Na całym świecie z astmą zmaga się 350 mln osób. W Polsce liczba astmatyków to ok. 4 mln, jednak połowa z nich nie ma prawidłowo postawionej diagnozy! Nieleczona lub niewłaściwie zdiagnozowana choroba może przyczyniać się do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu płuc.
Astma to przewlekła choroba dróg oddechowych. Wciąż uznaje się ją za nieuleczalną, mimo to dobranie odpowiedniej kuracji pomaga w ograniczeniu jej postępów i sprawnym codziennym funkcjonowaniu. Jest klasyfikowana jako choroba cywlizacyjna, ponieważ ma bezpośredni związek z epidemią alergii, a co za tym idzie, rosnącym zanieczyszczeniem środowiska, niezdrową dietą oraz ciągłym stresem.
Wśród najczęstszych objawów astmy możemy wyróżnić:
- uporczywy kaszel
- duszności
- ucisk w klatce piersiowej
- świszczący oddech
Nieleczona lub źle zdiagnozowana astma może mieć poważne skutki zdrowotne, takie jak:
- spadek jakości życia – zakłócenie snu
- ograniczenie wydolności organizmu
- niewydolność oddechowa
- niewydolność ukłądu krążenia
- rozedma płuc
- nadciśnienie płucne
- ryzyko przedwczesnego zgonu – co roku na astmę umiera na świecie ok. 250 000 osób
Osoby chore na astmę zazwyczaj skarżą się na napady duszności, które powodują silny stres i mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Pomiędzy kolejnymi atakami astmatycy zazwyczaj nie odczuwają innych dolegliwości. Częstotliwość pojawiania się ataków jest zależna od stopnia zaawansowania choroby oraz podjętego sposobu leczenia.
Do pojawienia się ataku asmty mogą przyczynić się następujące czynniki:
- stres
- kontakt z alergenem
- dym tytoniowy
- zanieczyszczenia powietrza
Astma – choroba wciąż niepokonana
Niestety, mimo postępów medycyny wciąż wiele osób nie radzi sobie z tą chorobą. Problem narasta zwłaszcza wśród osób, które nie dbają o swoje zdrowie w odpowiedni sposób. Szacunkowe dane mogą budzić przerażanie: aż do 90 proc. polskich chorych na astmę nie kontynuuje przypisanego mu leczenia. Część osób przez wiele lat poszukuje odpowiedniej dla siebie kuracji, która pomogłaby w ograniczeniu dolegliwości i bezproblemowym codziennym funkcjonowaniu.
Jeśli Twój organizm od dłuższego czasu daje Ci niepokojące sygnały w postaci duszności czy przewlekłego kaszlu, nie zwlekaj i zadbaj o skuteczną diagnostykę. Tylko w taki sposób zyskasz niezbędna wiedzę na temat swojego ciała i znajdziesz sposób pozbycia się dolegliwości. Z pomocą może tu przyjść Test Obciążeń Organizmu, który umożliwia kompleksową diagnostykę organizmu oraz poznanie stanu narządów wewnętrznych. Jego wykonanie jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Nie trzeba też poświęcać na nie wiele czasu – wystarczy 45 min., by poznać wynik. Po jego omówieniu przez doświadczonego specjalistę biomedycyny możliwe jest dobranie indywidualnej kuracji, która pomoże w pozbyciu się obciążeń, które mogą mieć wpływ na powstawanie dolegliwości oraz wzmocni nasze siły witalne. Nie zwlekaj, zadbaj o swoje zdrowe – zapisz się na Test!
Autor: Magdalena Setnikowska
zobacz również: