Myśląc „nowoczesna szkoła” najczęściej mamy przed oczami obraz związany z nowymi technologiami, klasy wyposażone w najnowszej generacji sprzęt elektroniczny, narzędzia i aplikacje, które pomagają uczniom przyswajać wiedzą w zupełnie nowy sposób. Z drugiej strony nowoczesna szkoła, to taka, która jest mocno zindywidualizowana, podąża za potrzebami ucznia, uwzględnia jego możliwości, rozwija mocne strony i wspiera w trudnościach.
Edukacja przyszłości, nauka na miarę XXI wieku, nowoczesna szkoła – to hasła, które coraz częściej pojawiają się w opozycji do tradycyjnej szkoły, opartej o pruski system sprzed ponad 200 lat. Szkoła, jaką znamy, musi się zmienić. Nie nadąża za szybko zmieniającym się światem. Obecni uczniowie będą pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Będą uczyli się całe życie, wciąż podnosząc swoje kompetencje. Wiedza odtwórcza, encyklopedyczna okazuje się nieprzydatnym zaśmiecaniem umysłu, gdzie każdą informację można sprawdzić dziś w sieci, jednym kliknięciem. Ważne jest za to, by umieć szukać informacji, filtrować je i rozumieć.
Kompetencje XXI wieku
Edukacja przyszłości lub inaczej mówiąc, edukacja 4.0 zakłada, że w najbliższym czasie od ucznia będą wymagane z jednej strony umiejętności cyfrowe, innowacyjne związane z nowymi technologiami, gdzie nauki przyrodnicze i matematyczne, będą stanowiły trzon nauczania, z drugiej strony bardzo dużą wagę będzie się przywiązywało do twórczego myślenia, kreatywności i kompetencji miękkich w ogóle.
Nowoczesna szkoła powinna więc rozwijać kluczowe kompetencje edukacji przyszłości, takie jak:
- nauka spersonalizowana,
- nauka asynchroniczna,
- mentoring,
- wolny wybór,
- nauka przez doświadczenie,
- nauczanie projektowe,
- interpretacja danych,
- zmiany w egzaminach,
- kreowanie nauki przez ucznia.
Indywidulane podejście do ucznia
Nauka spersonalizowana, czyli dostosowana do indywidualnych potrzeb ucznia to konieczny wymóg, by można mówić o nowoczesnej szkole. W obecnym kształcie nasz system edukacji potrzebuje całkowitej zmiany. Nauczyciel, choćby bardzo chciał, mając 30-osobową klasę, nie jest w stanie zagwarantować indywidualnego podejścia do każdego ucznia. Pochylić się nad jego problemami, czy wzmacniać jego mocne strony i rozwijać talenty.
Edukacja domowa spersonalizowaną formą nauki
Edukacja domowa, czyli spełnianie obowiązku szkolnego poza murami szkoły, staje się coraz częściej wybieraną alternatywą dla tradycyjnego modelu nauczania. W tym trybie uczy się w Polsce już ponad 42 tysiące dzieci i młodzieży. Ogromną zaletą tej formy edukacji jest indywidualne podejście do ucznia. Rodzic lub opiekun, który wspiera dziecko w nauce, może pracować z nim we własnym tempie, dobierając narzędzia i metody w taki sposób, by były najbardziej efektywne. Reasumując edukacja domowa w naturalny sposób rozwija kompetencje XXI wieku. Uczniowie w nauczaniu domowym uczą się sprawczości, dyscypliny, planowania, samodzielności, czyli tych umiejętności, które przydadzą się im w dorosłym życiu.
Nowoczesne narzędzia
Tradycyjne pomoce naukowe w postaci książek, map i atlasów nie wystarczą, by wykształcić pokolenie, którym od dziecka towarzyszą nowe technologie. Nowoczesna szkoła musi całkowicie zmienić myślenie o edukacji. Platformy e-learningowe dostępne w dowolnym czasie i miejscu, aplikacje do nauki, gry edukacyjne – to atrakcyjne narzędzia, które mogą rozbudzać chęć do nauki współczesnego ucznia.
Edukacja domowa z Centrum Nauczania Domowego
Centrum Nauczania Domowego od kilkunastu lat opiekuje rodziny w edukacji domowej. Oferuje kompleksowe działania oparte o tzw. active blended learning, czyli na połączeniu najnowszych technologii w postaci platformy edukacyjnej z tradycyjnym wsparciem szkół, z którymi współpracują. To połączenie ustrukturyzowanych materiałów edukacyjnych ze wsparciem nauczycieli podczas webinariów przedmiotowych, spotkań w małych grupach, czy korepetycji. Internetowa Platforma Edukacyjna zawiera informacje z całej podstawy programowej w jednym miejscu. Platforma to interaktywne narzędzie, zawierające liczne materiały sprawiające, że nauka staje się przyjemnością. Warto podkreślić, że nauka i korzystanie z platformy jest bezpłatne dla uczniów Centrum Nauczania Domowego.