Firanka to piękna dekoracja okna niemal w każdym domu: jest jednocześnie ozdobnym akcentem wnętrza oraz elementem ułatwiającym ochronę intymności i prywatności. Właśnie dlatego tak ważny jest jej wygląd i elegancki styl. Niestety białe firany z czasem tracą swój śnieżnobiały kolor: żółkną i szarzeją.
Na szczęście istnieją sposoby, aby temu zapobiec! Wystarczy odpowiednia pielęgnacja i właściwe preparaty, a nasze firany zachowają piękny i atrakcyjny wygląd na długo.
O to kilka domowych sposobów na skuteczne wybielenie i odświeżenie firan:
– Aby nadać firanom śnieżnobiały kolor, dodaj do proszku podczas prania sodę oczyszczoną. Zamiast sody możesz użyć torebkę proszku do pieczenia wraz z detergentem do prania lub przed praniem wymoczyć firany w samym proszku i zimnej wodzie,
– Wywieś firany na słońce,
– Wymocz firany w wodzie z dodatkiem soku z cytryny, a następnie wypierz,
– Przechowując firanki w szafie zawiń je w papier w kolorze niebieskim – zapobiega to żółknięciu!
– Jeśli firany są utłuszczone lub poplamione to do proszku do prania możesz dodać łyżkę płynu do naczyń,
– Aby zapobiec płowieniu i szarzeniu firan dodaj pól szklanki octu do ostatniego płukania,
– W celu usztywnienia firan do ostatniego płukania można dodać sól kuchenną,
– Jeśli chcesz wyprać w automacie bardzo delikatne firanki, włóż je koniecznie w bawełnianą poszewkę lub specjalny woreczek (nie ulegną uszkodzeniu).
Materiał a pranie
Ważne jest nie tylko odpowiednie przechowywanie, rozwieszanie ale również pranie firan. Trzeba być więc bardzo ostrożnym ponieważ niektóre tkaniny są bardzo delikatne i mogą ulec zniszczeniu. Oczywiście ręczne pranie firan jest o wiele bezpieczniejsze, ale odpowiednie pranie w automacie również nie powinno zaszkodzić. Pamiętajmy jednak o kilku zasadach dotyczących tkanin z jakich uszyte są firany.
Firany z woalu należy prać wyłącznie ręcznie – najpierw ok. 1 godziny moczyć w zimnej wodzie, a następnie w letniej z dodatkiem proszku do prania i soli do firan. W razie mocno zabrudzonej tkaniny cykl należy powtarzać. Na koniec wypłukać w zimnej wodzie z dodatkiem płynu do płukania i odrobiny soli kuchennej. Nie wirować! Należy pamiętać aby nigdy do prania woalu nie używać gorącej wody i nie chlorować! Firany można ale nie trzeba prasować.
Firany z markizety można uprać w automacie, ale w niskiej temperaturze! Jeżeli jest bardzo skurzona lub pożółkła najpierw należy zamoczyć ją w letniej wodzie z delikatnym detergentem i ugniatać kilka razy. W razie potrzeby zmienić wodę na czystą i powtórzyć, a następnie wyprać w automacie używając proszku i płynu do płukania. Uwaga! Takich firan nie wolno wirować i mocno wykręcać!
Firany satynowe można prać w automacie w zakresie 30 stopni z dodatkiem łagodnego detergentu. W razie mocnego zabrudzenia można najpierw firany zamoczyć w letniej wodzie kilka razy je ugniatając. Do płukania można użyć niewielkiej ilości środka do płukania tkanin. Uwaga! Firany satynowe z reguły należy prasować ale uwaga – nie prasuje się firany satynowej kreszowanej i pikowanej.
Firany żakardowe można prać zarówno ręcznie, jak i w pralce (zachowując przy tym ostrożność i nastawiając na najniższą temperaturę prania). Zazwyczaj jednak i tak wymagają początkowego namoczenia w letniej wodzie. Do prania firan żakardowych zaleca się używać środka piorącego przeznaczonego specjalnie do prania firan lub delikatnych tkanin. Płukać można z dodatkiem niewielkiej ilości płynu koniecznie w zimnej wodzie. Wyprane firanki zawiesić i wysuszyć, można delikatnie je przeprasować, ale nie trzeba. Do usztywnienia firan żakardowych można dodać odrobinę soli kuchennej do ostatniego płukania.
Profesjonalna ochrona
Aby firany mogły długo cieszyć nasz oczy nieskazitelnym wyglądem, niezbędne jest również stosowanie profesjonalnych preparatów, które dzięki skoncentrowanym składnikom skutecznie czyszczą zabrudzenia, chronią tkaniny, a także zapobiegają żółknięciu firan i przywracają im piękny blask.
Poniżej przedstawiamy kilka propozycji środków piorących, które z pewnością ułatwią nam dbanie o firanki:
Saszetki piorące
Praktyczne saszetki do prania firan i bieli. Skuteczność osiągają w temperaturze już od 20oC. Skoncentrowana formuła zawarta w każdej saszetce pozwala na pozbycie się plam i wydobycie bieli nawet z poszarzałych ubrań czy firan. Specjalistyczny proszek znajdujący się w saszetce sprawia, że tkaniny są śnieżnobiałe i zawsze świeżo wyglądają. Formuła proszku jest bezpieczna dla delikatnych włókien, można stosować go do różnego rodzaju firan. Przeznaczony do prania ręcznego jak i mechanicznego.
Proszki
Doskonałe proszki do prania firan , obrusów i serwetek. Idealnie wybielają białe tkaniny oraz chronią ich włókna przed wnikaniem zanieczyszczeń i przykrych zapachów. Pozostawiają przyjemny, świeży zapach. Używając skondensowanych proszków masz 100 % gwarancję białych i czystych firan. Polecamy!
Płyny
Specjalistyczne płyny do płukania, które mają właściwości wybielające i zapobiegające szarzeniu oraz żółknięciu firanek. Po wypraniu firanki wyglądają jak nowe, są lekko usztywnione i bardziej odporne na otaczający kurz, dym papierosowy oraz opary z grzejników które powodują żółknięcie tkanin.