Afty i drobne urazy w jamie ustnej – przyczyny i leczenie

30 września 2021, dodał: Redakcja
Artykuł sponsorowany

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Afta wygląda niepozornie, jednak jest bardzo bolesna. Utrudnia spożywanie pokarmów, mówienie, a czasem nawet zakłóca spokojny sen. Najczęściej pojawienie się afty jest konsekwencją powstania w obrębie jamy ustnej drobnego urazu, ale może do tego przyczynić się również nieprawidłowa higiena. Dowiedz się, jak pozbyć się afty szybko i skutecznie. Afty to niewielkie i bolesne nadżerki lub owrzodzenia, czyli ubytki błony śluzowej w jamie ustnej. Są dość charakterystyczne i łatwo je rozpoznać – pokryte są białym nalotem i otacza je rumieniowate, zapalne obrzeże. Afta na podniebieniu, wardze, ustach, dziąśle czy języku to bardzo duży kłopot. Jest on jeszcze większy, gdy aft jest więcej. Aftowe zapalenie jamy ustnej może bowiem objawiać się zebranymi w grupę aftami.

Afty i drobne urazy w jamie ustnej

Afty – przyczyny występowania

Czasem trudno jest jednoznacznie stwierdzić, skąd wzięła się afta w jamie ustnej. Przyczyn występowania tego typu zmian jest bowiem bardzo wiele. Najczęstsze przyczyny pojawienia się aft, w zależności od ich rozmiaru, można znaleźć poniżej.

Afty małe

Jeśli w obrębie jamy ustnej pojawiła się niewielka zmiana o przewlekłym lub nawrotowym charakterze, jej powodem może być:

 • nieodpowiednia higiena jamy ustnej (przede wszystkim zbyt rzadkie mycie zębów lub robienie tego w nieodpowiedni sposób, ale także jedzenie brudnymi sztućcami, spożywanie nieumytych owoców i warzyw czy złe nawyki takie jak obgryzanie paznokci);
 • choroby zębów (m.in. próchnica, zapalenie miazgi, kamień nazębny);
 • aparat ortodontyczny lub niewłaściwie dopasowana proteza (i jedno, i drugie może prowadzić do powstania w obrębie jamy ustnej drobnych uszkodzeń);
 • zaburzenia autoimmunologiczne (czynnikiem je wywołującym może być np. stres);
 • mechaniczne uszkodzenia jamy ustnej (np. podrażnienia powstałe podczas zabiegów stomatologicznych czy ortodontycznych lub podczas szczotkowania zębów);
 • alergie i nietolerancje pokarmowe;
 • przyjmowanie niektórych leków.

Afty duże

Objawy nadżerki to nie tylko małe zmiany. W niektórych przypadkach mogą mieć rozmiar ponad 10 mm i być dość głębokie. Zajmować mogą podniebienie miękkie, okolice łuków podniebienno-językowych i podniebienno-gardłowych. Do ich pojawienia się przyczynia się m.in.:

 • nieprzestrzeganie zasad higieny jamy ustnej;
 • stosowanie preparatów do zębów z dodecylosiarczanem sodu w składzie;
 • niedobory witamin i składników mineralnych (przede wszystkim witaminy B12, żelaza i kwasu foliowego);
 • spożywanie niektórych pokarmów (np. o twardej postaci lub zawierających konserwanty);
 • zaburzenia autoimmunologiczne (np. HIV);
 • zaburzenia hormonalne.

Afty – leczenie

Afta na języku lub policzku nie jest niczym przyjemnym, dlatego najlepiej szybko ją zwalczyć. W walce ze zmianami tego typu pomoże żel Sachol na afty – lek znany na rynku od niemal 40 lat, który w tym czasie zdobył duże zaufanie pacjentów.

Sachol – sprawdzony lek na stany zapalne jamy ustnej

Jeśli ktoś nigdy wcześniej nie miał do czynienia z aftą, może nawet nie wiedzieć, że to właśnie ona jest zauważoną zmianą w obrębie jamy ustnej. W sytuacji, gdy „coś boli w buzi”, można sięgnąć po szybko działający i kompleksowy lek, jakim jest Sachol, dzięki któremu problem w mgnieniu oka zniknie.

Produkt Sachol ma kompleksowe działanie – zwalcza nie tylko afty, ale także stany zapalne czy choroby dziąseł takie jak paradontoza. Mogą go stosować dorośli, jest też bezpieczny dla najmłodszych, zatem można go stosować na afty u dzieci powyżej 3 roku życia. Sprawdzi się u nastolatków cierpiących na otarcia spowodowane aparatami ortodontycznymi i u seniorów stosujących protezy.

Co warto wiedzieć o preparacie Sachol przed zakupem?

Lek Sachol wykazuje potrójne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i odkażające. Zawiera w swoim składzie dwie synergicznie działające substancje czynne: salicylan choliny i chlorek cetalkoniowy oraz substancje pomocnicze, np. etanol czy olejek anyżowy. Skierowany jest do szerokiej grupy pacjentów – już dla dzieci od 3. roku życia. Produkt nie zawiera cukru. Jego status to OTC, zatem można go kupić bez recepty.

Sachol – czy tylko na afty?

Wskazaniem do stosowania leku Sachol są nie tylko afty i drobne urazy w jamie ustnej. Można go także stosować przy takich dolegliwościach jak:

Czego powinno się wystrzegać w trakcie leczenia aft?

Aby przyspieszyć leczenie afty i wesprzeć działanie preparatu Sachol, powinno się:

 • zrezygnować z picia gorących napojów,
 • potrawy przygotowywane na gorąco spożywać dopiero, gdy ostygną,
 • odstawić alkohol,
 • ograniczyć spożywanie pokarmów ostrych, słonych i kwaśnych,
 • zrezygnować z jedzenia czekolady,
 • ograniczyć spożywanie pokarmów o twardej strukturze podrażniającej jamę ustną.

Biorąc pod uwagę możliwe przyczyny występowania aft, warto zwrócić szczególną uwagę na to, by w diecie znajdowały się produkty bogate w składniki takie jak witamina B12, witaminy A, C i E, a także cynk i kwas foliowy.

Zaleca się spożywanie przede wszystkim pokarmów w płynnej postaci takich jak zupy czy jogurty. Aby zapobiec powstawaniu aft w przyszłości, należy położyć duży nacisk na higienę jamy ustnej, każdorazowo myć sztućce przed użyciem oraz zrezygnować z jedzenia niemytych owoców i warzyw.

Czy afty są zaraźliwe?

Pragniemy uspokoić każdego, kto obawia się, że aftami można się zarazić – nie ma takiej możliwości. Okazuje się jednak, że w kwestii skłonności do zachorowania na aftowe zapalenie jamy ustnej dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne. W praktyce oznacza to, że jeśli któryś z członków rodziny cierpi na aftozę nawrotową, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo (rzędu 90%), że przypadłość ta pojawi się również u dzieci

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak radzicie sobie z pielęgnacją ce…
Jak radzicie sobie z pielęgnacją cery suchej, narażonej bardziej na problemy zmiany temperatury na zewnątrz?
Czy kosmetyki z kwasami przypominaj…
Czy kosmetyki z kwasami przypominają w zaletach peelingi, czy możecie mi zdradzić,...
Związek na odległość
Czytając, co piszecie, i dokładając do tego swoje doświadczenie, muszę stwierdzić, że związki na...
Jak znaleźć faceta nadającego się d…
Prawda, ale z drugiej strony to musi być niesamowite uczucie zobaczyć kogoś i...