Pogoda pogarsza się coraz bardziej. Deszcz, wiatr i już niekiedy śnieg sprawia, że wracamy do domu zziębnięci. Szukamy sposobów na rozgrzanie i poprawę nastroju. Oprócz ciepłego kocyka warto sięgnąć po aromatyczną herbatę. Przy kubku ulubionej herbaty możecie miło spędzić wieczór, a dodatkowo zadbać o odporność, a nawet zwalczyć początki przeziębienia. Jesienią i zimą świetnie sprawdzą się herbaty czarne i czerwone. Z odpowiednimi dodatkami smakować będą rewelacyjnie. Ponadto od razu zrobi się wam cieplej i przyjemniej.
Herbata ze względu na szereg dobroczynnych właściwości , dlatego jest doskonałym napojem o każdej porze roku. Latem można wybrać wariant mrożony, zaś zimą i jesienią chętnie sięgamy po gorące herbaty. Mogą to być gotowe mieszanki dostępne w sklepach. Ja polecam wam tradycyjne herbaty wzbogacone o pyszne i zdrowe dodatki. Co dodać do herbaty by nas wzmocniły, rozgrzały i oddały energii?
Najlepsze dodatki do herbat rozgrzewających to:
Cytryna , Imbir , Sok malinowy , Goździki , Cynamon , Miód , Suszone owoce , Pomarańcze
Rozgrzewająca herbatka z miodem, imbirem i pomarańczą
Takie połączenie może kojarzyć się wam ze świętami. Jest idealna na obecną porę roku. Jako bazę możecie wykorzystać także herbatę czerwoną. Możecie wykorzystać do jej parzenia zaparzacz tłokowy, kubek z zaparzaczem bądź też jakiś zwykły i przykryć go talerzykiem.
Potrzebujemy
*liście czarnej/czerwonej herbaty
*2 plasterki korzenia imbiru
*miód
*pomarańczę
Zaparzamy liście herbaty z dwoma plastrami świeżego imbiru. Po chwili dodajemy dwa grube plastry pomarańczy i sporą łyżkę miodu i pozwalamy jeszcze naciągnąć naszej herbacie, nabrać aromatu i koloru. Po kilku minutach dokładnie mieszamy i ewentualnie odcedzamy napar i możemy się cieszyć domową, aromatyczną herbatą.
Aromatyczna herbata korzenna
To także propozycja o niesamowitym smaku i niepowtarzalnym aromacie. Idealnie sprawdzi się na coraz to zimniejsze wieczory.
Potrzebujemy
*liście czarnej herbaty
*3 plasterki obranego imbiru
*laskę cynamonu
*3 goździki
*2-3 plastry pomarańczy
*plaster cytryny
*duża łyżka miodu
Liście herbaty zaparzamy dodając cynamon, imbir oraz goździki. Następnie dodajemy plastry pomarańczy i cytryny oraz dosładzamy herbatę miodem. Mieszamy i dajemy naparowi naciągnąć.
Jesienna herbatka z jabłkiem i cynamonem
Ta herbata może troszkę skojarzyć się z szarlotką. Zaparzona niesie po całym domu wspaniały aromat. Myślę, że doskonale smakowałaby właśnie w towarzystwie świeżo upieczonej szarlotki. A więc do dzieła!
Potrzebujemy
*herbatę rooibos
*jabłko świeże lub suszone
*laskę cynamonu
*kilka gwiazdek anyżu
*garść suszonej żurawiny
*łyżkę miodu
Zaparzamy liście herbaty wraz z laską cynamonu i anyżem. Po kilku minutach dodajemy żurawinę oraz miód i jabłko. Oczywiście potrzebujemy kilku minut na to, aby napar nabrał mocy. Kiedy przelejemy herbatkę do kubków można dodać jeszcze trochę żurawiny i jabłko.
Zimowa malinowa herbatka rozgrzewająca
Nie od dziś dodajemy sok czy syrop malinowy do herbat w okresie jesienno zimowym. Maliny mają przecież tyle korzystnych właściwości i warto je jeść na surowo czy też dodawać do napojów w formie soku czy syropu. Pamiętajcie, aby w sklepie wybierać te syropy które mają w składzie tylko sok z owoców maliny oraz cukier. Jeśli tak jak ja lubicie przechowywać dary lata aby cieszyć się nimi cały rok, to macie zarówno swojski sok jak i mrożone maliny. Ja mam nawet suszone liście malin i jeżyn. Również są genialnym dodatkiem do herbat, zwłaszcza kiedy bierze nas przeziębienie.
Potrzebujemy
*garść malin
*czarną herbatę
*2 łyżeczki soku malinowego
*miód
*laskę cynamonu
*kilak goździków
*otarta skórka z cytryny i pomarańczy
Herbatę zaparzamy dodając cynamon i goździki. Po chwili do kubka dodajemy otartą skórkę z cytrusów oraz sok i miód w zależności jak słodką herbatę lubimy. Mieszamy i pozostawiamy napar na chwilę. Po rozlaniu do filiżanek dodajemy do każdej garść malin.
Pomysłów na smaczne i zdrowe herbaty jest naprawdę wiele. Warto też sięgać po napary ziołowe. Przy przemarznięciu i początkach infekcji doskonale spiszę się herbata z suszu kwiatów lipy wzbogacona syropem z malin. Smakoszom i wielbicielom nowych smaków dobrze zaserwować „herbatkę z prądem „. Czyli wzbogaconą o alkohol. Do zaparzonej herbaty, może być czarna dodajemy około 50 ml wybranego alkoholu, dosładzamy miodem lub sokiem malinowym. Możemy ją także doprawić szczyptą cynamonu. Podobno najlepiej smakuje z rumem:).