Aromaterapia – wpływ olejków eterycznych na zdrowie
Olejki eteryczne były stosowane już przez naszych przodków ze względu na korzystny wpływ na zdrowie czy chociażby samopoczucie. Właściwości olejków zależne są od produktów, z jakich uzyskano olejki, jednak wiele z nich m.in. łagodzi objawy przeziębienia i grypy, działa uspokajająco czy pobudzająco. Czym jest aromaterapia oraz jakie olejki warto stosować?
Czym jest aromaterapia?
Aromaterapia to nic innego jak terapia olejkami eterycznymi, które mają wpływ m.in. na pielęgnację skóry, oczyszczanie powietrza czy łagodzenie stanów zapalnych. Dodanie kilku kropel olejku eterycznego do wody w nawilżaczu powietrza rozprowadza przyjemny zapach w pomieszczeniu, a dodatkowo działa korzystnie na organizm. Olejki eteryczne warto wykorzystywać również podczas inhalacji, dzięki czemu łagodzą stany zapalne czy objawy infekcji dróg oddechowych.
Olejki eteryczne – właściwości lecznicze
Aromaterapia ma korzystny wpływ na organizm człowieka, a każdy z olejków charakteryzuje się różnymi właściwościami. W zależności od wybranego olejku może:
- łagodzić objawy przeziębienia i grypy,
- zmniejszać napięcia mięśniowe,
- łagodzić stany zapalne,
- łagodzić infekcje dróg oddechowych,
- działać pobudzająco, uspokajająco, relaksująco,
- zmniejszać stany zapalne skóry, poparzenia,
- przyspieszać gojenie się ran,
- działać rozgrzewająco,
- redukować napięcia mięśniowe.
Właściwości olejków eterycznych zależne są od produktów, z jakich pozyskano olejki.
Jakie działanie mają olejki eteryczne?
- Działanie wykrztuśne – olejki eteryczne zastosowane w aromaterapii wspomagają wydzielanie śluzu, dzięki czemu będą łagodzić m.in. infekcje dróg oddechowych, przeziębienia i grypę.
- Działanie antyseptyczne – olejki posiadają właściwości antyseptyczne przeciw grzybom, wirusom, pierwotniakom i drożdżom.
To jedne z głównych działań olejków eterycznych. Oprócz tego działają przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, uspokajająco.
Olejki eteryczne dostępne np. w sklepie Acus Med to świetny dodatek np. do nawilżaczy powietrza. Wystarczy dodać kilka kropel do wody i cieszyć się właściwościami korzystnie wpływającymi na organizm człowieka. Należy jednak pamiętać, że każdy z olejków cechuje się innymi właściwościami. Przykładowo olejek goździkowy posiada działanie antyseptyczne, skutecznie łagodzi bóle głowy, sprawdzi się przy bólach zęba, a także przy różnych schorzeniach reumatycznych. Z kolei olejek eukaliptusowy działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie i doskonale sprawdzi się przy przeziębieniu i grypie.