Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – poznaj najważniejsze zasady pielęgnacji
Skrajnie wysuszona skóra, silne zaczerwienienia, grudki, a nawet pęcherzyki z ropną treścią – to jedne z najpowszechniejszych objawów AZS. Ból i uporczywy świąd sprawiają, że Twoje maleństwo jest rozdrażnione, płaczliwe i niespokojnie. Jak przynieść mu ulgę i zapewnić poczucie komfortu? Poznaj najważniejsze zasady pielęgnacji skóry atopowej.
Co to jest atopowe zapalenie skóry?
Dla wielu rodziców to termin zupełnie obcy i nie są oni w stanie samodzielnie rozpoznać oznak AZS na ciele maluszka. Tymczasem problem AZS jest dosyć powszechny, ponieważ dotyczy nawet co piątego niemowlęcia.
W uproszczeniu atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła o złożonych przyczynach, która ma podłoże genetyczne. Na jej przebieg wpływają czynniki środowiskowe, ale też immunologiczne.
Skóra atopowa charakteryzuje się obniżoną zawartością lipidów, przez co nie posiada w pełni działającej bariery ochronnej – jest więc szczególnie wrażliwa na działanie rozmaitych czynników i podatna na podrażnienia.
Pierwsze objawy występują zazwyczaj około 3. miesiąca życia dziecka – najczęściej to nadmierna suchość skóry, której nie są w stanie zwalczyć zwykłe kosmetyki nawilżające, a także rumieniowe plamy, pojawiające się najpierw na policzkach, a z czasem także na fałdach skórnych, rączkach i nóżkach. Zaczerwienione miejsca swędzą, dlatego maluch jest niespokojny i nieustannie się drapie, co niestety tylko zaostrza stan zapalny.
Atopowego zapalenia skóry nie da się w pełni wyleczyć. To dlatego tak ważna jest pielęgnacja, która nie tylko łagodzi jego przebieg, lecz także skraca czas zaostrzeń, wydłużając tym samym remisję, czyli stan uśpienia choroby.
Pielęgnacja skóry atopowej
W pielęgnacji najważniejsze jest stosowanie emolientów, czyli kosmetyków stworzonych specjalnie z myślą o skórze atopowej. Ich podstawową funkcją jest uzupełnianie poziomu lipidów oraz łagodzenie podrażnień skóry i nawilżanie. Powinny także zmniejszać uczucie świądu, przynosząc ulgę maluszkowi.
Emolienty muszą być w pełni bezpieczne dla dziecka, dlatego przed wyborem odpowiedniego preparatu warto sprawdzić jego skład. Najlepsze będą środki pielęgnacyjne hipoalergiczne, o wysokiej tolerancji skórnej, pozbawione substancji zapachowych, parabenów, ftalanów i fenoksyetanolu, przeznaczone do stosowania już od pierwszych dni życia (np. Mustela STELATOPIA®). Balsam lub krem natłuszczający aplikuj na skórę nawet trzy razy dziennie, obowiązkowo po kąpieli.
Do kąpieli stosuj wyłącznie preparaty przeznaczone do skóry atopowej, które delikatnie ją oczyszczą i wzmocnią barierę ochronną, a przy tym nie podrażniają i nie wysuszą. Kąpiel nie powinna trwać zbyt długo, dobrze też, aby temperatura wody w wanience nie przekraczała 36˚C.
Skóra atopowa nie lubi suchego powietrza oraz zbyt ciepłych pomieszczeń – staraj się regularnie wietrzyć pokój maluszka, zainwestuj także w nawilżacz powietrza.
Nie dopuszczaj do przegrzania dziecka – ciepło i pot zaostrzą stan zapalny. Ubieraj je na cebulkę, abyś w każdej chwili mogła łatwo zdjąć zbędną warstwę. Ubranka powinny być uszyte z naturalnej, miękkiej, oddychającej bawełny.
Żeby zapobiec drapaniu zmienionych chorobowo miejsc, możesz założyć maluszkowi specjalne rękawiczki, pamiętaj także o systematycznym przycinaniu mu paznokci, by nie zrobił sobie krzywdy.
Więcej informacji na temat przyczyn i objawów AZS oraz pielęgnacji w okresie zaostrzeń znajdziesz tutaj.