Pietruszkowe pesto to hit w moim domu. Jest bardzo zdrowe i pasuje do spaghetti
W moim domu natka pietruszki to nie tylko element dekoracyjny do dań. Warzywo jakim jest pietruszka to warzywo o fantastycznych właściwościach zdrowotnych, ale natka to dopiero bomba witaminowa. Już dwie łyżki natki zaspokaja połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Można zjeść dwie łyżki na śniadanie dodając ją do pasty warzywnej czy położyć na kanapkę i dwie łyżki na kolację. W tym momencie mamy zrównoważoną gospodarkę witaminy C w naszym organizmie.
To pesto wykonuje się dość szybko, bo właściwie wystarczy zmiksować wszystkie składniki. Ważne jest, aby mieć zawsze pod ręką orzeszki pinii i nerkowca (ja kupuję w markecie ekologicznym lub online). Po zrobieniu wkładam pesto do słoiczka i wstawiam do lodówki, może stać nawet do 7 dni. Wykorzystuję je potem do spaghetti, tostów z żółtym serem, albo faszeruję nimi pierś z kurczaka. Ma wszechstronne zastosowanie, ale nie można nie docenić jego wartości odżywczych, to prawdziwa bomba witaminowa!
Witamina C jest antyoksydantem, neutralizuje działanie wolnych rodników, które mogą dokonać spustoszenia w naszym ciele. Występuje naturalnie w owocach i warzywach. Zawartość witaminy C w naturalnych produktach jest jednak zmienna, zależy od gatunku, odmiany, pory roku, warunków agrometeorologicznych, sposobu przechowywania i przygotowania potraw. Procesy technologiczne z zastosowaniem wysokiej temperatury, np. suszenie konwekcyjne, odgrzewanie potraw, ale także zbyt szybkie rozmrażanie wpływają na przyspieszony rozkład witaminy C. Witamina C jest zatem produktem nietrwałym, a jej straty w procesie gotowania sięgają 50-70%. Również długie przechowywanie warzyw i owoców oraz przetworów, zwłaszcza w nieodpowiednich warunkach, prowadzi do szybkiej utraty tej witaminy. Dlatego też natkę pietruszki nie poddajemy termicznej obróbce, dzięki czemu zachowuje swoje zdrowotne właściwości. Natka dostarcza nam też spore ilości beta-karotenu, wapnia, kwasu foliowego, żelaza, magnezu i potasu.
Natka pietruszki jest wskazana na problemy z trawieniem, zapobiega gazom i wzdęciom. Jest też źródłem substancji zwalczającej wolne rodniki czyli apigeniny, która posiada właściwości antynowotworowe, wspomaga też prawidłową pracę układu nerwowego, działa wyciszająco i kojąco.
Przepis na pietruszkowe pesto
1 pęczek natki pietruszki
4 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki orzeszków piniowych
łyżka orzechów nerkowca
łyżka płatków drożdżowych
Natkę pietruszki siekamy, wszystkie składniki miksujemy blenderem, jeśli pesto jest zbyt gęste dodajemy troszkę oliwy. Gotujemy makaron spaghetti al dente. serwujemy ze świeżym pesto. Można też pesto wykorzystać do tostów, kanapek, mięsnych potraw faszerując nim np. pierś kurczaka.