Jak urządzić łazienkę w stylu domowego SPA? Inspiracje!
Łazienka w stylu SPA najczęściej pozostaje w sferze naszych marzeń. Myślimy, że do jej urządzenia potrzebny jest duży metraż i drogie sprzęty. Nic bardziej mylnego, można ją urządzić praktycznie w każdym pomieszczeniu, do którego zmieści się wanna. Wyposażenie nie musi być drogie i wyszukane. Cały urok takiej aranżacji polega na jej prostocie. Zobaczcie, jak urządzić łazienkę w stylu SPA w blokach i ta nieco większą w domku.
Domowe SPA, któż o nim nie marzy, a jednak tylko niewielu się na nie decyduje. Dlaczego przerażają nas koszty związane z jej urządzeniem? Nie wierzymy, że na takim metrażu można urządzić tak luksusowe i komfortowe wnętrze. Tymczasem ani metraż, ani też koszty nie powinny nas przerażać. Domowe SPA urządzić w każdej łazience, w której zmieści się wanna. Wyposażenie nie jest droższe od tego, które montujemy normalnie w łazienkach, a czasem nawet tańsze.
Domowe SPA jak duży powinno mieć metraż?
Nie większy niż klasyczna łazienka z wanną, mile widziane jest dojście do wanny z każdej strony, choć nie jest to warunek konieczny. Oprócz wanny powinny się zmieścić umywalka i sedes, a jeśli nie masz pralni również pralnia. A zatem nie metraż ma kluczowe znaczenie, ponieważ SPA urządzimy w większość łazienek z wanną.
W małym pomieszczeniu trudniej jest się zrelaksować, ponieważ każdy z nas potrzebuje przestrzeni wokół siebie. Nie nie lubi się obijać o szafki i sprzęty, ale mądry układ łazienki powinien nam zagwarantować ten komfort. A jeśli mimo wszystko dla waszego komfortu psychicznego brakuje wam przestrzeni, można ją wykreować lustrami. Wprawdzie szkło nie jest materiałem, który spotykamy w SPA. Jeśli jednak w lustrach będą się odbijały drewniane i kamienne elementy wystroju, nie zakłóci ono aranżacji.
Jakie materiały wykończeniowe do łazienki w stylu SPA?
Naturalny kamień, w nowoczesnej wersji również surowa cegła, czerwona brązowa lub szara. Drewno może być w naturalnym kolorze lub z odzysku, najważniejsze, żeby się pojawiło. A jeśli zależy Wam na stworzeniu budżetowej aranżacji w tym stylu. Do wyboru jest całe mnóstwo kafelków z motywem drewna oraz naturalnego kamienia. A wspomniane materiały możemy wprowadzić dodatkami. W takiej łazience bardzo ważny jest efekt, wrażenia wizualne, jakie odnosimy, przekraczając jej próg. Jeśli więc kafelki na ścianach i podłodze przenoszą nas w świat SPA, nie należy się ich obawiać, ani traktować jako tańszej alternatywy.
Wśród materiałów, których nie powinno zabraknąć w takiej aranżacji, jest naturalne drewno. Jednak nie lakierowane, lecz olejowane, czyli takie, które wygląda jak surowe, ale jest zaimpregnowane. Nie muszą to być wszystkie ściany wyłożone drewnem. Wystarczy jednak ściana np. ta przy wannie. Naturalny kamień, jego również nie powinno zabraknąć w takim pomieszczeniu. Może on występować na całej podłodze, jej fragmencie lub symbolicznie w strefie kąpieli albo jako dodatek.
Jakie kolory do łazienki w stylu SPA?
Barwy ziemi i w tej kwestii nie ma żadnych kompromisów, o ile materiały możemy zamienić ich tańszą imitacją, wprowadzić pod postacią dodatków. Kolorystyka zawsze powinna zamykać się w palecie barw ziemi. A zatem brązy, beże, szarości, złamane biele i spokojne zielenie. W dużych łazienkach ściany mogą mieć odcień ciemnego drewna lub ciemnoszarego kamienia, a dodatki być jasne w kolorze jasnego dębu. W małych wnętrzach kolorystykę stosujemy odwrotnie jasne ściany i podłoga i ciemniejsze dodatki. Chodzi o to, żeby małych powierzchni nie zmniejszać optycznie ciemnymi barwami. Kolejnym trikiem, jaki możecie zastosować, są chłodne barwy do małych wnętrze i ewentualnie dodatki w odcieniach ciepłego drewna. Ciepłe kolory sprawiają, że wnętrze wizualnie się zmniejsza, dlatego nie stosujemy ich w ciasnej łazience.
Jakie dodatki i akcesoria do łazienki w stylu domowego SPA?
Absolutnym must have jest drewniana lub bambusowa półeczka na wannę. Możesz na niej umieścić wszystkie kosmetyki, a także płatki kwiatów i olejki eteryczne, które będziesz używać podczas kąpieli. Szczotka do mycia pleców z naturalnego włosia, rękawica do masażu ciała, a także sól do kąpieli i świecie. Wśród akcesoriów łazienkowych, które podkreślą charakter łazienki, są bambusowe lub kamienne kubeczki na mycia zębów, dozownik do mydła, a także inne gadżety, których używamy podczas kąpieli. Tekstylia w domowym SPA powinny być naturalne jak len, płótno, bawełna i miękkie frotté i koniecznie śnieżnobiałe lub w barwach ziemi.
Jakie meble do łazienki w stylu SPA?
Proste z naturalnego olejowanego drewna lub bambusowe. A wśród nich lamelowe stoliki na umywalkę, drabiniaste lub lamelowe wieszaki na ręczniki i taka też półka na kosmetyki. Największą zaletą tego stylu jest prostota i funkcjonalność. A to oznacza, że nie musicie się montować półek wnękowych wykładanych kafelkami, które zbierają cały kurz z łazienki. Rattanowe kosze ustawione na drewnianej lub bambusowej mobilnej mogą je zastąpić.
W domowym SPA nie wklejamy lustra w między płytki, lecz zawieszamy lub ustawimy takie w stylowej kamiennej ramie (może być gipsowa lub drewniana). Wszystkie elementy wyposażenia poza sanitariatami są mobilne i w każdej chwili nie tylko można je przestawić, ale także umyć w wannie. To właśnie dzięki prostocie, funkcjonalności i łatwości utrzymania w czystości łazienki, styl ten cieszy się coraz większą popularnością.
Świecie i naturalne sprawia, że poczujesz się w jak w prawdziwym SPA
Świece zapachowe w pięknych słoiczkach oraz naturalne kamienie, najlepiej poukładane według japońskiej sztuki suiseki. To sztuka układania kamieni, a jej nazwa oznacza „woda i kamień”. Dlatego są one nieodzownym elementem każdego SPA, zapewniając harmonię pomieszczeniu i ułatwiając, osiągniecie tej duchowej harmonii. Układając kamienie, pamiętajcie, że powinny one mieć kształt zbliżony do pomieszczenia. Uwaga, jeśli kwadraty i prostokąty to tylko takie z zaoblonymi rantami. Układamy je jeden na drugim w taki sposób, żeby były stabilne i nie się nie przewracały.
Jak widzicie urządzenie domowego SPA, nie jest ani bardziej kosztowne, ani też bardziej skomplikowane niż aranżacja nowoczesnej łazienki.
zobacz również:
Mieszkanie w wakacyjnym stylu – letnie inspiracje |
Mieszkanie w stylu skandynawskim |
Małe mieszkanie – pomysły na dekoracje i aranżacje |