Antykoncepcja awaryjna – czym jest i jak ona działa?

10 maja 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Antykoncepcja jest sposobem zapobiegania ciąży, którą przeważnie stosuje się przed rozpoczęciem współżycia. Nie każda metoda antykoncepcji gwarantuje jednak stuprocentowe bezpieczeństwo przed zajściem w ciąży. Czasem zdarza się uszkodzona prezerwatywa czy inne kryzysowe sytuacje. W takim momencie może pojawić się konieczność antykoncepcji awaryjnej, czyli tzw. tabletki “dzień po”. Jak ona działa?

Metody antykoncepcji

Antykoncepcja daje nam pewne bezpieczeństwo w czasie współżycia. Nie tylko chroni nas przed niechcianą ciążą, ale również przed różnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Niestety, prezerwatywa może ulec uszkodzeniu, o tabletkach antykoncepcyjnych można czasem zapomnieć, a czasem po prostu się o zabezpieczeniu zapomni. Podczas takich sytuacji na pomoc przychodzi antykoncepcja awaryjna. W naszym kraju dostępne są tylko jej dwa rodzaje, czyli tabletki “dzień po” – EllaOne i Escapelle.

Czym są tabletki Escapelle?

Jest to środek antykoncepcji awaryjnej, który stosuje się w szczególnych, nagłych przypadkach, czyli na przykład wtedy, kiedy zawiodły nas inne metody antykoncepcji. Escapelle można stosować do 72 godzin po odbytym stosunku. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że im szybciej przyjmiemy tabletkę, tym większa jej skuteczność.

Tabletki Escapelle można wykupić tylko na receptę. Co więcej, nie podlegają one refundacji. Receptę może wypisać nie tylko ginekolog, ale również lekarz każdej innej specjalizacji.

Tak jak większość leków, Escapelle może powodować przykre dolegliwości. Do skutków ubocznych zalicza się krwawienie międzymiesiączkowe, bóle głowy i podbrzusza, zmęczenie, wymioty, biegunkę czy bóle stawów, brzucha, świąd i wysypkę.

Tabletka EllaOne – jak działa?

W porównaniu z Escapelle, EllaOne można stosować do 120 godzin po odbyciu stosunku, czyli aż 5 dni. Jednak – jak już zostało to wspomniane – im szybciej tabletka zostanie przyjęta tym większa skuteczność. Najlepiej jest ją spożyć w pierwszych 12 godzinach po stosunku. EllaOne również można wykupić tylko na receptę.

Kobiety, które cierpią na ciężką postać astmy bądź choroby wątroby powinny unikać stosowania EllaOne, ponieważ może ona nie współgrać z innymi lekami. Najczęstsze skutki uboczne po zastosowaniu tej tabletki “dzień po” to ból brzucha, nudności, bóle mięśni i stawów, zmęczenie oraz zawroty głowy.

Czy lekarz może odmówić wypisania recepty na tabletkę “dzień po”?

Teoretycznie nie istnieje wiele okoliczności, podczas których lekarz mógłby odmówić wypisania takiej recepty. Może to zrobić, kiedy kobieta jest w ciąży bądź posiada alergię na któryś ze składników zawartych w tabletce “dzień po”. Istnieje również “klauzula sumienia”, na którą lekarz może się powołać, kiedy odmówi wypisania recepty. W takim przypadku musi on jednak podać inne miejsce, w którym pacjentka będzie mogła ją uzyskać.

Potrzebujesz tabletki “dzień po”? Zgłoś się do Jutro Medical!

Jutro Medical to przychodnia, która działa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Każdy ubezpieczony człowiek może z niej skorzystać bezpłatnie. Lekarze Jutro Medical są bardzo wyrozumiali i zdają sobie sprawę z tego, że takie wydarzenia jak pęknięta prezerwatywa czy pominięcie tabletki antykoncepcyjnej się zdarzają. Z tego powodu dostaniesz bez problemu e-receptę na antykoncepcję awaryjną. Wystarczy, że ściągniesz aplikację przychodni na swój telefon, zalogujesz się i podpiszesz deklarację.

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...