Autoklawy medyczne dla stomatologów

29 lipca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Gabinety stomatologiczne to miejsca, w których dokonuje się zabiegów chirurgicznych lub innych z pogranicza chirurgii, podczas których dochodzi do kontaktu narzędzi z krwią lub innymi płynami ustrojowymi pacjenta. Dla pełnego bezpieczeństwa pacjentów i lekarzy konieczne jest działanie w warunkach sterylnych. Takie warunki zapewniają autoklawy medyczne – ciśnieniowe sterylizatory o dużej skuteczności i wydajności.

 

Autoklawy medyczne

Czym jest autoklaw medyczny?

Mianem autoklawów określa się urządzenia, w których w hermetycznej komorze o bardzo grubych ścianach wytwarzana jest wysoka temperatura w warunkach podwyższonego ciśnienia. W autoklawach medycznych podgrzewa się parę wodną i jednocześnie poddaje się ją działaniu podwyższonego ciśnienia. W warunkach naturalnych woda wrze w temperaturze 100 ° C. Wraz ze wzrostem ciśnienia atmosferycznego rośnie także wysokość temperatury wrzenia wody. Autoklawy medyczne stosowane w gabinetach stomatologów mają punkt wrzenia wody ustawiony na 121 ° lub 134 ° Celsjusza. Takie wartości temperatur pozwalają skutecznie usuwać z powierzchni narzędzi, materiałów, środków farmakologicznych wszelkie patogeny.

Autoklawy to urządzenia stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Są one wykorzystywane do przeprowadzania procesów chemicznych, które warunkowane są podwyższonym ciśnieniem i temperaturą.

Czy autoklawy są bezpieczne?

Aby autoklaw stosowany w gabinecie lekarskim być całkowicie bezpieczny dla użytkowników wyposaża się go w systemy bezpieczeństwa, które kontrolują poziom ciśnienia i temperatury, a w razie przekroczenia bariery wartości bezpiecznych włączają alarm i blokadę, która zatrzymuje pracę autoklawu. Takie zabezpieczenia zapobiegają eksplozji sterylizatorów.

Autoklawy medyczne dla stomatologów – cena

Wyposażenie gabinetu lekarskiego w autoklaw jest sporym obciążeniem finansowym. Nie ma jednak obecnie lepszego, czy choćby równie skutecznego sposobu na utrzymanie wysokiego rygoru sanitarnego.

Dezynfekcja chemiczna sprawdza się jedynie przy niszczeniu drobnoustrojów na powierzchni ścian, podłóg, mebli. Narzędzia stomatologiczne oraz końcówki unitu powinny być sterylizowane w autoklawie.

Cena autoklawu zależna jest od wielkości urządzenia. Do gabinetów o niewielkiej przepustowości wystarczą autoklawy ok. 5 – 8 l. Sterylizatory ciśnieniowe o pojemności większej, niż 10 litrów podlegają nadzorowi. Zakup takiego urządzenia należy zgłosić do Urzędu Dozoru Technicznego.

Przy wyborze urządzenia warto także kierować się klasą. Klasy sterylizacyjne oznaczane są literami N, S, B.

Najniższą kategorią autoklawów są te oznaczone literką N. Zgodnie z normami unijnymi te urządzenia mogą pełnić jedynie rolę sterylizatorów pomocniczych.

Najlepsze autoklawy z najwyżej zaawansowaną technologią maja klasę B. Tu w początkowych fazach sterylizacji zachodzi frakcjonowanie próżni, co umożliwia całkowite usunięcie powietrza z komory i aplikację pary wodnej pod zwiększonym ciśnieniem. Nowoczesne autoklawy klasy B zaopatrzone są w porty USB, dzięki czemu możliwe jest wykorzystywanie oprogramowania komputerowego do archiwizowania czynności wykonywanych w sterylizatorze. Takie dane właściciele gabinetów zobowiązani są gromadzić, przechowywać i udostępniać na żądanie służbom sanitarnym.

Klasa S jest klasą pośrednią. Tu sterylizację przeprowadza się w warunkach próżniowych. W tych samych warunkach odbywa się także suszenie sterylizowanych narzędzi.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z beautysystem.pl

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wideodoradztwo dietetyczne
Ale taki dietetyk też umie zmotywować, doradzić itp. Warto korzystać.
Jaki utrwalacz do pazknoci ???
Ja maluję po wyschnięciu paznokcie jeszcze bezbarwnym lakierem i to też utrwala lakier
wózek riko naturo ecco opinie
Im lepsza marka tym dłużej wózek posłuży no i potem można go sprzedać odzyskując...
Lepsze szklane czy plastikowe?
Do plastikowych pojemników zabieram czasem jedzenie w podróż czy na dłuższy spacer,...