Artroskopia – na czym polega i kiedy się wykonuje?

4 października 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Artroskopia jest jednym z najpowszechniejszych zabiegów ortopedycznych. Pozwala na dokładną diagnostykę, dobrą wizualizację zmian w obrębie stawu i precyzyjne przeprowadzenie procedury leczniczej. Przy tym jest małoinwazyjna. Czym dokładnie jest artroskopia, kiedy się ją wykonuje – te i inne przydatne informacje znajdziesz w poniższym artykule.

kolana

Co to jest artroskopia i jak wygląda zabieg?

Artroskopia to wziernikowanie wnętrza stawów, np. stawu kolanowego, biodrowego, barkowego i innych. To zabieg endoskopowy polegający na wykonaniu niewielkiego nacięcia skóry (ok. 7 mm) i wprowadzeniu przez nie artroskopu (cienkiej rurki ze światłowodem, który pozwala przekazywać obraz z wnętrza stawu). Aby uzyskać dokładniejszy obraz, wnętrze stawu wypełniane jest płynem, z reguły roztworem soli fizjologicznej. Artroskopia pozwala na diagnozowanie chorób stawu, ale jednocześnie umożliwia przeprowadzenie działań leczniczych za pomocą miniaturowych instrumentów chirurgicznych.

Zabieg nie jest zbyt skomplikowany. Trwa mniej więcej kilkadziesiąt minut. Nie jest bolesny, bo przeprowadzany w znieczuleniu. Stosuje się najczęściej procedurę znieczulenia podpajęczynówkowego, czasem znieczulenie miejscowe lub znieczulenie ogólne (narkozę). Profesjonalne zabiegi artroskopii wykonuje się w specjalistycznych klinikach ortopedycznych – jedną z nich jest Centrum Medyczne Szpital Medyk w Zimnej Wodzie – https://medyk-szpital.pl

Kiedy wykonuje się artroskopię?

Artroskopia jest stosowana w przypadku urazów, niestabilności ruchów, złamań śródstawowych, choroby reumatycznej, zmian zwyrodnieniowych czy w przypadku obecności ciał obcych w stawie pacjenta.

Istnieją pewne okoliczności, które mogą utrudnić przeprowadzenie artroskopii. Należą do nich stany zapalne skóry (w miejscu operowanego stawu), problemy z krzepnięciem krwi, alergia na substancje w środku znieczulającym, zły stan zdrowia pacjenta.

Artroskopia kolana

Artroskopia najczęściej przeprowadzana jest w obrębie stawu kolanowego. Wykonuje się ją w przypadku wystąpienia dysfunkcji tego stawu. A te niejednokrotnie powstają w wyniku urazów i przeciążeń u osób uprawiających różnego rodzaju sporty i aktywnych fizycznie. Jazda na nartach, gry zespołowe, takie jak: piłka nożna, siatkówka, koszykówka, sporty i sztuki walki to te dyscypliny, których uprawianie wiąże się z największym ryzykiem urazu stawu kolanowego.

Oczywiście nie w każdej sytuacji artroskopia jest konieczna. Przeważnie jest stosowana w takich przypadkach jak: uszkodzenie łąkotki, więzadła krzyżowego czy chrząstki stawowej. Decyzja o zabiegu jest zawsze poprzedzona konsultacją ortopedyczną i diagnostyką obrazową (jak rezonans magnetyczny czy USG).

Artroskopia – jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem artroskopii należy:

  • przyjąć przynajmniej 2 dawki szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
  • wykonać zalecone badania,
  • odstawić leki zmniejszające krzepliwość krwi (jak np. Aspiryna, Polopiryna Acard, Acesan),
  • zrezygnować ze spożywania alkoholu i palenia papierosów,
  • nie spożywać pokarmów na 6-12 godzin przed planowanym zabiegiem.

Czy są możliwe powikłania po artroskopii?

Artroskopia to operacja, która jest mało ryzykowna, jednak jak każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z możliwością wystąpienia pewnych powikłań. Są one raczej rzadkością, a jeśli wystąpią, w większości nie są zbyt poważne. Jakie powikłania są jednak możliwe? To przede wszystkim:

  • infekcja pooperacyjna (większość zakażeń jest skutecznie leczona antybiotykami),
  • uszkodzenia struktur nerwowo-naczyniowych,
  • uszkodzenie chrząstki stawowej,
  • krwiak śródstawowy (mniejsze wchłaniają się same),
  • zakrzepica żył.

Mogą też wystąpić powikłania związane ze znieczuleniem.

Jak długo trwa powrót do zdrowia po zabiegu artroskopii?

Po artroskopii pacjent może opuścić szpital nawet tego samego dnia, ale czasem konieczna jest hospitalizacja. Z reguły pobyt w szpitalu trwa 1-3 dni. Powrót do zdrowia jest uzależniony od rodzaju operacji. Zwykle zajmuje to maksymalnie 6 tygodni, jednak w przypadku niektórych zabiegów rekonwalescencja jest dłuższa (np. przy rekonstrukcji więzadeł krzyżowych, przeszczepie łąkotki, naprawie chrząstki). Może potrwać nawet kilka miesięcy.

Po zabiegu zawsze należy ściśle stosować się do wskazań lekarza. Po operacji w obrębie stawu kolanowego zazwyczaj przydają się kule łokciowe, aby odciążyć kończynę dolną. Czasem niezbędne jest stosowanie stabilizatorów kolana. Ważną częścią leczenia jest też rehabilitacja.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Sklepy dziecięce
Tam jest dość drogo nawet przy promocji...
Przeludnienie na świecie
Jak kolejne obszary będą niezdatne do zamieszkania wskutek zmian klimatu to ludzie w zagęszczeniu...
Eyeliner, kredka, pędzelek - akceso…
Są też pędzelki do eyelinera, ja taki mam i dobrze się spisuje.
Szkolenie kosmetyczne- tak czy nie
Każda wiedza jest przydatna w praktyce kosmetycznej.