Biżuteria pozłacana cieszy się dużą popularnością. Jest bardzo efektowna, a jednocześnie tańsza niż biżuteria z czystego złota. Aby jednak zachowała swój piękny wygląd na długo, trzeba o nią odpowiednio dbać i czyścić ją we właściwy sposób.
Biżuteria pozłacana to tak naprawdę zazwyczaj srebro pokryte warstwą złota. Choć taka biżuteria kosztuje mniej niż np. łańcuszek z czystego złota, to równie pięknie się ona prezentuje. Trzeba jednak pamiętać, że biżuteria zwłaszcza regularnie noszona jest stale narażona na zabrudzenia, takie jak np. kurz, pot czy tłuszcz. Dodatkowo biżuteria może mieć kontakt z kosmetykami, jak perfumy czy kremy. Wszystko to sprawia, że szybko może ona ulec zniszczeniu czy zabrudzeniu. Dlatego ważne jest odpowiednie przechowywanie biżuterii i jej regularne czyszczenie. Wybierając biżuterię warto korzystać tylko ze sprawdzonych sklepów z biżuterią np. https://bonore.pl/. Przy zakupie biżuterii pozłacanej warto zwrócić uwagę na jej odporność na ścieranie, im grubsza warstwa złota, tym mniejsze ryzyko, że srebro będzie się ścierać, a także czernieć. Najlepsza będzie grubość złocenia 1 μm i więcej. Choć pozłacana biżuteria może być wykonana np. z mosiądzu czy brązu, to pod względem „szlachetności” metalu, najlepiej wybrać pozłacaną biżuterię ze srebra. Ważna jest też oczywiście jakość złota, którym pokryte będzie srebro np. pozłacanie ze złotem próby 750. Dobrej jakości biżuterią pozłacaną będzie biżuteria ze złota Vermeil czyli srebro próby 925 pokryte warstwą złota próby min. 10 karatów i grubości przynajmniej 2,5 mikrona, dzięki czemu jest ona bardziej wytrzymała. Biżuterię pozłacaną różnych marek, zarówno w postaci kolczyków, bransoletek, pierścionków, jak i łańcuszków można znaleźć na https://bonore.pl/bizuteria-wszystkie-produkty
W jaki sposób czyścić biżuterię pozłacaną?
Przede wszystkim czyszczenie należy przeprowadzić bardzo delikatnie, unikając szorowania. Warto korzystać tylko z miękkich, delikatnych szmatek lub specjalnych chusteczek do biżuterii, aby nie dopuścić do zarysowania biżuterii. Kolczyki czy bransoletkę można na krótką chwilę zanurzyć w specjalnym środku do czyszczenia biżuterii pozłacanej, a następnie pozostawić do wyschnięcia lub skorzystać z domowych sposobów i do czyszczenia biżuterii pozłacanej wykorzystać pastę do zębów, sodę oczyszczoną czy sól i sok z cytryny. Warto szczególnie uważać podczas czyszczenia biżuterii z ozdobami, takimi jak np. cyrkonie, które mogą źle znosić intensywne czyszczenie i stracić swój blask. Biżuterię można też oddać do jubilera, aby dodatkowo odpowiednio ją wypolerować. Warto pamiętać o tym, aby biżuteria była czyszczona regularnie, a nie dopiero w sytuacji, kiedy zabrudzenia są już mocno widoczne, gdyż wtedy będzie je znacznie trudniej usunąć. Po wyczyszczeniu biżuteria powinna też być przechowywana w odpowiedni sposób. Najlepiej trzymać ją w suchym, ciemnym miejscu np. w pudełku, tak aby miała jak najmniejszy kontakt z powietrzem i nie była narażona na działanie promieni słonecznych. Biżuterię można dodatkowo zawinąć np. w delikatną tkaninę lub woreczek. Unikniemy wtedy nadmiernego utleniania się biżuterii, a tym samym jej ciemnienia i matowienia. Aby uniknąć uszkodzeń biżuterię należy ściągać na czas takich czynności, jak sprzątanie, gotowanie czy kąpiel w basenie. Przy noszeniu pozłacanej biżuterii należy uważać, aby nie spryskiwać jej perfumami, gdyż zwłaszcza w przypadku perfum z alkoholem w składzie, może dojść do odbarwienia złotej warstwy na kolczykach czy pierścionkach.