Antykoncepcja w ramach zdalnej wizyty lekarskiej

24 października 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Popularność teleporad lekarskich jest coraz większa. Zatem co warto wiedzieć na temat zdalnych konsultacji? Czy kobieta może otrzymać e-receptę na tabletki antykoncepcyjne lub antykoncepcje awaryjną?

E-recepta na leki dla kobiet bez wychodzenia z domu

W Polsce wiele kobiet korzysta z antykoncepcji hormonalnej na którą jest wymagana e-recepta. Ponadto recepta na tabletka 72h po jest również wymagana, aby móc zakupić pigułkę po w aptece. Warto wiedzieć, że w niektórych krajach recepta nie jest wymagana na antykoncepcje awaryjną, lecz w Polsce od kilku lat jest taki wymóg. Dawniej można było kupić tabletkę dzień po w każdej aptece – nie posiadając dokumentu od lekarza.

Oczywiście wiele e-recept na antykoncepcje jest wystawiana przez ginekologów oraz lekarzy rodzinnych, lecz nie zawsze kobieta ma możliwość skorzystania z wizyty u lekarza prowadzącego. Z pomocą przychodzą przychodnie online w których można uzyskać e-receptą na tabletkę po, tabletki antykoncepcyjne oraz na wiele innych leków.

Jak uzyskać e-receptę?

Należy nadmienić, że w Polsce handel receptami jest nielegalny, więc większość usług w poradniach online jest związana ze świadczeniem lekarskim udzielanym na odległość. W ramach takiego świadczenia można uzyskać e-receptę, e-ZLA oraz e-skierowanie na badania lub do poradni.

Realizacja konsultacji przypomina zakupy internetowe. Należy wybrać odpowiednią przychodnię online, wybrać usługę oraz formę kontaktu z lekarzem, a następnie dokładnie uzupełnić wywiad medyczny. Finalnie należy dokonać płatności. Rekomendowane się płatności online lub przy użyciu kodu BLIK albo karty, ponieważ często są one księgowane niezwłocznie. Jeżeli pacjent zdecyduje się na płatność zwykłym przelewem lub na poczcie, to czas księgowania może wynieść nawet kilka dni.

Czas oczekiwania na e-wizytę wynosi od kilkunastu minut do kilku minut – w zależności od procedur wdrożonych przez podmiot medyczny.

Jeżeli lekarz zdecyduje się na wystawienie e-recepty, to zazwyczaj będzie ona przesłana w ramach wiadomość SMS. Powinien być dostarczony czterocyfrowy kod, który można zrealizować w każdej aptece na terenie kraju.

Zgubiona e-recepta co zrobić?

System e-recept powoduje, że nie ma możliwości zgubienia e-recepty. Jak działa e recepta online? – odpowiedź na wiele pytań znajduje się w artykule blogowym, lecz warto pamiętać o tym, że każda e-recepta jest zapisana w historii recept w IKP. Natomiast jeżeli ktoś nie ma konta, to może się skontaktować z przychodnią, która wystawiała e-receptę. Kod e-recepty będzie umieszczony w historii choroby.

Erecepta to elektroniczny dokument na którym znajdują się leki, które można zakupić w aptece. Na recepcie mogą się znaleźć także leki, które są dostępne bez recepty, czyli OTC. Takie działanie ma pomóc pacjentowi, aby nie zapomniał także zakupić pozostałych leków, jeżeli nie otrzymał pełnej dokumentacji medycznej.

Żeby zrealizować elektroniczną receptę, wystarczy podać czterocyfrowy kod w aptece oraz numer PESEL lub pokazać oryginalny wydruk recepty celem zeskanowania dokumentu. Ponadto recepty są także dostępne w mobilnej aplikacji.

E-recepta na kontynuacje leczenia

Warto wiedzieć, że w ramach e-porady, może nie być możliwości wdrożenia antykoncepcji, ponieważ leczenie powinno być zapoczątkowane podczas stacjonarnej wizyty. Wyjątkiem są tabletki 72h po oraz 120h po, które można uzyskać w ramach zdalnej porady.

Oczywiście jeżeli doustna antykoncepcja jest obecnie stosowania, to można otrzymać e-receptę w ramach kontynuacji leczenia, lecz nie można zapomnieć o wizytach profilaktycznych. Badanie ginekologiczne powinno być wykonane minimum raz w roku lub według zaleceń ginekologa. Ponadto należy pamiętać także o cytologii oraz USG piersi lub mammografii. Zatem usługi zdalnych konsultacji lekarskich nie powinny zawsze zastępować wizyt w gabinecie stacjonarnym.

W ramach e-porady można także uzyskać receptę online na leki stosowane w ramach leczenia chorób serca, tarczycy, czy też innych schorzeń. Istotne jest to, że lekarz zawsze może odmówić wystawienia e-recepty, dlatego warto zapoznać się z regulaminem świadczeń zdalnych konsultacji.

Usługi głównie prywatne

Jest wiele podmiotów, które świadczą prywatne usługi online, więc często nie ma możliwości uzyskania e-recepty refundowanej lub e-skierowania w ramach NFZ. Natomiast są także przychodnie online, które funkcjonują w ramach NFZ, lecz warto zastanowić się przed skorzystaniem z takich usług. Wybierając przychodnie online w ramach NFZ, należy zmienić deklaracje wyboru lekarza pierwszego kontaktu. Po zmianie lekarza, będzie można bezpłatnie skorzystać z e-porad lekarskich, lecz jeżeli przychodnia nie dysponuje stacjonarnymi gabinetami, to nie będzie można zrealizować stacjonarnej konsultacji, a wizyta u poprzedniego lekarza rodzinnego będzie niemożliwa.

W roku kalendarzowym można bezpłatnie zmienić lekarza POZ tylko dwa razy, a każda następna zmiana będzie wymagała uiszczenia opłaty.

Przed wypełnieniem formularza medycznego na stronie przychodni, należy dokładnie zapoznać się z warunkami świadczenia konsultacji w których jest możliwość otrzymania e-recepty lub innych dokumentów.