Borówka amerykańska – źródło antyutleniaczy i witamin!
Znana i popularna coraz częściej ze względu na swoje dobroczynne właściwości, nazywana przez wielu „rośliną XXI wieku” – mowa o borówce amerykańskiej. Wysokie walory smakowe tylko wzmagają zainteresowanie do jej spożycia, coraz to większej rzeszy osób, która z roku na rok wzrasta.
Owoce borówki znane są od dawna. Zbierane były w lasach przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Spożywane na świeżo, stanowiły doskonałe pożywienie, a zakonserwowane były dodatkiem do zup, gulaszu i mięs. Zarówno owoce borówki jak i jej liście z korzeniami używane były w celach leczniczych. Sokiem z borówek leczono przeziębienia, a herbatki z liści borówek podawano, aby uzdrawiać choroby krwi. Służyły również w leczeniu niektórych dolegliwości przewodu pokarmowego. Znane były ich właściwości zapobiegawcze w występowaniu niektórych chorób serca. Obecnie już wiadomo, że owoce borówki wyróżniają się nie tylko tymi właściwościami, ale także wysoką wartością dietetyczną przy niskich energetycznych i dużych zasobach cennych składników odżywczych.
Owoce te są niezwykłą bronią w powstawaniu i rozwoju chorób nowotworowych. Badania naukowców z Narodowego Centrum Żywienia w USA dowiodły, że borówka jest bogatym źródłem naturalnych antyutleniaczy głównie witaminy A, C, E. Te same badania dowiodły, iż zawierają pięć razy więcej przeciwutleniaczy niż taka sama objętość grochu, marchewki, jabłek czy brokułów. Antyutleniacze neutralizują „wolne rodniki” – związki, które mogą niszczyć ściany komórkowe i strukturę DNA. Podobne działanie prewencyjne jak antyutleniacze wykazują również antocyjany i fenole, które też występują w dużych ilościach w borówce. Zaś antocyjany, barwniki dzięki którym borówka jest niebieska, poprawiają jakość wzroku oraz niwelują tzw. zmęczenie wzroku. Spożywanie borówek zahamowuje również procesy starzenia. Działają zapobiegawczo w nabyciu choroby, Alzheimera oraz arteriosklerozy.
Roślinne hormony – fitoestrogeny, zawarte w borówkach redukują zły cholesterol (LDL) a wspomagają tworzenie dobrego (HDL). Zmniejsza się w ten sposób ryzyko powstawania chorób sercowo-naczyniowych, niebezpieczeństwa wylewów, zmian miażdżycowych oraz wystąpienia otyłości.
Borówki powinny być spożywane na surowo, wtedy aktywność wszystkich dobroczynnych substancji jest najlepsza. Wszelkie procesy termiczne jak gotowanie, smażenie, suszenie, pieczenie czy zamrażanie redukują aktywność tych związków nawet o 50-60%.
zobacz również:
- Jagody acai – właściwości i zastosowanie
- Czy jagody są zdrowe?
- Jagody goji co to jest?
- Jagoda kamczacka – właściwości dla zdrowia i gdzie kupić