Atopowe zapalenie skóry pojawia się już w wieku najmłodszym. Charakteryzuje się zmianami skórnymi. Choroba ta podobnie jak inne objawy alergii zaczyna się wewnątrz organizmu. Aby złagodzić jej przebieg i ulżyć dziecku, należy wiedzieć jak z nią walczyć.
U twojego dziecka pojawiły się zmiany skórne na wewnętrznych powierzchniach nadgarstków, kolan, łokci. A może skóra zaczyna wyglądać inaczej w innym miejscu? Zmiany zlokalizowane są również niekiedy pod kolanami, w zgięciach łokci, za małżowiną uszną, na szyi, na policzkach. Skóra dziecka jest w tych miejscach sucha i blada, łuszczy się i pęka, a ponadto występują na niej plamki i ropne krostki.
Niemowlę jest rozdrażnione i ma problemy ze snem. Trzeba uważać, aby nie drapało skóry, bo wówczas tworzą się ranki, stany zapalne. Te objawy świadczą o tym, że dziecko najprawdopodobniej cierpi na atopowe zapalenie skóry.
Walkę z AZS u niemowląt należy prowadzić wewnątrz organizmu, jak również na zewnątrz. Wówczas można liczyć na poprawę stanu zdrowia malca.
AZS u niemowląt nie tylko na skórze
W walce z chorobą w pierwszej kolejności pomaga zastosowanie odpowiedniej diety. Trzeba sprawdzić, co zalicza się do alergenów. Warto w tym celu prowadzić odpowiednie notatki. Dobrze będzie, jeżeli potrawy przygotowane dla dziecka wykonane będą z produktów ekologicznych. Należy unikać konserwantów oraz sztucznych barwników. Pożądane są natomiast mikroelementy i witaminy, m.in. A i E.
Nie bez znaczenia jest też zadbanie o florę jelitową. Zbyt mała ilość bakterii jelitowych typu Lactobacillus i Bifidobactrium to cecha charakterystyczna w przypadku osób chorych na AZS. Bakterie te mają za zadanie uszczelnić drogę alergenom. Ich niedobór należy uzupełnić, poprzez dostarczenie dziecku specjalnych probiotyków. Takich, które są specyficzne dla kraju, w którym mieszka osoba chora.
Choroba AZS u niemowląt – jak pielęgnować skórę?
Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna, a już szczególnie skóra dziecka cierpiącego na AZS. Ubranka takiego dziecka należy prać, używając przy tym hypoalergicznych proszków. Nie wskazane są tu wszystkie ciężkie detergenty.
Bardzo ważnym aspektem podczas pielęgnacji skóry jest również stosowanie kosmetyków z emolientami. To właśnie one zadbają o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. Ponadto przywracają skórze naturalną barierę ochronną, a także zwiększają elastyczność i sprężystość skóry. Po zastosowaniu kosmetyku z emolientem skóra traci zdecydowanie mniej wody, ponieważ blokuje on kanały, którymi jest ona wydalana na zewnątrz. A ponadto, emolienty niwelują zaczerwienienie skóry, jak również jej świąd. Więcej informacji o zastosowaniu emolientów przy AZS u niemowląt znaleźć można na tej stronie.