Kiedy może zagrażać nam choroba wieńcowa?
Czy choroba wieńcowa to choroba charakterystyczna głównie dla mężczyzn, bo to oni maja wyłącznie słabsze serce? Okazuje się, że my kobiety również jesteśmy narażone na ryzyko choroby niedokrwiennej serca tzw wieńcówki a zawał i nam tez może grozić. Nie chodzi tutaj o strasznie, bynajmniej, celem tego artykułu jest wskazanie wszystkim paniom jakich unikać sytuacji i co robić, aby nasze serca biły długo i głośno. Najgroźniejszy jest okres przed i po menopauzie. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian nie tylko hormonalnych – nadciśnienie to cichy wróg każdego z nas, do tego potrafiący latami nie dawać o sobie znać. Jeśli do tego masz nadwagę, podwyższony cholesterol, palisz papierosy a twoi przodkowie (babcia, dziadek, rodzice itp) chorowali na serce to jesteś w grupie ryzyka. Wskazane jest wykonanie u lekarza tzw. ekg wysiłkowego, które w miarodajny sposób wykaże w jakiej kondycji jest twoje serce.
Sygnały choroby:
– wiecznie jesteś słaba i zmęczona
– łapie cię szybko zadyszka, kiedy biegniesz truchtem do tramwaju, wchodzisz po schodach itp
– podczas wzmożonego wysiłku męczy cię kaszel
– czujesz pieczenie, zatykanie, zaciskanie za mostkiem
– masz kołatanie i ból serca
– puchną ci kostki nóg i ręce – to świadczy o pogarszającym się krążeniu krwi
Na ratunek sercu:
Nieleczone lub źle leczone nadciśnienie może uszkodzić serce. Jeśli zauważyłaś u siebie powyższe przesłanki, koniecznie ogranicz spożywanie soli, jej nadmiar prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych oraz zwiększenia objętości krwi. Do słonych potraw można się tak samo szybko przyzwyczaić jak i do tych mniej słonych: pamiętaj, że większość potraw i produktów ma w swej zawartości sól.
Stres: unikaj stresogennych sytuacji, wielokrotnie bowiem mówiliśmy na łamach serwisu jak śmiercionośne jest poddawanie się stresowi. Wiemy, łatwo mówić: nie zamartwiaj się, ale postaraj się skorzystać z naszych rad jak unikać stresu i sobie z nim radzić. Twoje serce bardzo nie lubi szczególnie stresu długotrwałego, który je wyniszcza.
Regularne przyjmowanie leków: jeśli lekarz zaleci lekoterapię koniecznie ściśle stosuj się do jego zaleceń, nie odstawiaj ich jeśli unormuje się ciśnienie.
Raz w roku sprawdzaj poziom cholesterolu, nadmiar trójglicerydów odkłada się na ściankach tętnic, powodując ich zwężenie i niebezpieczną dla serca sytuację.
Palenie: to estrogeny powodują, że kobieta ma zwykle silniejsze serce niż mężczyzna, jeśli pali, te dobroczynne hormony niestety zostają zniszczone. Nikotyna powoduje skurcz naczyń wieńcowych a to zwiększa krzepliwość krwi. Związki, które są obecne w dymie papierosowym poważnie uszkadzają ściany tętnic.
Dieta: ogranicz tłuszcze zwierzęce i smażone potrawy. Staraj się gotować w parowarze: ryby, drób, i dużo warzyw i roślin strączkowych. Najkorzystniejsze dla serca to tłuszcze omega-3, które wzmacniają mięsień sercowy. Unikaj słodyczy – nadwaga to kolejny czynnik zagrażający twemu sercu. Jako przekąski stosuj batoniki pełnoziarniste, jogurty czy jabłko. I pamiętaj: mniej soli!
Ruch: regularny ruch na świeżym powietrzu to jedna z najlepszych i sprawdzonych terapii dla serca zmagającego sie z chorobą tętnic. Ćwicz w domu przy otwartym oknie jeśli nie możesz wyjść na spacer, kup sobie psa i biegaj z nim po parku, lub jedź na rowerze – połącz przyjemne z pożytecznym – pora przecież cieszyć się życiem!
Zobacz również:
- Dlaczego kołacze nam serce?
- Choroba wieńcowa – czyli jak dbać o serce
- 7 zasad dbania o serce
- Mity na temat cholesterolu