Alergia na cytrusy – jakie są jej objawy?

28 czerwca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł sponsorowany

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Nasze zdrowie musi nam wystarczyć na całe życie. Stąd tak ważną sprawą jest prawidłowe odżywianie, uprawianie sportów, dobra ilość snu, unikanie stresu oraz regularny wypoczynek. Im więcej będziemy wiedzieć na temat zdrowia, tym łatwiej będzie nam o nie dbać. Często bagatelizowane przez nas objawy w postaci wysypki, kaszlu, łzawienia oczu, itp., mogą być sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Warto wówczas przyjrzeć się im dokładnie oraz zasięgnąć porady lekarskiej. To może nas uchronić przed poważniejszymi kłopotami w przyszłości. 

alergia na cytrusy

Alergia na cytrusy może się przytrafić każdemu

Jedną z mniej przyjemnych przypadłości, które mogą nam uprzykrzyć życie, są różnego rodzaju alergie. Ich przyczyną może być, np. białko mleka krowiego, owoce cytrusowe, roztocza kurzu domowego, orzeszki ziemne, owoce morza oraz wiele bardzo różnych czynników, na które ciężko zwrócić uwagę. Wszelkie niepokojące dolegliwości, takie jak: alergiczny nieżyt nosa, kaszel, swędząca wysypka, powtarzające się wymioty, itp., mogą być objawem alergii. Jeśli więc podejrzewamy u siebie uczulenie na jakiekolwiek pokarmy, czy też inne czynniki zewnętrzne, powinniśmy koniecznie skontaktować się z lekarzem, który stwierdzi czy są to rzeczywiście reakcje alergiczne, czy też np. nawracający ból brzucha, to zupełnie inny sygnał, który wysyła nam nasz organizm.

Objawy alergii na owoce cytrusowe – jak je rozpoznać?

Alergia na owoce takie jak mandarynki, pomarańcze, grejpfruty, cytryny, itp., mogą występować nawet u jednej czwartej populacji ludzi. Najczęściej u osób uczulonych występuje zespół alergii jamy ustnej. O wiele rzadziej mamy do czynienia z innymi objawami uczulenia wywołanymi przez cytrusy. Co ciekawe: objawy alergii pokarmowej, jakie wywołują cytrusy częściej dotyczą osób dorosłych, które cierpią na to schorzenie bardziej niż dzieci. Alergia na cytrusy może mieć charakter pokarmowy, kontaktowy oraz wziewny. W skrajnych przypadkach może wywołać wstrząs anafilaktyczny. Dlatego tak ważne jest obserwowanie, czy np. po spożyciu owoców cytrusowych nie występuje mrowienie języka, obrzęk ust i gardła, biegunka, itp.

Jak reagować na objawy alergii pokarmowej?

Objawy uczulenia są widoczne przeważnie jak na dłoni. Alergia pokarmowa wywoływana przez cytrusy jest więc łatwa do rozpoznania. Alergeny cytrusów to m.in. germino podobne białka obronne odporne na działanie temperatury, czy też białka profiliny, które odpowiadają za reakcje krzyżowe z pyłkami roślin. W każdym takim przypadku warto przeprowadzić kompleksowe badania krwi, które pozwolą nam ustalić, czy mamy do czynienia z alergią pokarmową, za którą stoi nasze uczulenie na cytrusy. Badania tego typu pod kątem alergenów różnego rodzaju możemy przeprowadzić, np. tutaj: www.badaniakrwi.pl. Diagnostyka alergii może być dość żmudną czynnością, ale alergie pokarmowe trzeba leczyć. W skrajnych przypadkach konieczna może być wizyta w takich miejscach jak klinika alergologii.

Zespół alergii jamy ustnej, alergia wziewna – wszystko możemy pokonać

Jeśli więc odpowiednio zabierzemy się za nasze alergeny pokarmowe, nic nie stoi na przeszkodzie, by uczulenie na cytrusy przestało nam przeszkadzać w codziennym życiu. Ryzyko potencjalnego wstrząsu anafilaktycznego powinno być dla nas sygnałem ostrzegawczym, że alergię pokarmową, za którą stoi, np. mleko krowie albo spożycie cytrusów, koniecznie trzeba pokonać. Wyeliminowanie alergenów z naszych pokarmów na pewno nam w tym pomoże. Będzie to wymagało utrzymania odpowiedniej diety, ale czego nie robi się dla własnego zdrowia.

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak szybko w relacjach przechodzici…
Zależy też od tego, jak bardzo mnie ktoś kręci.. Bo jeśli bardziej mnie kręci...
Sposoby na jesienną chandrę:)
Słodkości:) Jesienią najwięcej piekę ciast, zauważyłam...
yerba mate
Był czas, że tylko ją piłam, ale nie widziałam specjalnego wpływu na samopoczucie...
Przyjęcie do przedszkola a szczepie…
Dziecko niezaszczepione może roznosić choroby, więc lepiej pilnować tych podstawowych szczepień, chyba że...