Azotyn sodu – występowanie i szkodliwość dla zdrowia | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Azotyn sodu – występowanie i szkodliwość dla zdrowia

22 sierpnia 2017, dodał: Ania Lewicka
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Azotyn sodu (azotan(III) sodu, NaNO2) jest nieorganicznym związkiem chemicznym powstałym z soli kwasu azotowego i sodu. Najczęściej stosowany jest przy produkcji barwników oraz jako dodatek konserwujący do żywności. Występuje pod symbolem E250. Wyglądem przypomina biały lub prawie biały proszek, czasami przyjmuje też barwę jasnożółtą.

Ze względu na swoją znaczną szkodliwość dla zdrowia jego dzienne spożycie nie powinno przekroczyć 0,06 mg na kilogram masy ciała, natomiast niemowlakom oraz małym dzieciom nie powinien być podawany w żadnej ilości. Przekroczenie dozwolonej ilości substancji może spowodować zatrucie organizmu, prowadzi do zachorowań na astmę, bólów i zawrotów głowy, wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie, a nawet może prowadzić do zapalenia nerek. Ponadto spożywanie produktów z azotynem sodu obniża wchłanianie witaminy A oraz witamin z grupy B, może prowadzić do niedokrwistości, przyczynia się do uszkodzenia niektórych struktur w mózgu, zaburza pracę tarczycy czy zwiększa ryzyko nadciśnienia.   Azotyn sodu w połączeniu z innymi związkami chemicznymi może tworzyć w żołądku substancje posiadające działanie rakotwórcze.

 

Zaliczany jest do konserwantów, najczęściej stosuje się do przy tworzeniu barwników oraz jako dodatek do żywności służący do peklowania mięsa. Zapobiega rozmnażaniu się bakterii oraz pomaga w utrzymaniu różowo-czerwonego zabarwienia mięsa.

 

Wszelkiego rodzaju azotyny, również azotyn sodu, występują najczęściej właśnie w przetworach mięsnych (wędliny, kiełbasy itp.), stąd aż 69% tych związków znajdujemy w naszej diecie. Ze względu na to, że społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome tego, jakie produkty spożywa i co wchodzi w ich skład, często na etykietach możemy dostrzec napis „E250 – substancja konserwująca” zamiast chemicznej nazwy „azotyn sodu”. Pamiętajmy zatem, że im mniej dodatków zawiera wędlina czy mięso, tym lepiej.

Niewielkie ilości azotynów występują również w: produktach zbożowych (16,4%), warzywach i przetworach (7,3%) oraz w mleku (3,2%).

Według Europejskiej Klasyfikacji Substancji azotyn sodu jest:

  • toksyczny
  • utleniający
  • groźny dla środowiska

W związku ze wszystkimi niekorzystnymi skutkami dla naszego zdrowia najczęściej przed kupieniem produktów mięsnych należy bardzo dokładnie przeczytać, co wchodzi w ich skład i czy na pewno zjedzenie ich w większej ilości nie będzie dla nas szkodliwe.

 

zobacz również:

Dwutlenek tytanu – szkodliwy składnik past do zębów!

Zamiast cukru – stewia!

Co kryje w sobie light?

Dar pszczół manuka

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz