Burzowa mapa Polski

2 sierpnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Jak pewnie wiesz, ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego, przez co unosi się do góry. Na tej zasadzie działają przykładowo balony. To samo dzieje się, kiedy w letnie i upalne dni powietrze tuż nad ziemią mocno się rozgrzewa. Takie ciepłe powietrze unosi się i trafia w wysokie partie atmosfery, w których panuje niska temperatura. Jeśli to rozgrzane powietrze było wilgotne, to po jego ochłodzeniu dochodzi do zjawiska kondensacji, czyli formowania się małych kropelek wody w powietrzu. Ochłodzone powietrze następnie opada, rozgrzewa się i unosi ponownie. Taki obieg cieplejszego i zimniejszego powietrza opisuje się jako komórkę konwekcyjną. Kiedy taki proces odbywa się na małą skalę, powstaje chmura, kiedy natomiast rozgrzanego powietrza jest dużo i jest ono wystarczająco wilgotne, może dojść do powstania burzy. Kiedy już taka burza powstanie możesz ją śledzić na stronie meteo pl.

burza

Jak rozpoznać, że zbliża się burza?

Pisaliśmy już, że w trakcie powstawania burzy zimne powietrze opada na powierzchnię ziemi. Z perspektywy człowieka ruch ten odbierany jest jako zimny wiatr. To dlatego często przed powstaniem burzy wieje chłodny wiatr. Jeśli więc w upalny dzień po południu zaczyna wiać zimny wiatr, to możesz szukać na niebie chmury burzowej.

Chmury burzowe to tak zwane cumulonimbusy. Są to jedne z najwyższych chmur występujących na naszej planecie. Rozciągają się od około 2-3 kilometrów od powierzchni ziemi aż do górnych części atmosfery. Zwykle osiągają wysokość 10-18 kilometrów, choć potrafią też przekraczać wysokość 20 kilometrów. Kształtem chmura burzowa przypomina kowadło, czyli rozszerza się w górnej części.

Burze jednak potrafią się przemieszczać. Przemieszczają się zarówno samotne komórki burzowe jak i całe fronty burzowe. W takiej sytuacji pierwszym sygnałem nadciągającej burzy jest ciemna ściana chmur na horyzoncie i słyszalne z daleka pomrukiwania.

Aby zlokalizować burzę i śledzić miejsca uderzeń piorunów, możesz też skorzystać z bardziej nowoczesnych rozwiązań, jak mapa burzowa polski. Taka mapa wykorzystuje rozmieszczone na terenie całego kraju radary pogodowe i czujniki elektromagnetyczne, dzięki którym może zobrazować, gdzie dokładnie znajduje się chmura burzowa i z kilkukilometrową precyzją wskazać miejsca uderzeń piorunów. Dzięki temu możesz na żywo śledzić wydarzenia i przewidzieć, czy i za ile burza uderzy w miejsce, w którym się znajdujesz.

Jeśli spodobała ci się strona do śledzenia burz, to pewnie spodoba ci się też konwerter walutkatalog polskich firm.