Aromatyczna zupa fasolowa
Artykuł zewnętrzny
Kiedy przychodzą chłodne jesienne dni, warto sięgać po treściwsze, rozgrzewające potrawy, które dodadzą energii i dostarczą niezbędnych wartości odżywczych. Idealnie do tego nadaje się zupa fasolowa, która jest pożywna i łatwa do przygotowania!
Jaką fasolę możesz dodać do zupy fasolowej?
Podstawą tego dania jest oczywiście fasola. Na przełomie lata i jesieni sięgaj po świeżą fasolę szparagową, której nie trzeba moczyć. Zimą, wiosną i wczesnym latem zupę przyrządzaj z suszonej fasoli – wymaga ona jednak wcześniejszego namoczenia. Jeśli zależy Ci na szybkim przygotowaniu zupy i nie masz czasu na moczenie ziaren, możesz ugotować zupę fasolową z fasoli w puszce.
Wyborna zupa fasolowa – przepis
Zupa fasolowa jest jedną z najbardziej aromatycznych zup, do tego jest sycąca, zdrowa i naprawdę pyszna. Poniżej przestawiamy sprawdzony przepis na doskonałą zupę fasolową.
Składniki na zupę fasolową:
- 250 g białej fasoli (może być drobna lub duża typu Jaś),
- 2-3 plastry boczku,
- kawałek dobrej, wiejskiej kiełbasy,
- 1 pęczek włoszczyzny,
- 1 cebula,
- 1 łyżeczka majeranku,
- 1 ząbek czosnku,
- 3 średnie ziemniaki,
- sól, pieprz.
Sposób wykonania zupy fasolowej:
- Namocz fasolę w zimnej, przegotowanej wodzie i pozostaw na minimum 12 godzin – najlepiej na noc.
- Namoczoną fasolę gotuj około godziny najlepiej w wodzie, w której się moczyła, dzięki temu zachowasz wszystkie wartości odżywcze z wypłukanej fasoli.
- Pokrój cebulę w kostkę, a boczek i kiełbasę w paski. Podsmaż boczek i kiełbasę na odrobinie oleju, a po chwili dodaj cebulę, na koniec dodaj majeranek i przeciśnięty przez praskę czosnek. Odstaw na bok.
- Obierz ziemniaki i włoszczyznę. Ziemniaki pokrój w kostkę, a włoszczyznę zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
- Kiedy fasola już odpowiednio zmięknie, dodaj warzywa i uzupełnij wodę – tak, by uzyskać ok. 2,5 l zupy.
- Po 20 minutach dodaj podsmażoną kiełbasę z cebulą i dopraw do smaku solą, pieprzem oraz majerankiem. Zagotuj zupę, po czym odstaw ją na ok. 15 minut, aby smaki się przegryzły.
Zupa fasolowa świetnie smakuje z pieczywem, warto więc podawać ją z chlebem lub grzankami.