Badanie wody do sanepidu – co warto wiedzieć?

13 lutego 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

O konieczności cyklicznego badania wód mówi chociażby adnotacja zawarta w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Jest to niezwykle ważny proceder, który umożliwia wykonać przez sanepid badanie bakteriologiczne. Podczas niego zostanie wykryta ewentualna liczba bakterii grupy coli, ogólna liczba mikroorganizmów oraz określenie ogólnego stanu wody. W jaki sposób wykonywane są badania fizykochemiczne oraz jaka jest ich cena? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej. 

badanie wody

  • Proponowane badanie wody sanpied — co warto wiedzieć
  • Badanie wody przez sanepid
  • Badanie wody sanepid — ile kosztuje badanie wody? 
  • Badanie wody sanepid — jak często?
  • Badanie wody wodociągowej dla sanepidu na obecność bakterii — jak wygląda? 
  • Kompleksowe badanie wody dla sanepidu — kiedy należy zrobić? 

Badanie wody sanepid — co warto wiedzieć

W różnych sytuacjach może zajść konieczność badania wody dla sanepidu. Najczęściej można się z tym spotkać zwłaszcza w przypadku działalności gospodarczej związanej z gastronomią, ale nie tylko. Woda, a zwłaszcza jej jakość bezpośrednio wiąże się z jakością pożywienia, a zwłaszcza jego zdatnością do spożycia i bezpieczeństwem. Może się zdarzyć, że to właśnie ona staje się przyczyną zatruć. Z tego powodu warto zatroszczyć się o jej odpowiednią kontrolę.

Warto zatroszczyć się o to odpowiednio wcześniej, korzystając z proponowanych przez nad usług. 

Badanie wody przez sanepid

Zgodnie z wytycznymi Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 7 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, taka woda powinna spełniać określone normy organoleptyczne, fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne. P

Badanie takie zasadniczo można wykonać w dwóch różnych laboratoriach. Pierwsze to laboratorium samego sanepidu, a drugie to konkretne prywatne firmy. Jeżeli jednak zdecydujemy się na tę opcję, to warto szukać takich firm, które posiadają specjalne stosowne akredytacje.

Badanie wody sanepid — ile kosztuje badanie wody? 

Jeżeli chodzi o ceny takiego badania wody, to są one różne i zależą od wielu zmiennych. Cennik dostępny na naszej witrynie internetowej jasno określa kwoty poszczególnych badań. Wpływ na ostateczna cenę ma to, jakie parametry oraz ich ilość mają zostać uwzględnione przy wykonaniu tego badania. Najroztropniejsze w takiej sytuacji będzie wysłanie sprecyzowanego zapytania o wstępną wycenę do kilku miejsc i wtedy na jej podstawie wybranie tego, które nam najbardziej odpowiada.

Badanie wody sanepid — jak często?

Kolejnym ważnym pytaniem, które zapewne się w nas pojawi to — jak często należy robić badanie wody dla sanepidu? Odpowiedź — to zależy. Podobnie jak w przypadku ceny za taką usługę, tutaj także pojawia się wiele różnych zmiennych. Nie ułatwia także fakt, iż w przepisach prawnych nie ma konkretnie sprecyzowanej częstotliwości takich badań, ani zakresu. Dobiera się to indywidualnie. Do takich badań są zobowiązane podmioty, które bezpośrednio są związane z gastronomią — np. restauracje, ale także z żywnością w sensie handlowym — np. warzywniaki. Niemniej to jednak sam właściciel przedsiębiorstwa decyduje o tym, jak często będzie robić takie badania.

Jednocześnie warto jednak pamiętać o tym, że częstotliwość takich badań jesteśmy zobowiązaniu umieścić w księdze GHPGMP i się tego trzymać. Oczywiście, jeżeli stwierdzimy, że chcemy je wykonywać częściej lub rzadziej można taki zapis w niej zmienić.

Badanie wody wodociągowej dla sanepidu na obecność bakterii — jak wygląda? 

Na samym początku zazwyczaj należy złożyć stosowny wniosek o pobranie odpowiednich próbek wody do właściwych badań. Następnie po ustaleniu stosownej daty z danym laboratorium, przyjeżdża pracownik po sporządzenie właściwych próbek, a następnie zabiera je do przebadania. Zazwyczaj cała procedura od złożenia wniosku do odbioru gotowych wyników może trwać do 14 dni. Zdarza się, że ten czas może być krótszy, ale także może się wydłużyć. Czas ten zależy od wielu zmiennych. W uśrednieniu jednak procedura ta zazwyczaj zajmuje około wspomnianych wcześniej 14 dni.

Kompleksowe badanie wody dla sanepidu — kiedy należy zrobić? 

W jakich sytuacjach należy przeprowadzić wyżej wspomniane badanie wody? Po pierwsze regularnie według zaleceń, które mamy zapisane w księdze GHP/GMP. Warto w tym momencie przypomnieć, że to właściciel lokalu sam decyduje o tym, co jaki okres należy takie badanie przeprowadzić i może ten zapis zmienić na inny.

Kolejna sytuacja jest wtedy, kiedy otwieramy lokal, albo w danym lokalu woda nie była używana przez miesiąc. Wtedy także należy takie badanie przeprowadzić. Mało tego w wymiarze poszerzonym to znaczy, że należy wykonać badanie wody mikrobiologiczne i fizykochemiczne. W przypadku regularnych standardowych badań okresowych konieczne jest tylko zazwyczaj tylko badanie mikrobiologiczne.

Kolejna sytuacja to tak zwana sytuacja nadzwyczajna. To znaczy, wtedy kiedy coś się dzieje i są podejrzenia, że mogło dojść do skażenia wody.

Zachęcamy Państwa do skorzystania z naszej oferty i wykonanie niezbędnych badań, które wymagane będą przez Państwowy Inspektorat Sanitarny.