek, płeć czy prowadzony tryb życia.

chrapanie

Chrapanie jest zaburzeniem oddychania podczas snu, które prowadzi do licznych konsekwencji dla zdrowia – od problemów z koncentracją zaczynając, a kończąc na chorobach mogących spowodować śmierć, np. udar mózgu, nadciśnienie tętnicze. W Polsce, przed 30 rokiem życia chrapie co czwarty mężczyzna i co dwudziesta kobieta. Prawdopodobieństwo zaburzeń oddychania podczas snu zwiększa się wraz z wiekiem – powyżej 60. roku życia chrapanie dotyczy ok. 60% mężczyzn i 40% kobiet. Obecnie chrapie ok. 8 mln Polaków. To duża część społeczeństwa, na szczęście istnieje szereg nowoczesnych metod leczenia chrapania, o których więcej można dowiedzieć się ze strony www.niechrapanie.pl

Co ważne, chrapanie to problem dotyczący także osób, które same nie chrapią. Mogą doświadczać tak zwanego – biernego chrapania, czyli spania obok kogoś kto chrapie. Ten typ chrapania nie jest także pozbawiony konsekwencji – zabiera nawet 5 godzin snu tygodniowo. Skutkiem tego jest obniżenie efektywności, większa podatność na stres. Ponadto perspektywa spędzenia nocy u boku chrapiącego partnera, co oznacza częste pobudki, wywołuje negatywne emocje.

Istnieje także mylne przekonanie, że sięganie po używki przed snem – picie alkoholu, palenie papierosów, przyjmowanie środków nasennych – gwarantują lepszy sen. Nie jest to prawdą, ponieważ to właśnie one często zwiększają prawdopodobieństwo chrapania, powodują wiotczenie tkanek miękkich górnych dróg oddechowych, a przepływające w trakcie oddychania powietrze wprawia je w ruch, co właśnie objawia się chrapaniem. Kolejnym istotnym elementem sprzyjającym chrapaniu jest otyłość. W tym przypadku otłuszczone  górne drogi oddechowe utrudniają przepływ powietrza, co także skutkuje chrapaniem.

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Najlepsza oferta bielizny nocnej
Tylko na bielizna9.com!
Body wyszczuplające i modelujące
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ
Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł
Piękna bielizna na każdy dzień!
Sprawdź na bielizna9.com!
Aktywna podstawka do wody
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
100% woda kokosowa!
Bez cukru i chemii - 24 opakowania
Cena:
145 zł

FORUM - bieżące dyskusje

program do obsługi kancelarii
Witam. Prowadzę własną kancelarie, ale ostatnio moja firma zmaga się z trudnościami finansowymi....
Mezoterapia igłowa - gdzie w Warsza…
Ja polecam Love Skin Clinic w Wilanowie. Miejsce powstało niedawno, więc na początku...
Gdzie wybieracie się na urlop?
Mazury :) Z mężem zdecydowaliśmy się na wynajem busa w Warszawie http://www.tanibusik.eu/ i jedziemy całą...
Strona główna O nas Regulamin Polityka prywatności Kontakt Reklama dodatkowy zarobek oladi.pl