Biokominki – ekologiczna rewolucja

14 stycznia 2020, dodał: pinkmause

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
k1

Od czasów prehistorycznych ludzie przykładali niezwykła wagę do ognia. Uważali go za symbol niewiarygodnej siły życiowej – oznaczał napełnienie energią i gotowość postawienia kroku naprzód. W kręgach rodzinnych dbano o wspólne spędzanie czasu przy ognisku.

Zbliżało to członków rodziny do siebie, zacieśniało łączące ich więzi, dodawało wspólnej energii. Od czasów prehistorycznych minęły wieki, a ludzie nadal cenią żywioł jakim jest ogień. Żywy, płonący ogień w domu to marzenie wielu z nas. Do niedawna właściciele mieszkań w blokach, ograniczeni metrażem i istniejącymi instalacjami, nie mogli nawet marzyć o kominku. Jedynym rozwiązaniem wydawały się drogie w eksploatacji kominki gazowe lub elektryczne. Dziś ciepłem i blaskiem ognia może cieszyć się każdy i to bez dymu, popiołu, i miejsca potrzebnego na składowanie drewna. A wszystko to dzięki biokominkom
Biokominki to odmiana kominków przeznaczonych do ogrzewania pomieszczeń w których drewno zastępuje specjalne, ekologiczne biopaliwo. Bioetanol jest alkoholem roślinnym w postaci żelu lub płynu. Podczas spalania biopaliwa nie wydziela się dym ani nie ma nieprzyjemnego zapachu, powstaje jedynie para wodna i niewielkie ilości dwutlenku węgla. Nie jest więc potrzebna instalacja kominowa, ani podłączanie do przewodów wentylacyjnych, zupełnie wystarcza sprawna wentylacja naturalna. Jako że produktem spalania ekopaliwa jest para wodna, biokominki poprawiają wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Dodatkowo, dzięki możliwości umieszczania w kominku naczynia z olejkiem eterycznym, zyskiwana jest możliwość równomiernego nasycenia powietrza substancjami aromaterapeutycznymi. Po osiągnięciu optymalnej temperatury cząsteczki pary wodnej łączą się z aktywnymi substancjami olejku i są wchłaniane przez organizm podczas oddychania. Pozwala to na poddawanie się terapii zarówno podczas codziennych czynności, jak i odpoczynku. Dwutlenek węgla wydzielany jest w ilościach zbliżonych do wydychanego przez człowieka, więc przy zachowaniu normalnej cyrkulacji tlenu, nie ma mowy o możliwości zaczadzena.
Dla efektu wizualnego można w biokominku umieścić specjalne, ceramiczne „polana”, które będą naśladowały te prawdziwe. Można też wykorzystać specjalne paliwa żelowe, które przy spalaniu wytwarzają efekt trzaskającego drewna.
Biokominki to stosunkowo tanie i bardzo wydajne źródło ciepła. Jeden litr biopaliwa wystarcza na 3-8 godzin w zależności od ustawienia płomienia i zastępuje grzejnik o mocy 3-6 kW. A co najważniejsze – w biokominkach 100% energii cieplnej wykorzystywane jest w pomieszczeniu, w którym zainstalowany jest kominek (w tradycyjnych kominkach nawet 60% ciepła ucieka przez komin).
k3 k6
k4 k18
k25 k16
k9 k17
Biokominki doskonale odzwierciedlają przyjemny widok żywego ognia i fantastycznie dekorują wnętrze każdego pomieszczenia.
Dzięki różnorodności form i kolorów użytych do wykończenia biokominki można dobrać w zasadzie do każdego charakteru wnętrza – pasują zarówno do małego mieszkania, jak i okazałej rezydencji. Można je zamontować niemal wszędzie tam, gdzie sobie wymarzymy – w salonie, biurze, a nawet na werandzie czy poddaszu oraz w niewielkich pomieszczeniach typowych dla wielkomiejskich bloków czy małych kamienic.
Na rynku każdy znajdzie coś dla siebie – od wyrafinowanych kształtów, przez ponadczasową elegancję, po zawsze doceniany minimalizm. Niektóre biokominki to istne dzieła sztuki, wysokiej jakości stal, ciekawe wzornictwo, trwałość wykonania oraz praktyczne rozmiary. Dostępne są zarówno modele wolnostojące, jak i przeznaczone do powieszenia na ścianie. Istnieją również biokominki przygotowane do wmontowania bezpośrednio w ścianę. Zaletą tego rozwiązania jest zamaskowanie wewnętrznej części kominka.
Ich obudowa może być szklana, metalowa, ceramiczna, kamienna, a nawet drewniana. Palenisko zwykle wykonane jest ze stali nierdzewnej, i wyposażone w zasuwę regulującą intensywność płomienia.
Dzięki swoim niewielkim rozmiarom biokominki są bardzo mobilne – można je dowolnie przestawiać z miejsca na miejsce, a cały montaż zabiera mniej niż godzinę.
Ciepło i blask bijące od prawdziwego ognia to atut, którego nie sposób pominąć przy wymienianiu zalet biokominków. Już po kilku minutach od momentu rozpalenia w kominku odczuwalny jest wzrost temperatury w pomieszczeniu. Regulacja wysokości płomienia pozwala na decydowanie o wysokości języków ognia i tym samym na kreowanie odpowiedniego do sytuacji nastroju. Podczas romantycznej kolacji biokominek wyczaruje miłą, liryczną atmosferę, a podczas zimowych wieczorów pomoże zgłębić się w klimat ulubionej powieści.
k2 k8
k14 k15
k23 k24
k28 k13
Biokominki spełniają w naszym otoczeniu podwójna rolę. Z jednej strony są znakomitym elementem dekoracyjnym. Pozwalają na efektowne zagospodarowanie wnętrza i co ważne, bezproblemową zmianę aranżacji, gdy tylko przyjdzie taka potrzeba, lub po prostu ochota na odmianę. Z drugiej strony mają wartość praktyczną. Są doskonałym uzupełnieniem źródła ciepła.
Jednak mimo tak wielu zalet biokominki mają też swoje wady. Ponieważ mają otwarte paleniska, wymagają niezwykłej ostrożności i zachowywania zasad bezpieczeństwa. Ponadto większość biokominków ma zbyt małą moc cieplną, by mogły stanowić jedyne źródło ogrzewania w domu. I sprawa często najważniejsza – ich zakup i eksploatacja jest raczej drogą inwestycją.
Z całą stanowczością można jednakże stwierdzić, że są warte swojej ceny, chociażby jako niewątpliwy element dekoracyjny…

Zobacz również:

 1. Urok kominka – domowe ciepło

 2. Zaproś jesień do swojego mieszkania

 3. Świąteczne dekoracje stołu

 4. Wnętrze pełne świec- praktyczne porady

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

9 komentarzy do Biokominki – ekologiczna rewolucja

 1. avatar Anonim pisze:

  super sprawa mam kupilam

 2. avatar Radek Pietrasik pisze:

  Takie kominki można bez problemu zamontować w domu, w bloku, w łazience, prawie nie ma ograniczeń.
  Zapraszam na moją stronę do zakładki realizacje, można tam zobaczyć parę rzeczywiście zrealizowanych projektów a nie tylko wizualizacje.

 3. avatar sisi pisze:

  mam kupilam super

 4. avatar Anonim pisze:

  W bloku tez można właśnie zrobić bo my też się zastanawiamy nad biokominkami bo jest niesamowity klimacik, ciekawe czy ktoś z Was ma, to podzieliłby się opinią, sama nie wiem za bardzo na czym to polega.

 5. avatar biokominki pisze:

  Biokominki to piękne i bardzo praktyczne urządzenia. Niestety, trochę jeszcze za drogie.

 6. avatar madzia pisze:

  śliczny kominek, mi tak by się przydał:)

 7. avatar biokominki pisze:

  jeśli nie ma miejsca na instalacje kominową to biokominki naprawdę jedynym sensownym rozwiązaniem

 8. avatar biedroneczka pisze:

  normalnie czad! piękne te kominki , już mi świta cos po głowie, może w domku moim można taki zrobić ale czy w bloku?

 9. avatar Patrycja pisze:

  Faktycznie biokominki to świetne rozwiązanie, szczególnie jeśli ktoś ceni sobie oryginalność wnętrza. A w tym roku pojawił się już dawno biokominek na pilota! Co do bezpieczeństwa, to wyczytałam na stronie internetowej, że mają mnóstwo czujników i jak tylko pojawia się jakaś nieprawidłowość, to kominek sam się wyłącza! Polecam

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

zabawa - która opcja?
Kryminał :) Plecak czy torebka?
Redin - reduktor tłuszczu - opinie
Działa, tylko nie zapominaj o większej niż zwykle aktywności fizycznej.... Im więcej spalasz...
Telefon na raty
Ale używany może mieć wady i nie jest na gwarancji... A raty pozwalają...
wakacyjne kolory paznokci
Róż - i to taki wyrazisty ;)