Chcesz schudnąć? Tych błędów unikaj! | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Chcesz schudnąć? Tych błędów unikaj!

22 maja 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

W pogoni za wymarzoną sylwetką często zapominamy o jednej bardzo ważnej kwestii. Żeby zdrowo schudnąć, trzeba jeść różnorodne, regularne i odpowiednio zbilansowane posiłki. Właściwie ułożona dieta odchudzająca zapewnia bezpieczne, umiarkowane tempo redukcji masy ciała bez ryzyka wystąpienia niedoborów pokarmowych. Na czym polega zdrowe odchudzanie? Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas układania jadłospisu diety na redukcję masy ciała?

odchudzanie

Wyeliminowanie tłuszczu z diety

Tłuszcz z reguły kojarzy się negatywnie. W końcu w odchudzaniu chodzi o to, aby pozbyć się tkanki tłuszczowej zgromadzonej w nadmiarze w okolicach brzucha czy ud. Jednak tłuszcz dostarczany wraz z pożywieniem powinien stanowić od 20 do 35% energii z diety. Najważniejsze jest zatem rozróżnianie, jakie tłuszcze nam szkodzą, a które produkty bogate w ten składnik odżywczy należy włączyć do diety.

W zdrowej diecie (również tej odchudzającej) powinny dominować tłuszcze pochodzenia roślinnego. Produkty takie jak awokado, orzechy czy oleje roślinne bogate są w kwasy tłuszczowe omega – niezwykle cenne związki, które mają korzystny wpływ na układ nerwowy i krwionośny. Tłuszcz zwierzęcy należy dostarczać za pomocą ryb, dozwolone jest także chude białe mięso (kurczak, indyk). Inne produkty bogate w tłuszcze zwierzęce, takie jak czerwone mięso, podroby, smalec, tłuste wędliny i nabiał, należy całkowicie wykluczyć z jadłospisu.

Nieregularne posiłki

Zdrowe odchudzanie polega na dostarczaniu organizmowi odpowiednich dawek energii w równych odstępach czasowych. A to nie będzie możliwe, jeśli odrzucimy ideę regularnych posiłków. Posiłki spożywane o stałych porach korzystnie wpływają na procesy przemiany materii. Co więcej, regularne jedzenie ogranicza nagłe napady wilczego głodu. Dzięki temu nie musimy sięgać po niezdrowe przekąski i łatwiej nam jest utrzymać postanowienia zdrowej diety.

Nie wiesz, jak wyrobić nawyk regularnego jedzenia? Zainstaluj aplikację mobilną, która będzie wysyłać powiadomienia w porze posiłków. Złota zasada brzmi: lepiej jeść mniej i częściej, niż najadać się “na zapas”.

Sama dieta wystarczy

Wśród wielu osób odchudzających się wciąż pokutuje przekonanie, że sama dieta redukcyjna wystarczy, żeby szybko zrzucić zbędne kilogramy. Nie zawsze jednak będzie to możliwe. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji jednostki, a konkretnie tempa jej metabolizmu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na podkręcenie tempa przemiany materii jest regularna aktywność fizyczna. Poza tym ruch przynosi wiele innych korzyści – kształtuje prawidłową postawę ciała, wzmacnia mięśnie, poprawia ogólną kondycję i samopoczucie. Częstotliwość, intensywność i rodzaj ćwiczeń należy dopasować do swoich potrzeb i możliwości.

Pamiętaj – zdrowe odchudzanie bywa długotrwałym procesem, który często wymaga samodyscypliny i cierpliwości. Jeśli nie wiesz, jak ułożyć zdrowy jadłospis diety redukcyjnej, skorzystaj z konsultacji z profesjonalnym dietetykiem. Z kolei w ułożeniu planu treningowego z pewnością pomoże doświadczony trener personalny.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz