Bóle kolan – z czego wynikają i jak ich uniknąć?

24 czerwca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł sponsorowany

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Bóle w kolanie mogą mieć różną przyczynę i charakter. Bez względu jednak na pochodzenie i stopień nasilenia są bardzo uciążliwe, ponieważ utrudniają, a czasem wręcz uniemożliwiają codzienne czynności. Z uwagi na złożoność problemu bóle kolan zawsze warto skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą. Powinno się też dbać o stawy kolanowe na co dzień, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu w kolanie? Przy jakich ruchach może występować ból? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Z dalszej części artykułu dowiesz się również, co robić, by uniknąć bólu kolan.

ból kolan

Bóle kolan – jakie mogą być?

Problemy z kolanami mogą dawać o sobie znać w różny sposób. Objawem przeforsowania lub uszkodzenia stawu bardzo często jest silny ból kolana przy zginaniu. Pojawia się on nagle i uniemożliwia pełne zgięcie kolana. Dodatkowo może mu towarzyszyć brak stabilności i słabość kolan.

Czasem ból kolana przy chodzeniu może sprawiać wrażenie, że staw nie będzie w stanie podołać wysiłkowi, a ten doprowadzi do jego trwałego uszkodzenia. Inne objawy to uczucie sztywności, brak możliwości wyprostowania kolana czy blokowanie stawów. Ponadto dolegliwości mogą występować tylko podczas chodzenia lub doskwierać może także ból kolan w nocy.

Skąd się biorą bóle w kolanie?

Budowa kolan jest dość złożona, przez co narażone są one na szybszą eksploatację niż inne aparaty ruchu, co może również prowadzić do ich częstszych uszkodzeń. Za bóle kolan najczęściej odpowiedzialne są poniższe problemy.

  • Przeciążenia podczas aktywności fizycznej – doprowadzić do nich mogą brak rozgrzewki przed ćwiczeniem lub brak rozciągania na koniec treningu, niedostateczny czas regeneracji pomiędzy treningami, zły dobór ćwiczeń, nieodpowiednia technika, nieadekwatne obciążenia treningowe (możliwe urazy to np. kolano biegacza, kolano skoczka, zapalenie kaletki przedrzepkowej),
  • Urazy kolana – zwichnięcie rzepki, skręcenie kolana, zwichnięcie lub stłuczenie kolana, pęknięcie łękotki, zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL – anterior cruciate ligament), uszkodzenie chrząstki stawowej.
  • Zwyrodnienie stawu kolanowego – z wiekiem stawy się zużywają, w tym również kolana, na skutek czego powstają zmiany zwyrodnieniowe. Zmiany zwyrodnieniowe to inaczej degradacja chrząstki stawowej (gonartroza).
  • Inne przyczyny – wady postawy i zła budowa anatomiczna stóp, dna moczanowa, borelioza, infekcja bakteryjna.

Jak widać, bóle kolan mogą mieć różną przyczynę, dlatego, jeśli dolegliwości występują przez dłuższy czas, nie powinno się ich bagatelizować, lecz skonsultować z lekarzem celem rozpoznania i podjęcia leczenia.

Bóle kolan – profilaktyka

Wielu schorzeniom stawu kolanowego, podobnie zresztą jak urazom, można zapobiec. Wystarczy wyzbyć się złych nawyków i przestrzegać kilku prostych reguł. By uniknąć bólu kolan, postaraj się stosować do poniższych zasad:

  • wprowadź do swojego życia na stałe aktywność fizyczną i regularnie wykonuj ćwiczenia na kolana;
  • jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, staraj się robić częste przerwy, by chwilę pospacerować, postaraj się również regularnie zmieniać pozycję kolan;
  • zadbaj o właściwą wagę ciała (im mniej będziesz ważyć, tym mniejsze będą obciążenia, którym podlegają kolana);
  • postaraj się w miarę możliwości unikać dźwigania, a jeśli to nie wchodzi w grę, noś ciężary blisko ciała i kiedy to możliwe odkładaj je na podłogę;
  • wybieraj wygodne, odpowiednio dopasowane do stóp buty, najlepiej na płaskiej podeszwie i bez szpica (jeśli to konieczne, zaopatrz się w specjalne wkładki ortopedyczne).

Jak radzić sobie z bólem kolan?

A co zrobić, gdy pojawi się ból kolan? W takim przypadku możesz sięgnąć po 4flex PureGel. Jest to żel z naproksenem w składzie, który skutecznie przenika do mazi stawowej i na długo pozostaje w tkankach stawu. Preparat cechuje się precyzyjnym działaniem – działa w miejscu objętym stanem zapalnym i bólem. Ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i łagodzące obrzęk zapalny.

4flex PureGel kupisz w aptece bez recepty. Przed pierwszym zastosowaniem zapoznaj się z treścią dołączonej ulotki albo skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak szybko w relacjach przechodzici…
Zależy też od tego, jak bardzo mnie ktoś kręci.. Bo jeśli bardziej mnie kręci...
Sposoby na jesienną chandrę:)
Słodkości:) Jesienią najwięcej piekę ciast, zauważyłam...
yerba mate
Był czas, że tylko ją piłam, ale nie widziałam specjalnego wpływu na samopoczucie...
Przyjęcie do przedszkola a szczepie…
Dziecko niezaszczepione może roznosić choroby, więc lepiej pilnować tych podstawowych szczepień, chyba że...