ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) zespół charakteryzujący się trudnością koncentracji, impulsywnością i nadmierną ruchliwością. Ocenia się, że około 3-7 % dzieci w wieku szkolnym jest dotkniętych tym upośledzeniem.
Oto podstawowe objawy ADHD:
– brak koncentracji – dziecko z ADHD nie potrafi pomijać nieistotnych szczegółów i skupiać się na jednym wątku. Bardzo łatwo rozpraszają je bodźce zewnętrzne, dźwiękowe a nawet zapachowe.
Nie potrafi zdecydować na czym się skupić, mimo że mobilizuje uwagę.
– impulsywność – dziecko dotknięte ADHD działa szybciej niz pomyśli, nie liczy się z konsekwencjami. Często wykazuje roztargnienie, działa chaotycznie a nawet stwarza zagrożenie (wchodzi na jezdnię, drzewo itp), w konsekwencji często jest poturbowane, skaleczone i wymaga konsultacji lekarza.
– nadmierna ruchliwość – takie dzieci są w ciągłym ruchu, nie potrafią usiedzieć spokojnie w jednym miejscu. Nawet po latach można zauważyć u nich bezustanne poruszanie kończynami, językiem, wargami, dłońmi.
Przyczyną ADHD, (które może mieć związek z zaburzeniami pewnych funkcji mózgu), są najczęściej uwarunkowania genetyczne, picie alkoholu w czasie ciąży, zażywanie przez matkę narkotyków lub nawet jej zły sposób odżywiania.
W następnym artykule z tej serii wskażemy na kilka sposobów radzenia sobie z dzieckiem posiadającym zespół ADHD
Zobacz również:
- Jak pomóc dziecku z ADHD
- Jak uodpornić dziecko?
- Najgorsze zabawki dla dziecka
- W co się bawić z dzieckiem?