Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – poznaj najważniejsze zasady pielęgnacji

28 października 2016, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Skrajnie wysuszona skóra, silne zaczerwienienia, grudki, a nawet pęcherzyki z ropną treścią – to jedne z najpowszechniejszych objawów AZS. Ból i uporczywy świąd sprawiają, że Twoje maleństwo jest rozdrażnione, płaczliwe i niespokojnie. Jak przynieść mu ulgę i zapewnić poczucie komfortu? Poznaj najważniejsze zasady pielęgnacji skóry atopowej.

azs-1

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Dla wielu rodziców to termin zupełnie obcy i nie są oni w stanie samodzielnie rozpoznać oznak AZS na ciele maluszka. Tymczasem problem AZS jest dosyć powszechny, ponieważ dotyczy nawet co piątego niemowlęcia.

W uproszczeniu atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła o złożonych przyczynach, która ma podłoże genetyczne. Na jej przebieg wpływają czynniki środowiskowe, ale też immunologiczne.

Skóra atopowa charakteryzuje się obniżoną zawartością lipidów, przez co nie posiada w pełni działającej bariery ochronnej – jest więc szczególnie wrażliwa na działanie rozmaitych czynników i podatna na podrażnienia.

Pierwsze objawy występują zazwyczaj około 3. miesiąca życia dziecka – najczęściej to nadmierna suchość skóry, której nie są w stanie zwalczyć zwykłe kosmetyki nawilżające, a także rumieniowe plamy, pojawiające się najpierw na policzkach, a z czasem także na fałdach skórnych, rączkach i nóżkach. Zaczerwienione miejsca swędzą, dlatego maluch jest niespokojny i nieustannie się drapie, co niestety tylko zaostrza stan zapalny.

Atopowego zapalenia skóry nie da się w pełni wyleczyć. To dlatego tak ważna jest pielęgnacja, która nie tylko łagodzi jego przebieg, lecz także skraca czas zaostrzeń, wydłużając tym samym remisję, czyli stan uśpienia choroby.

Pielęgnacja skóry atopowej

W pielęgnacji najważniejsze jest stosowanie emolientów, czyli kosmetyków stworzonych specjalnie z myślą o skórze atopowej. Ich podstawową funkcją jest uzupełnianie poziomu lipidów oraz łagodzenie podrażnień skóry i nawilżanie. Powinny także zmniejszać uczucie świądu, przynosząc ulgę maluszkowi.

Emolienty muszą być w pełni bezpieczne dla dziecka, dlatego przed wyborem odpowiedniego preparatu warto sprawdzić jego skład. Najlepsze będą środki pielęgnacyjne hipoalergiczne, o wysokiej tolerancji skórnej, pozbawione substancji zapachowych, parabenów, ftalanów i fenoksyetanolu, przeznaczone do stosowania już od pierwszych dni życia (np. Mustela STELATOPIA®). Balsam lub krem natłuszczający aplikuj na skórę nawet trzy razy dziennie, obowiązkowo po kąpieli.

Do kąpieli stosuj wyłącznie preparaty przeznaczone do skóry atopowej, które delikatnie ją oczyszczą i wzmocnią barierę ochronną, a przy tym nie podrażniają i nie wysuszą. Kąpiel nie powinna trwać zbyt długo, dobrze też, aby temperatura wody w wanience nie przekraczała 36˚C.

Skóra atopowa nie lubi suchego powietrza oraz zbyt ciepłych pomieszczeń – staraj się regularnie wietrzyć pokój maluszka, zainwestuj także w nawilżacz powietrza.

Nie dopuszczaj do przegrzania dziecka – ciepło i pot zaostrzą stan zapalny. Ubieraj je na cebulkę, abyś w każdej chwili mogła łatwo zdjąć zbędną warstwę. Ubranka powinny być uszyte z naturalnej, miękkiej, oddychającej bawełny.

Żeby zapobiec drapaniu zmienionych chorobowo miejsc, możesz założyć maluszkowi specjalne rękawiczki, pamiętaj także o systematycznym przycinaniu mu paznokci, by nie zrobił sobie krzywdy.

Więcej informacji na temat przyczyn i objawów AZS oraz pielęgnacji w okresie zaostrzeń znajdziesz tutaj.

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Pleśń i wilgoć w domu
Te wszystkie elewacje styropianowe bardzo szybko robią się zielone...
Jakie sztućce do domu kupić
Zabawna nazwa, jeśli przyjąć jej znaczenie w języku polskim. :D
Mama lekomanka...?
Niestety sami lekarze często wypisują ogromne ilości leków, bo to takie łatwe. Nieważne,...
Jak wzmacniać samodzielność dziecka…
Samodzielność zaczyna się od małych rzeczy. Pozwalanie na wybór, żeby dziecko mogło w jakiejś...