Jak działa e-zwolnienie L4?

6 października 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

E-zwolnienia L4 to elektroniczne wersje zwolnień lekarskich, które aktualnie obowiązują w naszym kraju. Są wystawiane przez lekarzy pacjentom okresowo niezdolnym do pracy z przyczyn zdrowotnych lub w związku z koniecznością zapewnienia opieki członkowi rodziny. Wprowadzenie e-zwolnień L4 wiąże się z szeregiem udogodnień dla pacjentów, lekarzy i pracodawców, a także jest opcją wygodniejszą dla ZUS-u. Więcej na temat e-ZLA oraz tego, jak działa e-zwolnienie L4, można znaleźć w poniższym artykule.

mężczyzna na l4

Czym jest e-zwolnienie L4 i kto je wystawia?

Jeszcze do niedawna w Polsce obowiązywały zwolnienia lekarskie wystawiane na drukach papierowych. Takie zwolnienie trzeba było dostarczyć w określonym czasie do pracodawcy, a jego „zgubienie” wiązało się z wieloma problemami. Od 1 grudnia 2018 roku w Polsce wystawiane są już natomiast wyłącznie zwolnienia w postaci elektronicznej, w skrócie określane e-ZLA. Elektroniczne zwolnienia L4 nie różnią się od tych papierowych jeśli chodzi o informacje w nich zawarte, jednak ich wprowadzenie wiąże się z szeregiem udogodnień.

Przede wszystkim e-zwolnienia L4 automatycznie są przesyłane do podmiotów zainteresowanych, zatem wystawienie e-zwolnienia L4 wiąże się z tym, że informacja trafia niezwłocznie do płatnika składek oraz do systemu ZUS. Pracownik nie musi więc dostarczać już papierowego zwolnienia swojemu pracodawcy, chociaż wciąż jest zobowiązany do poinformowania go o swojej nieobecności (np. telefonicznie). Do pracodawcy dociera e-zwolnienie w wersji nieco okrojonej – zawiera informacje niezbędne do prawidłowych rozliczeń pracowniczych, jednak jednocześnie jest pozbawione danych wrażliwych, chroniąc prywatność pacjenta i jego prawa.

Niewątpliwą zaletą e-zwolnień jest również możliwość ich otrzymania od lekarza nie tylko w przychodni, ale też np. w czasie wizyty domowej (lekarz może połączyć się z systemem mobilnie), a nawet na odległość. Jeśli zatem pacjent nie czuje się na siłach, by zgłosić się do lekarza po zwolnienie, ewentualnie nie może zarejestrować się stacjonarnie z uwagi na kolejki, może skorzystać z konsultacji zdalnych. Należy mieć jednak na uwadze, że każdorazowo – czy to stacjonarnie, czy też online – to lekarz podejmuje decyzję o tym, czy e-zwolnienie L4 jest w danym przypadku zasadne, a także na jak długo jest ono potrzebne.

Kto może otrzymać e-zwolnienie L4?

E-zwolnienie lekarskie może otrzymać osoba objęta ubezpieczeniem chorobowym, która z racji swojego stanu zdrowia jest czasowo niezdolna do pracy lub musi zapewnić opiekę choremu członkowi rodziny czy zdrowemu dziecku do lat 8. E-zwolnienie lekarskie przysługuje osobom, które nie wykorzystały jeszcze w danym roku kalendarzowym przysługującego limitu dni L4.

Wystawianie e-zwolnień L4 jest szybsze niż wypisywanie ich ręcznie, poza tym jest obarczone mniejszym ryzykiem błędu. Lekarz ma bowiem w systemie dostęp do danych pacjenta i płatnika jego składek, a nawet do członków rodziny danej osoby (jeśli potrzebowałaby ona zwolnienia, aby zapewnić im opiekę). Ma więc możliwość wystawienia e-zwolnienia do trzech dni wstecz – wyjątkiem w tym przypadku jest lekarz psychiatra, który w uzasadnionym przypadku może wystawić e-zwolnienie lekarskie z jeszcze wcześniejszą datą. Wystawione pacjentowi e-zwolnienie nie tylko trafia do ZUS-u i płatnika składek, ale też zapisuje się w IKP w zakładce historia leczenia – zwolnienia. Informacje o swoim zwolnieniu można znaleźć również na swojej platformie PUE-ZUS.

Jak działa e-zwolnienie L4?

Zwolnienie lekarskie uprawnia do pobierania świadczeń chorobowych za czas niezdolności do pracy. Należy jednak pamiętać, że zwolnienie wystawiane jest w konkretnym celu – ma zatem zapewnić czas na powrót do zdrowia czy też możliwość opieki nad członkiem rodziny. Zwolnienia L4 nie można wykorzystać więc na remont mieszkania, dodatkową pracę zarobkową czy zamiast urlopu – na wyjazd wakacyjny. Osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim mogą podlegać kontrolom, a wykrycie nieprawidłowości związanych z wykorzystaniem zwolnienia może wiązać się z przykrymi konsekwencjami.

Treść dostarczona przez TenDoktor.pl

 

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Sposób na puszyste ręczniki
Wycieranie się szorstkim ręcznikiem nie należy do przyjemności. Milutki, pachnący, puszysty ręcznik sprawia przyjemność...
Sprawdzone triki na mycie okien
Jest kilka sztuczek, dzięki którym możemy umyć okna łatwo i bez pozostawiania smug....
Zmiany w L4 - płatne przez ZUS
Od 2025 roku zasiłek chorobowy będzie wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych już...
Dodatkowe opłaty w szpitalach
Jeśli jest się osobą ubezpieczoną, to sam pobyt w szpitalu posiadającym umowę z Narodowym...