Acerola – zastosowanie i właściwości | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Acerola – zastosowanie i właściwości

28 sierpnia 2022, dodał: Emilia
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Zawsze sądziłam, że cytryna to owoc, który zawiera najwięcej witaminy C. Jednak się myliłam. Okazało się, że istnieje owoc, który ma o wiele więcej w sobie tej witaminy mimo niewielkich rozmiarów…

acerola

Acerola, zwana również wiśnią z Barbados, jest rekordzistką pod względem zawartości witaminy C. Jeden owoc aceroli ważący 4,5 g ma tyle witaminy C co kilogram cytryn! Jedna mała szklanka (180 ml) soku z aceroli może zawierać tyle witaminy C co 14 litrów soku pomarańczowego.

Malpigia granatolistna (Malpighia emarginata, synonimy: M. glabra, M. punicifolia) to wiecznie zielony krzew lub niewielkie drzewo do 6 metrów wysokości. Jajowate, ciemnozielone liście mają 2-8 cm długości i 1-5 cm szerokości. Roślina może okresowo zrzucać liście, gdy temperatura jest zbyt niska. W klimacie gorącym acerola kwitnie i owocuje bez przerwy cały rok, w klimacie chłodniejszym tylko od maja do grudnia.

Różowe kwiaty z 10 żółtymi pręcikami mają 5 charakterystycznych różowych płatków. Kwiaty średnicy 1-2 cm zebrane są po 2-5 w małym baldachu. Owoce dojrzewają 3-4 tygodnie po kwitnieniu. Są okrągłe, średnicy 1-3 cm, przeważnie z kilkoma podłużnymi bruzdkami. Mają delikatną, czerwoną skórkę. Z wyglądu przypominają owoce wiśni. Również ich miąższ jest soczysty jak u naszych wiśni, choć zawiera 3 nasiona. W Portoryko z jednego 4 letniego drzewa zbierano od 14 do 28 kg owoców rocznie. Starsze drzewa dają wyższe plony. Z hektara 8 letniej plantacji można uzyskać do 50 ton owoców.

acerola

Acerola pochodzi z wysp karaibskich i Ameryki Środkowej. Przypuszcza się, że Indianie z wysp karaibskich przenosili nasiona lub rośliny podczas migracji pomiędzy wyspami i używali acerolę już w czasach prekolumbijskich. Obecnie występuje i uprawiana jest ona również w Ameryce Południowej, Stanach Zjednoczonych (Floryda i Teksas), Australii i w tropikalnych rejonach Azji i Afryki. Największym producentem aceroli jest Brazylia.

Poza tym w owocach występuje znaczna ilość prowitaminy A oraz tiamina (witamina B1), ryboflawina (witamina B2), niacyna (Witamina PP), wapń, fosfor i żelazo.

Zastosowanie

Owoce aceroli są delikatne i łatwo się psują, dlatego świeże mają ograniczone zastosowanie. Są chętnie jadane przez dzieci, pomimo że niektóre dzikie odmiany są naprawdę kwaśne. Owoce dobrze nadają się na soki. Z soków i świeżych owoców można przygotowywać różnorodne desery, galaretki, lody, dżemy oraz kompoty. Komercyjnie najczęściej produkuje się skoncentrowany sok, który nadaje się do mrożenia lub przetwarzania na suchy proszek. Skoncentrowany sok doje się do różnych napojów, zwiększając ich wartość odżywczą. W Ameryce sok z aceroli jest częstym dodatkiem do różnorodnych odżywek witaminowych dla niemowląt i małych dzieci.

acerola

Większość suchego proszku jest wykorzystywana jako źródło naturalnego kwasu askorbinowego w suplementach diety. W przemyśle farmaceutycznym używa się aceroli do wytwarzania preparatów witaminowych (tabletki, proszek) i innych specyfików polecanych w przeziębieniach, infekcjach, chorobach przewlekłych (zwłaszcza reumatyzm) i innych. To także silny antyoksydant, który nawilża i uelastycznia skórę i przeciwdziała jej starzeniu (wykorzystywana jest najczęściej do maseczek). W medycynie tradycyjnej owoce aceroli były stosowane do leczenia dyzenterii (czerwonki), biegunki i chorób wątroby. Kora, która zawiera 20-25% garbników, była używana do garbowania skór.

Materiał: www.acerolainfo.com, www.wikipedia.pl , www.zdrowosci.pl

zobacz również:

  1. Co to są owoce goji?

  2. Różne dania z avocado

  3. Szparagi na układ pokarmowy

  4. Dieta antyrakowa

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Acerola – zastosowanie i właściwości

  1. avatar Naturalne pisze:

    Acerola to faktycznie świetny sposób na poprawę odporności w naturalny sposób. Szkoda, że w Polsce tak ciężko jest dostać świeże owoce. Dobrze, że chociaż preparatów różnego rodzaju nie brakuje, bo to też jest jakaś metoda na dostarczenie sobie dobrej dawki wit. C :)

  2. avatar Twoje zdrowie pisze:

    Świetny wpis. Polecam

  3. avatar ania pisze:

    Ta ogromna ilość witaminy C w aceroli przekonała mnie żeby ją regularnie używać. Kupuję zapas na kilka miesięcy, bo przydaje się cały rok, nie tylko zimą.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co na ściany do salonu?
Moim zdaniem sprawdzą się panele na ścianę. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą...
Najtrudniejsze kierunki studiów
Moim zdaniem to przyszły student powinien wiedzieć i decydować jakie są jego zainteresowania...
opadająca powieka
Jednym z naturalnych sposobów na zlikwidowanie problemu opadającej powieki są okłady na opadające powieki....
moda męska
Wiosna 2024 to świetny moment na powrót do stylu retro. Płaszcze męskie i cieplejsze...