Terapia elektroakustyczna jako zabieg wspomagający rehabilitację medyczną
Zabieg związany z efektywnością fal akustycznych i elektrycznych ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest w stanie nie tylko wpłynąć na wygląd skóry, ale również na rehabilitację medyczną pacjenta. Jakie dolegliwości można wyleczyć dzięki tej technologii? Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu.
Zabiegi elektroakustyczne – na czym polegają i jaki przynoszą efekt?
Terapia z wykorzystaniem fal elektrycznych i akustycznych polega na działaniu fal uderzeniowych na poszczególne miejsca na ciele. Dwa rodzaje fal powodują intensywną regenerację tkanek miękkich i ścięgien, leczenie dolegliwości, takich jak ból czy przeciążenie mięśni. To także świetny sposób na wszelkiego rodzaju urazy oraz kontuzje u sportowców.
– Specjalna głowica, która przykładana jest do miejsc, w których gromadzi się ból, emituje fale elektroakustyczne. Rozpraszają się one pod skórą, docierając do lokalizacji, w której pojawiła się kontuzja. Wnikają w głąb ciała, zmniejszając napięcie mięśni, jednocześnie zwiększając produkcję kolagenu. W ten sposób dana część ciała zostaje dokładnie rozluźniona i zregenerowana – mówi mgr kosmetolog Karolina Duda.
Jakie dolegliwości można leczyć falami elektroakustycznymi?
Terapia elektroakustyczna polecana jest przez lekarzy, szczególnie specjalizujących się w medycynie sportowej, a także ortopedów i fizjoterapeutów.
– Osoby cierpiące od dłuższego czasu na przykład na przewlekły ból pleców i szyi, urazy stawów, zwapnienia ścięgien czy zwiększone napięcie mięśniowe, mogą z powodzeniem zastosować tę kurację medyczną – dodaje mgr kosmetolog Karolina Duda.
Efekty odczuwalne są od razu po zabiegu. Dzięki temu bardzo szybko jesteś w stanie pozbyć się bólu w okolicy kontuzji. Nie jesteś też narażony na żadne skutki uboczne tej terapii.
Jak wygląda zabieg i czy są jakieś przeciwwskazania?
Pełna terapia medyczna za pomocą fal elektroakustycznych to zazwyczaj od 5 do 6 sesji. Fale są wytwarzane przez specjalne urządzenie i przekazywane w głąb ciała za pomocą głowicy. To szybka, prosta i przyjemna metoda na rehabilitację medyczną.
Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są ciąża, zaburzenia krzepliwości krwi, stosowanie leków przeciwzakrzepowych, ostre stany zapalne, zaawansowana osteoporoza. Z tego powodu, przed wykonaniem terapii elektroakustycznej należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi wywiad z pacjentem. To pozwoli wyeliminować wszelkie problemy i przygotować się odpowiednio do rehabilitacji.