Choroba odoru rybiego

18 maja 2011, dodał: Emilia Stasiak
Artykuł zewnętrzny

Zapach psującej się ryby jest nie do opisania i nie do wytrzymania. Na świecie żyją osoby, które z takim zapachem zmagają się na co dzień. Niestety jeszcze nie znaleziono lekarstwa na tę nieprzyjemną chorobę.

Pierwszy kliniczny opis Trimetyloaminurii opublikowano w 1970 w piśmie medycznym The Lancet, lecz odniesienia w literaturze pięknej sięgają wieków wstecz.

Mahabharata, jeden z najstarszych epickich poematów, opisuje piękną dziewczynę, do której przylgnęła woń ryb.

W komediiBurza” Szekspira Trinkulo tak komentuje postać Kalibana: „I cóż my tu mamy, człowieka czy rybę? żywą czy martwą? to ryba, on śmierdzi jak ryba: bardzo starożytna i bardzo rybia woń”

W organizmie osoby z trimetyloaminurią znajduje się za dużo trimetyloaminy (TMA), czyli związku występującego także w rybach. Określone pokarmy, leki i hormony nasilają przykre dolegliwości. W normalnych okolicznościach TMA jest rozkładana przez monooksydazę zawierającą flawinę 3. Gdy jednak kodujący ją gen (FMO3) nie działa prawidłowo lub dochodzi do niedoboru enzymu, organizm nie potrafi przekształcić trimetyloaminy w tlenek trimetyloaminy (TMAO).

Nieprzyjemny zapach to mało powiedziane. Ludzie, którzy cierpią na trimetyloaminurię mogą wydzielać wręcz silny smród. Uwalniany jest nie tylko z potem, ale także nasieniem, moczem, czuć go też w oddechu. Zapach psujących się ryb to praktycznie jedyny objaw choroby. To rzadkie zaburzenie metaboliczne powoduje niedobór enzymu FMO3, który z kolei odpowiedzialny jest za rozkład trimetyloaminy. Organizm radzi sobie więc jak może i w mało przyjemny sposób pozbywa się nadmiaru tej substancji.

Walka z chorobą, na którą nie wynaleziono jeszcze lekarstwa, polega m.in. na wyeliminowaniu z diety wspomnianych ryb, jajek czy roślin strączkowych. Jej przyczyną jednak jest nie tylko nieprawidłowa dieta. Naukowcy przypuszczają , że jej objawy potęgują także żeńskie hormony płciowe.

Materiały: www.fitness.wp.pl,  www.wikipedia.pl, www.kopalniawiedzy.pl

Zobacz również:

  1. Ludzie, którzy w ogóle nie odczuwają smaku
  2. Piąty smak zwany umami
  3. Kuchnia molekularna: lody o smaku jajecznicy
  4. Jak smakuje mięso strusia?




FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...